ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

برای دومین بار در ایران اجرا شد: حکم قصاص چشم

حکم قصاص در مورد محکومی که به چشم‌های یک دختر چهار ساله آهک پاشیده، به اجرا گذاشته شده است. خانواده شاکی برای اجرای این حکم ۴۰ میلیون تومان تفاضل دیه پرداخت کرده است.

حکم قصاص در مورد محکومی که به چشم‌های یک دختر چهار ساله آهک پاشیده، به اجرا گذاشته شده است. خانواده شاکی برای اجرای این حکم ۴۰ میلیون تومان تفاضل دیه پرداخت کرده بودند.

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران این خبر را اعلام کرده و آن را «اجرای حکم قصاص دو چشم محکوم» خوانده است: «امروز و با حضور بنده و متخصصان مربوطه، قصاص دو چشم اجرا شد.»

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از قول این مقام قضایی نوشته است که محکوم در سال ٨٨ در شهرستان قروه (سنندج) اقدام به پاشیدن آهک بر روی چشمان دختری به نام فاطمه کرده و موجب نابینا شدن او شده است. این پرونده برای اجرای قصاص در قالب نیابت به دادسرای جنایی تهران ارسال شده بود.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران همچنین گفته است که این دومین اجرای حکم اسیدپاشی و ترکیبات شیمیایی (آهک) در کشور از زمان تصویب ماده واحده مجازات اسیدپاشی یا سایر ترکیبات شیمیایی مصوب سال ١٣٣٧ است که مورد قبل در اواخر سال قبل از سوی دادسرای جنایی اجرا شده بود.

اشاره شهریاری به اجرای اولین حکم قصاص چشم در تاریخ احکام قصاص است که صبح سه‌شنبه ۱۲ اسفند سال ۹۳ در زندان رجایی‌شهر کرج اجرا شد: چشم چپ یکی از دو متهم به اسیدپاشی کور شد. پزشکان حاضر نشده بودند در اجرای این حکم با دستگاه قضایی کشور همکاری کنند.

بزرگ‌ کنید
کارتون از رضا جوزانی

قصاص عضو و قصاص نفس (اعدام) از جمله مجازات‌های پیش‌بینی شده در قوانین ایران است.

قصاص یکی از ابزارهای کیفری در اسلام است که پی‌گیری اثر جنایت معنا می‌شود و در برخی کشورهای اسلامی، از جمله عربستان سعودی و ایران اجرا می‌شود.

این مجازات کیفری‌ست که بر اساس عمل صورت گرفته از سوی مجرم، بر او وارد می‌شود.

اجرای چنین مجازات‌هایی از سوی فعالان حقوق بشر همواره مورد اعتراض بوده اما مقامات قضایی می‌گویند که «حکومت ایران حقوق بشر اسلامی، قصاص و اعدام محاربه را قبول دارد.»

  در همین زمینه

   نظر بدهید

   در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

   نظرها

   • sepahan

    باید تصور کنید این اتفاق برای خودتان یا خانوادتون بیفته اونوقت هم اینگونه میگویید غیر انسانیست؟ برای جلوگیری از گسترش جرم نیاز به قصاص میباشد. الان که قصاص هست اینطور عمل میکنند اگر نباشد چی؟ گاندی هم اگر اون حرف رو زده باشه که بعید میدونم باید درجوابش گفت ببخشید مگر همه وحشی هستن که دیگران را کور کنن تا کور شوند؟مگر تعداد این این وحشیها چند نفر است که بعداز مدتی دنیا مملو شود از کورها؟ هرکس باید بداند که هرگونه اجحاف در حق دیگران مساوی است با اجحاف درحق خودش.....

   • منیژه حبشی

    با قصاص چشم در برابر چشم، این قانون وحشیانه و غیر انسانی، بقول گاندی فقط دنیائی مملو از کورها خخواهیم داشت!