ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اجماع اروپا بر سر «خروجی سخت‌گیرانه» برای بریتانیا

۲۷ کشور اتحادیه اروپا در راستای بقای این اتحادیه به دنبال اعمال روندی سخت‌گیرانه بر برگزیت هستند. این اجماع تحت تأثیر انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا و در هراس از قدرت‌گرفتن بیشتر راست افراطی در این قاره است.

رهبران اروپا به دنبال ساختن یک نمونه عبرت‌آمیز از خروج بریتانیا از این اتحادیه («برگزیت») هستند تا بقای این اتحادیه را تضمین کنند.

سران اروپا به برلین شتافتند تا در حضور اوباما به نگرانی‌ها درباره جهان پس از ترامپ بپردازند - عکس: AFP

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، ۲۷ کشور اتحادیه اروپا بر سر اعمال روندی سخت‌گیرانه در مورد برگزیت به اجماع رسیده‌اند. این اجماع تحت تأثیر انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا و در هراس از قدرت‌گرفتن بیشتر راست افراطی در این قاره است.

سران اروپا ۱۸ نوامبر به برلین، پایتخت آلمان شتافتند تا در حضور باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به نگرانی‌ها درباره جهان پس از ترامپ بپردازند. اجماع بر سر یک برگزیت سخت‌گیرانه حاصل این گردهمایی بود.

سخت‌گیری در روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به معنای به‌خرج‌ندادن تساهل در شرایط و ضوابط اقتصادی و تجاری این خروج برای کمک به بریتانیا است.

بریتانیا برای جلوگیری از واردآمدن ضربه‌های شدید به اقتصاد این کشور نیاز به همکاری اتحادیه اروپا در عقد قراردادهای تجاری و کاری جدید با این اتحادیه و ضوابط مطلوب در انتقال سرمایه و نیروی کار از مرزهای میان آنها است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به گاردین گفته که اگر بریتانیایی‌ها آماده سازشکاری برای پذیرش حرکت آزادانه [نیروی کار] نیستند، پس تنها برگزیت ممکن برای آنها برگزیت سخت‌گیرانه خواهد بود.

تلاشی برای بقا

قدرت‌گرفتن پوپولیسم راست‌گرا و بیگانه‌ستیز در رویدادهای اخیر همچون رأی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و انتخاب دونالد ترامپ، میلیونر جنجالی حزب جمهوری‌خواه به ریاست‌جمهوری آمریکا، رهبران اروپایی را در هراس فروپاشی فرو برده‌است.

یکی از مقام‌های ارشد اروپایی به گاردین گفته‌است که پذیرش ضوابط سهل برای خروج بریتانیا خطری برای موجودیت اتحادیه اروپا خواهد بود؛ چرا که می‌تواند کشورهای دیگر این اتحادیه را که دارای جنبش‌های ملی‌گرایانه ضداروپایی هستند، به خروج تحت چنین ضوابطی تشویق کند.

انتخابات آتی فرانسه به‌طور خاص یکی از عوامل اصلی تصمیم اروپا برای سخت‌گیری در مورد برگزیت است. نایجل فاراژ، رهبر حزب راست‌گرای استقلال بریتانیا (یوکیپ) و از حامیان اصلی برگزیت و دونالد ترامپ شنبه ۱۹ نوامبر از احتمال پیروزی جبهه ملی فرانسه در انتخابات آتی این کشور سخن گفت. او پیش از این هم پیروزی کمپین برگزیت به رهبری خودش و نیز پیروزی ترامپ در آمریکا را پیش‌بینی کرده بود.

فاراژ گفته که مارین لو پن، رهبر جبهه ملی، حزب راست‌گرای افراطی فرانسه می‌تواند پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در بهار آینده باشد و تأثیری به مراتب عمیق‌تر از برگزیت بر جای بگذارد.

مارین لو پن که جانشین پدر خود ژان‌ـ‌ماری لو پن شد، همچون ترامپ یک پوپولیست راست‌گرا و ضدمهاجرت است و توانسته محبوبیت جبهه ملی را به طور چشم‌گیری افزایش دهد. او همواره از تمایل خود برای خروج از اتحادیه اروپا سخن گفته و حامی برگزیت و ترامپ نیز بوده است. او پیروزی ترامپ را عاملی در بالارفتن شانس خود در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه توصیف کرده‌بود.

تحلیلگران و نیز سیاستمداران اروپایی معتقدند که پیروزی کسی چون لو پن در فرانسه و خروج این کشور از اتحادیه اروپا عملاً به معنای پایان‌یافتن ۶۰ سال تاریخ این اتحادیه خواهد بود.

بیشتر بخوانید

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.