Share

دونالد ترامپ ۷۰ ساله که هفته گذشته در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شد در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا برخی مواضع تند خود را تعدیل کرد. ترامپ همچنین رئیس دفتر و مشاور اصلی‌اش را هم منصوب کرد.

دونالد ترامپ در نخستین مصاحبه خود پس از پیروزی در انتخابات با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس آمریکا

دونالد ترامپ در نخستین مصاحبه خود پس از پیروزی در انتخابات با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس آمریکا

سخنان ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس شامگاه یکشنبه ۱۳ نوامبر / ۲۳ آبان منتشر شد. چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد سه میلیون مهاجر را که در کارهای غیرقانونی همچون قاچاق مواد مخدر و فعالیت می کنند و در دارودسته‌های جنایتکار نقش دارند از آمریکا اخراج کند: «ما این کار را انجام خواهیم داد و یا آن‌ها را زندانی خواهیم کرد.»

اما سیاست ترامپ در قبال مهاجران و پناهجویان تنها موضوع این مصاحبه ۶۰ دقیقه‌ای نبود. سرفصل‌های اصلی این گفت‌وگوی ۶۰ دقیقه‌ای:

  • دستمزد ریاست جمهوری: ترامپ نمی‌خواهد به‌عنوان رئیس‌جمهوری دستمزد متداول این مقام را دریافت کند. او که یک میلیاردر است در مصاحبه خود گفت می‌خواهد سالانه تنها یک دلار از این شغل را بپذیرد. به‌گفته شبکه سی‌بی‌اس دستمزد سالانه یک رئیس‌جمهوری در آمریکا معادل ۳۷۰ هزار یورو است.
  • درباره ریاست جمهوری: لسلی استال، مصاحبه‌گر سی‌بی‌اس در طول مصاحبه از ترامپ پرسید در مورد شغل جدیدش چه فکر می‌کند، ترامپ پاسخ داد: «به آن احترام قائلم اما ترسی از آن ندارم.»
  • درباره کلینتون‌ها: هنگامی که ترامپ از رقیب انتخاباتی خود هیلاری کلینتون و همسرش بیل کلینتون صحبت می‌کند به‌نظر بااحساس حرف می‌زند. او گفت هیلاری در شب پیروزی در انتخابات با یک تماس تلفنیِ «دوست داشتنی» این پیروزی را به او تبریک گفت: «از این مهربان‌تر نمی‌شد. او به‌سادگی گفت “تبریک می‌گویم دونالد، کارت را خوب انجام دادی”، و من پاسخ دادم “تو یک رقیب بزرگ بودی”. او خیلی قوی و خیلی باهوش است.» بیل کلینتون روز پنج‌شنبه پیروزی‌اش را به او تبریک گفت، او نیز «از این دوستانه‌تر نمی‌توانست باشد. او گفت این یک رقابت شگفت‌انگیز بود؛ شگفت‌انگیزترین رقابتی که تاکنون دیده است. او واقعاً خیلی خیلی مهربان بود.»
  • درباره منتقدانش: از روز پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ده‌ها هزار نفر همچنان به خیابان‌ها می‌روند و علیه او تظاهرات می‌کنند. ترامپ به آن‌ها گفت: «ترسی نداشته باشید». رئیس‌جمهوری آینده از آن‌ها خواست تا به او «کمی فرصت دهند».
  • درباره طرفداران خشن: در روزهای گذشته چندین بار خبرهایی از حمله به اقلیت‌ها منتشر شد، هم حملات فیزیکی و هم گفتاری. ترامپ در این‌باره گفت: «از شنیدن این حرف‌ها متنفرم. شنیدن چینن چیزهایی غمگینم می‌کند.» او افزود: «اگر کمکی کند، این را مستقیم در برابر دوربین‌ها خواهم گفت: این کارها را متوقف کنید!»
  • درباره ازدواج همجنسگرایان: ترامپ گفت در مورد قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان توسط دیوان عالی ایالات متحده دخالتی نخواهد کرد. او گفت: «این تصمیم گرفته شده و اکنون یک حق محسوب می‌شود.» ترامپ افزود که شخصاً مشکلی با ازدواج همجنسگرایان ندارد: «برای من مسئله‌ای نیست.»
  • درباره پشیمانی: ترامپ در برابر این سئوال که آیا از لحن اغلب خشن و توهین‌آمیز خود در مبارزات انتخاباتی پشیمان است، گفت: «فکر می‌کنم بیشتر مواقع برای پیروزی لازم بود.» او گفت در برابر رقبای سختی چنین برخورد کرده است چرا که «آن‌ها بچه نبودند.»

لسلی استال، خبرنگار سی‌بی‌اس در پایان گفت‌وگو با ترامپ درباره او گفت: «من برخی تغییرات را دیدم… او خیلی جدی‌تر بود.»

این گفت‌وگو در برج ترامپ در نیویورک برگزار شد و اعضای خانواده او نیز در کنار او بودند.

انتخاب دو عضو کادر ریاست جمهوری ترامپ

از سوی دیگر دونالد ترامپ، دو عضو کادر خود را منصوب کرد. ترامپ، رینس پریبس ۴۴ ساله، دبیر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه را رئیس دفتر خود کرد. بدین ترتیب از ماه ژانویه که ترامپ قدرت را در دست می‌گیرد، رینس پریبس دومین فرد قدرتمند آمریکا خواهد بود.

انتصاب پریبس را نشانه‌ای از در پیش گرفتن سیاست آشتی‌جویانه ترامپ با رهبران حزب جمهوری‌خواه که در دوران رقابت‌های انتخاباتی رابطه‌ای پرتنش با ترامپ داشتند، تلقی کرده‌اند.

ترامپ همچنین روز یکشنبه ۱۳ نوامبر / ۲۳ آبان استیون بَنن را به‌عنوان مشاور اصلی خود معرفی کرد. بنن پیش از این، از سوی مخالفان به‌ فردی نژادپرست و ضدیهود متهم شده است.

پریبس و بنن در رقابت‌های انتخاباتی ترامپ نقش برجسته‌ای داشتند.

بیشتر بخوانید:

انتخابات آمریکا، پرونده‌ای گشوده

Share