Share
گزارش‌های رسیده از ایران حاکی از تجمع گسترده مخالفان دولت در تهران و برخی شهرهای دیگر است.

 
شاهدان عینی در گفت‌وگو با زمانه از حضور هزاران نفر در خیابان‌های مرکزی شهر تهران خبر داده‎اند. خبرگزاری فرانسه نیز تعداد راه‌پیمایان را هزاران نفر تخمین زده است.

میرحسین موسوی و مهدوی کروبی هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به وزارت کشور ایران، خواهان صدور مجوز راه‌پیمایی به‌منظور حمایت از «قیام آزادی‌خوانه مردم مصر و تونس» برای روز دوشنبه ۲۵بهمن ۸۹ شدند.

مأموران امنیتی با استقرار در اطراف منزل این دو رهبر مخالف دولت از خروج آن‌ها جلوگیری کرده و کلیه راه‌های ارتباطی با آن‌ها را مسدود کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به زمانه مأموران انتظامی، پلیس ضد شورش و نیروهای لباس شخصی از ساعات ابتدایی صبح در میادین اصلی تهران مستقر شده‌ بودند و از حدود یک ساعت پس از آغاز راه‌پپمایی در نقاط مختلف تهران، با تجمع‌کنندگان درگیر شده و اقدام به شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور کردند.

گزارش‌هایی نیز از ضرب و شتم معترضان با باتوم و شوکر رسیده است.

یک شاهد عینی به زمانه گفت: «جمیعت درخیابان جمال‌زاده حدود پنج هزار نفر است، اول سکوت بود، اما بعد از حمله نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده‌اند.»

گفته می‌شود شماری از معترضان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

تارنمای جرس نیز از درگیری بین دانشجویان و مأموران امنیتی در خیابان ۱۶آذر خبر داده است. این گزارش همچنین حاکی از وقوع درگیری در خیابان امیرآباد و شلیک گاز اشک‌آور در بلوار کشاورز است.

از ساعات آغازین شروع راه‌پیمایی تلفن‌های همراه شهر تهران با اختلال مواجه شده و امکان تماس تلفنی از طریق موبایل وجود ندارد. سایت‌های سحام نیوز و کلمه، دو سایت نزدیک به موسوی و مهدی کروبی نیز مورد حمله قرار گرفته‌اند و دسترسی به آن‌ها ممکن نیست.

خبرنگار ندای سبز آزادی از بسته شدن در ایستگاه‌های مترو در امام حسین، فردوسی، ولی‌عصر، انقلاب، آزادی و نواب خبر داده است. بنا به این گزارش در حالی که مأموران قصد داشتند مانع از خروج مردم و پیوستن آن‌ها به تجمع‌کنندگان شوند، صدای شعار مردم از درون برخی ایستگاه‌های مترو به گوش می‌رسید.

یک شاهد عینی می‌گوید که برخی معترضان مجروح شده‌اند و چند نفر را با سر خونین دیده است. به گزارش وی تعداد نیروی انتظامی بسیار زیاد است و در تمام تقاطع‌ها ایستاده‌اند، در پارک لاله، حدود ۲۰۰-۳۰۰ نفر با تجهیزات کامل مستقر شده‌اند. ماشین‌های نیروی انتظامی، ون‌های مشکی، و همین‌طور وانت‌هایی که قفس‌های توردار دارند، در خیابان‌ها هستند.

در شیراز، اصفهان، کرمانشاه، رشت و اهواز نیز حضور معترضان در خیابان گزارش شده است. یک شاهد عینی به زمانه گفت که در شهر شیراز دست کم چهار هزار نفر به خیابان آمده‌اند و نیروهای پلیس در چهارراه ملاصدرا در شیراز با تجمع کنندگان درگیر شده‌اند. وی همچنین از بازداشت چند نفر در شیراز خبر داد.


بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو زمانه تا لحظه ارسال این خبر حضور معترضان و نیروهای امنیتی در خیابان‎های تهران همچنان ادامه دارد.
 
ـــــــــــــــــــــــــــــ

 

Share