ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازجویی از پرستو فروهر ادامه دارد

اولین جلسه بازجویی از پرستو فروهر در شعبه دوم بازپرسی اوین به پایان رسید. هفته آینده دومین جلسه بازجویی از او برگزار می‌شود. بازپرس اتهامات پرستو فروهر را مشخص نکرده است.

اولین جلسه بازجویی از پرستو فروهر در شعبه‌ دوم بازپرسی دادسرای شهید مقدس، مستقر در زندان اوین در حالی بدون اعلام اتهام مشخص به پایان رسیده است که او باید هفته آینده بار دیگر برای ادامه بازجویی در این دادسرا حاضر شود.

پرستو فروهر، هنرمند ایرانی

پرستو فروهر، نویسنده، هنرمند و فعال حقوق بشر مقیم آلمان که برای برگزار کردن مراسم بزرگداشت پدر و مادر فقیدش، با وجود تهدیدهای امنیتی و احضار به دادسرا به تهران رفته است، درباره نحوه و شرایط بازجویی خود به رادیو زمانه گفت که برخوردها با او محترمانه بوده اما سوال‌هایی که از او شده است، گویای اتهام احتمالی‌اش نبوده و تنها سوال‌هایی کلی بوده‌اند.

پرستو فروهر در حالی برای ساعت ۱۱ صبح روز سه‌شنبه دوم آذر ماه به دادسرای شهید مقدس احضار شده بود که قرار بود مراسم بزرگداشت پدر و مادرش، داریوش فروهر و پروانه اسکندری را روز اول آذر در خانه‌شان در خیابان هدایت تهران برگزار کند، اما مأموران امنیتی با بستن خیابان و کوچه منتهی به خانه فروهر‌ها، از ورود افراد به این مراسم جلوگیری کردند.

به این ترتیب در هجدهمین سالگرد کشته شدن فروهرها، باز هم امکان برگزاری مراسم برای آن‌ها فراهم نشد.

پرستو فروهر، پس از پایان اولین جلسه بازجویی:

من الان تازه آمده‌ام بیرون و باید یک بررسی ذهنی‌ای بکنم و ببینم که چه خبر است، اما به هر صورت این قضیه ادامه دارد و بایستی دید که چیست چون در حال حاضر مشخص نیست که چه اتهامی متوجه من شده است. به من چیزی گفته نشد و صرفاً یک سری سوالات کلی راجع به شغل من و محل اقامتم و این‌که کجا بوده‌ام و چه کارهایی کرده‌ام پرسیده شد. سوال‌ها آن‌قدر کلی بودند که من اصلا گیج شده بودم که چه‌طور می‌شود این‌ها را جواب داد. سوال‌ها صرفا این حالت را داشتند که بازپرس اطلاعاتی کلی درباره من و از خود من پیدا بکند.

بر اساس اعلام شعبه دوم بازپرسی دادسرای شهید مقدس (اوین)، جلسه بعدی بازجویی از پرستو فروهر در روزهای اول هفته آینده برگزار خواهد شد اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست:

«جلسه بعدی اول هفته آینده است. حالا روزش دقیق مشخص نیست چون من برای شکایتی که در مورد دستبرد به خانه پدر و مادرم کرده‌ام، یک دادگاه خواهم داشت که بایستی در آن شرکت بکنم. آن جلسه و جلسه بازجویی با هم تقارن پیدا کرده‌اند و باید دید که چه‌طور می‌شود این مسأله را حل کرد.»

پرستو فروهر پیشتر این احضاریه را در راستای فشار مضاعف برای منصرف کردنش از پیگیری و دادخواهی قتل والدین‌ خود ارزیابی کرده بود و پیش از سفر به ایران گفته بود این اولین بار است که یک نهاد قضایی خاص و مشخص برای او احضاریه فرستاده و در موارد پیشین احضارها امنیتی بوده‌اند؛ به این ترتیب که مأموران و کارشناسان وزارت اطلاعات برای ابلاغ ممنوعیت برگزاری مراسم سالگرد داریوش فروهر و پروانه اسکندری یا صحبت از چهارچوب مورد نظرشان و تحمیل آن به برگزار‌کنندگان مراسم، او را احضار می‌کرده‌اند: «این یک موضوع جدیدی‌ست و متأسفانه بر اساس روالی که آن دادسرا {شهید مقدس} دارد، حتی اعلام نمی‌کنند که اتهام یا پرونده‌ا‌ی که وجود دارد چیست.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • hami

    ملاهای مفتخور پدر و مادر این زن را کشته اند هنوز هم طلبکارند. چه خوش گفت آن پیر سفر کرده که: دیانت ما عین دیاثت ما، و دیاثت ما عین سیاست ماست!