Share

بر اساس گزارش‌های رسیده از تهران حضور معترضان در خیابان‌های شهر تهران تا ساعت ۱۱ شب ادامه داشته است و  معترضان در برخی نقاط تهران از پشت بام‎های منازل‌شان فریاد الله اکبر سرداده‌اند. 

 
سایت کلمه با اعلام این مطلب، از شنیده شدن فریادهای «الله اکبر» و «مرگ بر دیکتاتور» در برخی محله‌های تهران همچون قلهک، اکباتان، یوسف‌آباد و کوی دانشگاه تهران خبر داده است.

  

شمار معترضان و مخالفان دولت ایران شامگاه امروز در میدان آزادی تهران رو به افزایش گزارش شده است.

 

به گزارش تارنمای ندای سبز آزادی، مردم با وجود «برخوردهای شدید مأموران امنیتی و لباس شخصی موفق شدند در خیابان و میدان آزادی» تجمع کنند.

 

خبرگزاری فرانسه و سی‌ان‌ان، شمار تظاهرکنندگان در ایران را هزاران نفر برآورد کرده‌اند.

 

مخالفان دولت ایران، امروز در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت برای راه‌پیمایی در حمایت از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمدند.

 

موسوی و کروبی نیز گفته بودند که امروز به تظاهر‌کنندگان می‌پیوندند اما خبرها حاکی از این است که این دو رهبر مخالف دولت در «حصر خانگی» قرار گرفته‌اند.

 

تارنمای کلمه گزارش داده که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هنگامی که قصد شرکت در راه‌پیمایی امروز را داشتند با ممانعت مأموران امنیتی روبه‌رو شدند و از منزل‌شان نتوانستند خارج شوند.

 

همچنین از بامداد روز پنج‌شنبه گذشته تمامی خطوط تلفن همراه و ثابت مهدی کروبی، همسر و فرزندان وی قطع شد. مهدی کروبی از روز پنج‌شنبه ٢١ بهمن در «حصر خانگی» قرار گرفته است.

 

‌سایت جنبش راه سبز (جرس) نیز گزارش داده که امروز منزل محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران و عبدالله نوری، وزیر کشور دولت خاتمی از سوی مأموران امنیتی محاصر شده است.

 

از سوی دیگر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خبر داد که در جریان اعتراضات امروز در حوالی خیابان رودکی بر اثر تیرذاندازی نیروهای امنیتی، یک نفر کشته و دو نفر زخمی شده‌اند.

 

بنا به گزارش هرانا این تیراندازی توسط مأموران نیروی انتظامی و به وسیله سلاح کمری کلت صورت گرفته است.

 

هم چنین مسیرهای منتهی به میدان آزادی تماما از سوی نیروهای امنیتی مسدود شده و تا لحظه ی تنظیم خبر متفرق کردن مردم توسط ایشان به طرق مختلف ادامه دارد.

 

در همین حال پس از انتشار فراخوان این دو رهبر مخالف دولت، از روز چهارشنبه ۲۰ بهمن، موج تازه بازداشت‌های سیاسی در ایران آغاز شده است.

 

بنا بر گزارش‌ها تاکنون محمدحسین شریف‌زادگان،از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، کورش زعیم از مسئولان جبهه ملی ایران، امید محدث، روزنامه نگار، میثم محمدی، نویسنده و پژوهشگر، تقی رحمانی، مشاور مهدی کروبی، فریبا ابتهاج، منشی و مسئول دفتر معصومه ابتکار، صدرالدین بهشتی، فرزند علیرضا بهشتی از مشاوران میرحسین موسوی، مصطفی میراحمدی‌زاده، عضو بنیاد باران، صالح نقره‌کار، دبیر کمیته حقوق میرحسین موسوی،پیمان عارف، عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران، حسین محمودی، رئیس حوزه شرق تهران جبهه مشارکت، عباس شجاعی از اعضای جبهه مشارکت، مازیار خسروی، روزنامه‌نگار، نزهت امیرآبادیان، روزنامه‌نگار، یدالله اسلام یو دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی به صورت جداگانه توسط مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

 

عبدالله ناصری، مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی و علی باقری عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جزو کسانی هستند که به تازگی بازداشت شده‌اند.
 

ــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

نسخه کامل برنامه های ویژه ۲۵ بهمن

 

گفت‌وگو با شاهدان عینی تظاهرات امروز ۲۵ بهمن در تهران

گفت‌وگو با یکی از تظاهرکنندگان در برابر سفارت ایران در لاهه
 

Share