Share

نیمه پر لیوان روابط ترکیه و بازی در زمین دشمن از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

نیمه پر لیوان روابط ترکیه و ایران
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «ایران و ترکیه؛ رفاقت و رقابت» در مورد روابط دو کشور ترکیه و ایران و عوامل تأثیرگذار بر آن است.

 

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته است: «ایران و ترکیه دوستان دیرینه‌اند اما این دوستی همواره آمیخته با رقابت و حتی گاه خصومت پنهان بوده است. هنر دیپلماسی دو کشور از سال ۱۳۰۳ که پیمان دوستی امضا کردند تاکنون این بوده که نگذاشته‌اند تزاحم منافع آنان، به تخاصم آشکار منجر شود.»

 

در ادامه سرمقاله آمده است: «روابط ایران و ترکیه تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ بر همکاری‌های امنیتی در برابر اتحاد شوروی پیشین استوار بود. با انحلال سنتو پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شکل و ماهیت رابطه ایران و ترکیه عوض شد. مهم‌ترین عنصر ماهوی این رابطه که تغییر اساسی کرد، این بود که ترکیه همچنان متحد غرب باقی ماند و ایران از این اتحاد خارج شد. فروپاشی اتحاد شوروی که ۱۲ سال پس از انقلاب ایران رخ داد، رابطه ایران و ترکیه را پیچیده کرد. زیرا با تجزیه اتحاد شوروی و شکل‌گیری جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز لایه تازه‌ای بر رقابت‌های منطقه‌ای تهران و آنکارا اضافه شد. ترکیه علاوه بر رقابت‌ تجاری و اقتصادی با ایران در آسیای مرکزی، عضوی از محور امنیتی آنکارا- تل‌آویو- باکو شد که خواه‌ناخواه بر امنیت ایران اثر سوء می‌گذاشت. اما طرفین کوشیدند با تأکید بیش‌تر بر مشترکات، این‌گونه تزاحم‌ها را کم اثر کنند. همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای به ویژه عراق و آسیای مرکزی از جمله این ابتکارهای صلح‌ساز و زایل‌کننده سوء‌تفاهم‌ها بود.»

سرمقاله افزوده: «در یک دهه اخیر که حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه بر ترکیه حکم می‌راند، عنصر تازه‌ای به روابط دو کشور اضافه شده است. ایران به اقتضای نظام سیاسی و ماهیت ایدئولوژیک خود، مدافع جنبش‌های اسلامی و از جمله مقاومت مردم فلسطین است. ترکیه نیز به اعتبار تقید رهبران جدید خود به اسلام، خود را ناگزیر به حمایت از مسلمانان می‌بیند اما این خواسته ترکیه با روابط استراتژیک این کشور با غرب به‌ویژه برنامه ترکیه برای ورود به اتحادیه اروپا تضاد بنیانی دارد. به همین علت ترکیه می‌کوشد ضمن حفظ روابط با غرب، به وظیفه مسلمانی خود نیز عمل کند. اجرای توامان این دو برنامه در پاره‌ای موارد با برنامه‌ها، مواضع و منافع ایران تعارض پیدا می‌کند. تازه‌ترین موضع‌گیری ترکیه در این زمینه در تحولات اخیر مصر بود که با خواسته‌های تنازل‌گرایانه غرب در باب حفظ نظام سیاسی مصر بدون حسنی مبارک بیش‌تر هم‌خوانی داشت تا انتظار جمهوری‌اسلامی در باب تغییر رژیم در مصر. روابط حسنه ترکیه با غرب موجب شد که رسانه‌های غرب موضع تنازل‌گرایانه رهبران آنکارا را به عنوان موضع غالب جهان اسلام نشان دهند.»

 

در پایان از سرمقاله می‌خوانیم: ‌«با وجود این، ایران و ترکیه همچنان می‌کوشند نیمه پرلیوان روابط را ببینند و کاستی‌ها را موضوعات قابل مذاکره و حل‌شدنی تلقی کنند. هنر دیپلماسی نیز همین است.»

متن کامل سرمقاله
 

«بازی در زمین دشمن»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «از طنز فراخوان راهپیمایی تا دستپاچگی رسانه‌های بیگانه» در مورد راه‌پیمایی مخالفان دولت در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ است.

در این سرمقاله آمده است: «حکایت سران فتنه در کشور ما جالب و عبرت‌آموز است. جالب از این منظر که آن‌ها گرفتار بیماری توهم شده‌اند و عبرت‌آموز از این منظر که چگونه انسان‌ها در گذر زمان گرفتار استحاله شده و بعد از مدتی دیگر همه آن چیزی که سال‌ها برای آن کوشیده‌اند تا بدان دست یابند با یک حرکت اشتباه و گرفتار شدن در اوهام و خیالات و دل‌بستن به فریب‌ها و مطامع دنیوی و آمال زودگذر همه را به یک باره از دست می‌دهند و با لجاجت‌ها و عنادورزی‌ها در زمینی بازی می‌کنند که دشمنان ملت و بیگانگان آن را گسترده‌اند.»

این سرمقاله افزوده: «حکایت طنزآمیز فراخوان حضور در ۲۵ بهمن برای حمایت از مردم تونس و مصر از جانب سران فتنه نیز از دسته توهم بافی‌هایی بود که داغ داغ بود اما نه در خیابان‌ها بلکه در سایت‌های بی‌بی‌سی، رادیو زمانه، دویچه‌وله و بالاترین و تلویزیون‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب که به دروغ خبر حضور مردم را در خیابان‌ها می‌دادند و جالب اینکه این دروغ‌پردازی‌ رسانه‌های زنجیره‌ای بیگانگان به سرعت بعد از چند ساعتی فروکش کرد. سوال اصلی هر حقیقت‌خواهی این است چرا سران فتنه مسیر خود را از مردم جدا کرده‌اند و چرا باید روزی که به عنوان ملی‌ترین روز در تاریخ ایران اسلامی نام گرفته است و آن ۲۲ بهمن است، جای خود را با روز دیگری از منظر آن‌ها عوض کند؟»

در بخش دیگری از سرمقاله تهران امروز آمده است: «آقایانی که در رأس فتنه‌گران در زمین بیگانگان مشغول بازی هستند، خوب مردم ایران را می‌شناسند و می‌دانند مردم هیچ‌گاه روی خوش به بیگانگان نشان نداده‌اند و اساساً هرجا که بوی مداخله و نفوذ می‌آید به صراحت موضع می‌گیرند و استکبارستیزی و همدردی آن‌ها با ملت‌های مظلوم و محروم شهره عام و خاص است و حضور میلیونی آن‌ها در ۲۲ بهمن نشان از تداوم خط روشن و استکبارستیزی ایرانیان داشت.»

نویسنده سرمقاله افزوده:‌ «بی‌اعتنایی مردم به فراخوان ۲۵ بهمن دیروز نشان داد که حنای بیگانگان برای آشوب در ایران رنگی ندارد و طنز فراخوان سران فتنه و از قضا دستپاچگی رسانه‌های بیگانه عجب حکایت شنیدنی و دیدنی‌ای شده است و انگاری اوهام سران فتنه و خواب خرگوشی بیگانگان تمامی ندارد.»

متن کامل سرمقاله
 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «زین به پشت»
سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «شکر بی‌آشغال وجود ندارد»
 

 

Share