Share

با اعلام اسامی ۱۵۰۰ نفر دستگیر شده، تجمع خانواده‌های بازداشت‌شدگان وقایع ۲۵ بهمن، مورد حمله یگان ویژه نیروی انتظامی قرار گرفت.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در جریان تجمع خانواده‌های دستگیرشدگان راه‌پیمایی ۲۵ بهمن، از سوی مقامات قضایی ایران فهرستی شامل نام ۱۵۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان خوانده شد و اعلام گردید که این افراد به زندان اوین منتقل شده‌اند.

شب گذشته نیز خانواده‌ها در مقابل کلانتری ۱۴۸ انقلاب تهران تجمع کرده بودند که یگان ویژه نیروی انتظامی برای متفرق ساختن آن‌ها به آنان یورش بردند.

بنا بر این گزارش، صبح امروز، ۲۶ بهمن‌ماه بازداشت‌شدگان تجمع روز گذشته در تهران، به دادگاه انقلاب واقع در خیابان معلم انتقال یافته و برای آنان پرونده تشکیل شد.

مأموران یگان ویژه، امروز صبح نیز با حمله به خانواده‌های بازداشت‌شدگان در مقابل دادگاه انقلاب، آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

مراجع انتظامی و امنیتی کماکان از هر گونه پاسخ‌گویی به خانواده‌ بازداشت‌شدگان امتناع می‌کنند.

اعلام اسامی ۱۵۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان روز گذشته در حالی صورت می‌گیرد که خبرگزاری مهر امروز به نقل از سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از دستگیری ۱۵۰ نفر خبر داد.

رادان همچنین گفت در تجمعات روز گذشته یک نفر کشته شده و ۹ نفر زخمی شده‌اند که حال یکی از مجروحان نیز وخیم گزارش شده است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران افزود در تجمعات روز گذشته مخالفان دولت، چند نفر از «منافقان» بازداشت شده‌اند که پرونده آن‌ها در حال تکمیل است.

جمهوری اسلامی ایران از سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان «منافقین» نام می‌برد.

تارنماهای نزدیک به دولت ایران با تأیید خبر کشته شدن یک نفر در وقایع روز گذشته عامل آن را نیز «منافقین» اعلام کرده‌اند.

از سوی دیگر حجت‌الاسلام غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کشور، امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حوادث روز گذشته را «با طراحی و پشتیبانی آمریکا و ضدانقلاب از جمله منافقین» دانست.

وی گفت: «دستگاه قضایی با توجه به هشدار قبلی با مسببین اصلی و نیز کسانی که موجب اخلال در نظم اجتماعی و آرامش مردم شدند، با سرعت و قاطعیت برخورد می‌کند.»

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت برای راه‌پیمایی در حمایت از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند.

با این حال این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.
 

 

Share