Share

مردمی که ماسک بینی و دهانشان را پوشانده بود، در اعتراض به آلودگی هوا در دهلی نو به خیابان‌ها ریختند.

اغلب مردم بدون ماسک در دهلی تردد نمی‌کنند - عکس: AFP

اغلب مردم بدون ماسک در دهلی تردد نمی‌کنند – عکس: AFP

به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست»، صدها تظاهرکننده یکشنبه ششم نوامبر/ ۱۶ آبان در دهلی نو، پایتخت هندوستان به خیابان آمدند تا اعتراض خود را نسبت به آلودگی شدید هوا در این شهر نشان دهند. کودکان نیز در این تجمع اعتراضی حضور داشتند.

اکنون یک هفته است که مه‌دود غلیظی سرتاسر دهلی نو را پوشانده‌است. معترضان معتقدند که واکنش دولت در برابر این مه سمی کند و ناکافی بوده‌است.

تظاهرکنندگان امروز دهلی نو همگی برای محافظت از خود در برابر خطرات مه‌دود ماسک بر چهره داشتند.

مه‌دود نوعی خطرناکی از آلودگی هوا است که بر اثر ترکیب گازهای آلاینده خودروها و کارخانه‌ها با دیگر آلایندهها تحت تأثیر نور خورشید به‌ وجود می‌آید.

وضعیت اضطراری در «اتاق گاز»

همزمان خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که حکومت دهلی یکشنبه وضعیت اضطراری اعلام و تمهیداتی فوری برای مبارزه با مه‌دود به‌وجودآمده اتخاذ کرده‌است. بر اساس این گزارش، تمام پروژه‌های ساخت‌و‌ساز متوقف شدند، مدارس تعطیل شدند، و به ساکنان شهر توصیه شد تا از خانه‌های خود بیرون نیایند.

دولت اعلام کرد که سطح آلودگی هوا در دهلی نو به حد «بسیار خطرناک» رسیده‌است.

اروند کیجریوال، رییس هیأت وزیران دهلی نو، این شهر را یک «اتاق گاز» توصیف کرد. او گفت که تمام پروژه‌های ساخت‌و‌ساز و تخریب برای پنج روز و سرتاسر مدارس برای سه‌ روز تعطیل خواهند بود.

او استفاده از ژنراتورهای برقی دیزلی را نیز طی ۱۰ روز آینده ممنوع کرد. کیجریوال همچنین وعده داد که پاک‌سازی جاده‌ها و شست‌و‌شوی آنها با آب در دستور کار قرار دارد.

او همچنین از برنامه‌ریزی برای محدودیت بیشتر تردد خودروها در هند خبر داد.

امسال دهلی نو نهمین شهر آلوده جهان معرفی شد. ۱۵ شهر دیگر از ۳۰ شهر آلوده جهان نیز در هند قرار دارند.


بیشتر بخوانید

سازمان بهداشت جهانی: زابل آلوده‌ترین شهر جهان است

Share