ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان ملل: تصویب قطعنامه علیه نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران − گفت‌وگو با حسن نایب‌هاشم

حسن نایب‌هاشم اعتراض ایران به این موضوع را که قطعنامه با حمایت کشورهایی همچون عربستان و اسرائیل به تصویب رسیده است، تنها در حد «ناچیزی» وارد می‌داند.

کمیته‌ی سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که وظیفه رسیدگی به امور حقوق بشری، اجتماعی، و مسائل بشر دوستانه را بر عهده دارد، در خلال هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۵ آبان ماه / ۱۵ نوامبر با ۸۵ رأی موافق در برابر ۳۵ رأی مخالف و ۶۳ رأی ممتنع قطعنامه‌ای درباره نقض حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند.

کمیته‌ی سوم مجمع عمومی سازمان ملل

این قطعنامه که متن آن توسط دولت کانادا تهیه و در دستور کار کمیته سوم قرا ر گرفته بود، نسبت به سال قبل با اکثریت قاطع‌تری به تصویب اعضا رسید. قطعنامه سال گذشته با ۷۶ رای موافق در برابر ۳۷ رای مخالف و ۶۷ رأی ممتنع تصویب شده بود.

این قطعنامه در ۲۵ بند ضمن استقبال از برخی اقدام‌ها و سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی در جهت بهبود وضع حقوق بشر در ایران، درخواست‌ها و توصیه‌های مشخصی را در راستای پایان دادن به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران ارائه داده است. اشاره به افزایش اعدام‌ها، به ویژه اعدام نوجوانانی که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند و اعدام در ملأ عام، بازداشت و شکنجه فعالان سیاسی و مدنی و شهروندان دوتابعیتی، بی‌توجهی به حقوق زنان و کودکان و عدم‌دسترسی زندانیان به خدمات بهداشتی و درمانی از نکاتی‌ست که در این قطعنامه به وضوح به آن اشاره شده است. در این قطعنامه همچنین از ایران خواسته شده است که انتخابات آتی ریاست جمهوری را آزادانه و در «فضای باز» سیاسی برگزار کند و به حبس خانگی مخالفان که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند پایان دهد.

حسن نایب‌هاشم، فعال حقوق بشر

در پیوند با این موضوع با حسن نایب‌هاشم، فعال حقوق بشر به گفت‌وگو نشستیم.

نایب‌هاشم در این گفت‌وگو از ابتدا از به‌روز شدن قطعنامه جدید در مقایسه با قطعنامه‌های پیشین، به‌ویژه در جزئیات آن می‌گوید. البته به عقیده این فعال حقوق بشر این قطعنامه «جامع»، از نظر محتوا تا نود درصد با قطعنامه‌های پیشین یکسان است.

حسن نایب‌هاشم همچنین از اثر این قطعنامه بر نقض حقوق بشر در ایران سخن گفته و به اقدام‌های ایران در این رابطه اشاره می‌کند. او همچنین اعتراض ایران به این موضوع را که قطعنامه با حمایت کشورهایی همچون عربستان و اسرائیل به تصویب رسیده است، تنها در حد «ناچیزی» وارد می‌داند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.