Share

نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که برنامه‌های توسعه وزارت نفت به تخریب محیط زیست و از بین رفتن مشاغل موجود در استان بوشهر منتهی شده است.

bikari-bushehr

سکینه الماسی نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه ۱۲ آبان از عملکرد وزارت نفت در استان بوشهر انتقاد کرد.

او گفت که ارابه صنعت نفت و پتروشیمی سفره اشتغال بومیان این منطقه را از بین برده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مردم استان بوشهر را از منابع طبیعی این منطقه «بی‌بهره» خواند و افزود: «امروز روستاها، سواحل و آب نیز از بین رفته است».

الماسی وضعیت محیط زیست در استان بوشهر را «بحرانی» و «نگران کننده» دانست. او وزارت نفت را مسئول تخریب محیط زیست استان بوشهر معرفی کرد و از این وزارت‌خانه خواست که «نواقص فعلی را رفع کرده و متعهدانه به جبران خسارت‌ها بپردازد».

نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه «رعایت استاندارهای زیست محیطی در همه پروژه‌های مربوط به صنعت نفت» را یکی دیگر از خواسته‌های ساکنان بوشهر عنوان کرد و گفت: «در مقابل افرادی که ابتدایی‌ترین حقوق  مردم را از آن‌ها سلب می‌کنند با همه ابزارهای  قانونی ایستادگی می‌کنم.»

الماسی همچنین نرخ بیکاری بالای جوانان بوشهر را «غیرقابل قبول» دانست و افزود: « با وجود بخشنامه‌ها و مصوبات متعدد، اشتغال مردم بومی به معنای واقعی  تنها بر روی کاغذ موردتوجه واقع شده است».

نماینده کنگان، دیر، جم و عسلویه از سیاست‌های وزارت نفت در عدم به کارگیری نیروهای بومی در پروژه‌های نفت و گاز انتقاد کرد.

او گفت که «درحالی‌که شعار ما حذف مدیریت اقماری است اما آقایان آبدارچی خود را با پرواز به منطقه می‌آورند».

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش وضعیت اشتغال نرخ بیکاری استان بوشهر را ۹.۷ درصد اعلام کرد.

برپایه گزارش مرکز آمار سهم بخش صنعت در اشتغال‌زایی این استان ۲۷.۵ درصد، بخش کشاورزی ۱۳.۳ درصد و خدمات ۵۹.۳ درصد است.

همچنین کمال‌الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان نرخ بیکاری برخی از شهرستان‌های استان بوشهر را بالای ۱۵ درصد دانسته بود.

Share