Share

خبرگزاری‌های دولتی ایران از برگزاری مراسم خاکسپاری ۱۰ افغانستانی و پاکستانی کشته شده در جنگ سوریه در قم خبر دادند.

pakistan-syria

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مهاجران افغانستانی‌ در ایران، اتباع پاکستانی را نیز برای دفاع از بشار اسد به سوریه اعزام می‌کند.

رسانه‌های داخلی ایران شامگاه پنجشنبه ۲۰ آبان گزارش کردند که جسد ۱۰ کشته شده در جنگ سوریه در شهر قم به خاک سپرده شد.

خبرگزاری صدا و سیما هویت کشته شدگان را پاکستانی و افغانستانی اعلام کرده است. برپایه این گزارش ۸ تن از کشته شده‌گان دارای ملیت پاکستانی و ۲ تن نیز افغانستانی بودند.

این برای سومین بار است که خبر کشته شدن و استفاده ایران از پاکستانی‌ها در جنگ سوریه منتشر می‌شود. پیش از این در بهمن و خرداد سال گذشته نیز رسانه‌های دولتی خبر و تصاویر مراسم خاکسپاری کشته‌شده‌گان پاکستانی اعزام شده به سوریه در ایران را منتشر کرده بودند.

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها بیش از ۲۰۰ افغانستانی که از ایران به سوریه اعزام شده‌اند در جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جمهوری اسلامی ایران پاکستانی ها را تحت عنوان تیپ “زینبیون” و افغانستانی‌ها را با عنوان “لشگر فاطمیون” به منظور حمایت از بشار اسد به سوریه اعزام کرده است.

استفاده ایران از مهاجران افغانستانی در جنگ سوریه پیش از این با انتقاد برخی از سیاستمداران افغانستانی همراه شده است.

مقام‌های نظامی ایران می‌گویند که این افراد داوطلبانه و برای “دفاع از حرم” به سوریه اعزام می‌شوند. این در حالی است که برخی از افغانستانی‌های اعزام شده به سوریه به رسانه‌های افغانستان گفته‌اند که جمهوری اسلامی آنان را به اجبار به سوریه اعزام کرده است.

جنگ سوریه و افغان‌هایی که با هدایت ایران می‌جنگند

Share