Share

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، امروز سه‌شنبه با سردادن شعار‌هایی در مجلس خواهان «اعدام» میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالف دولت شدند.

 

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین، نمایندگان با شعار «مرگ بر موسوی، کروبی و خاتمی، فریادهای خود را آغاز کرده و سپس این شعارها به فریاد "موسوی، کروبی اعدام باید گردند"، تغییر یافت.»

 

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز راه‌پیمایی مخالفان در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ را دارای «ماهیت آمریکایی و صهیونیستی» توصیف کرد و آن را «محکوم» نمود.

 

موسوی و کروبی هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به وزارت کشور، خواهان صدور مجوز راه‌پیمایی برای دوشنبه ۲۵ بهمن به‌منظور حمایت از مردم مصر و تونس که به تازگی علیه حاکمان‌شان قیام کرده‌اند، شده بودند. اما وزارت کشور به این درخواست پاسخ رسمی نداد.

 

علی لاریجانی بدون اشاره به نام این دو رهبر مخالف دولت گفت «آقایانی که اطلاعیه صادر کردند در دام آمریکا افتادند.» وی شکل‌گیری راه‌پیمایی ۲۵ بهمن را با «تحریک آمریکا» ارزیابی کرد.

 

رئیس مجلس افزود اگر وزارت کشور به این راه‌پیمایی مجوز می‌داد، «مجلس قطعاً با وزیر کشور برخورد می‌کرد.»

 

وی گفت: ‌«اگر بخواهند علیه پیامبر و دین تظاهرات راه بیاندازند، ما باید اجازه بدهیم؟ راهپیمایی دیروز به مراتب بدتر از این بود.»

 

علی لاریجانی در پایان سخنان خود در مجلس، دستور داد تا کمیته‌ای برای بررسی ماهیت «جریان فتنه» تشکیل شود. مقامات ایران، معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته را «فتنه‌گر» می‌نامند.

 

در همین حال سازمان عفو بین‌الملل، «سرکوب» تظاهرات مخالفان دولت ایران را «تازه‌ترین تلاش دستگاه‌های حکومتی برای جلوگیری از فعالیت مخالفان و خاموش کردن صدای دگراندیشان» خواند.

 

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا هم گفته است که مقام‌های ایرانی باید به حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز مردم احترام بگذارند.

 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته از اعترضات مخالفان در ایران، حمایت کرد.

 

در تجمعات روز گذشته که در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز گزارش شده است، یک نفر در تهران بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داده و چندین نفر مجروح شده‌اند.

 

خبرگزاری‌های فارس و مهر با اعلام این خبر، این تیراندازی را به اعضای «سازمان مجاهدین خلق» و «اغتشاشگران» نسبت داده‌اند.

 

همچنین خبرگزاری فارس به نقل از اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های ایران اعلام کرده فردی که روز گذشته کشته شده، دانشجوی دانشگاه هنر بوده است.

 

این تشکل دانشجویی، این دانشجو را «قربانی فساد و توطئه موسوی و کروبی» خوانده است.

 

Share