Share

نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ایران از حکومت این کشور خواسته‌اند در برابر «منتقدان مصلح» با «سعه صدر» برخورد کند.

 

به گزارش وب‌سایت پارلمان‌نیوز، نمایندگان اصلاح‌طلب طی بیانیه‌ای همچنین خواهان ایجاد فضایی برای بیان «نقد‌های منصفانه و دلسوزانه به‌منظور اصلاح امور» شده‌اند.

 

این بیانیه افزوده «در شرایط حساس فعلی، کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش دارد؛ لذا اقداماتی که در جهت تنش‌زایی انجام می‌شود، خصوصاً اقداماتی که به خشونت در جامعه دامن بزند، به نفع کشور و نظام نیست.»

 

نمایندگان اصلا‌ح‌طلب اعلام کرده‌اند «اصلاح طلبی به معنای حرکت در چارچوب قانون اساسی و اعمال اصلاحات نیز با روش‌های مدنی است و با اقدامات خلاف قانون، مخالف است و هرگونه اقدام خلاف قانون از دیدگاه اصلاح‌طلبان محکوم است.»

 

اکثریت نمایندگان مجلس ایران را اصولگرایان تشکیل می‌دهد و اصلاح‌طلبان در اقلیت هستند.

 

۲۲۳ نماینده دیگر مجلس نیز طی بیانیه‌ای خواهان «اشد مجازات برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی» شدند.

 

این نمایندگان طرفدار دولت نوشته‌اند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت ایران، با دعوت به تظاهرات روز گذشته «فتنه» دیگری به‌راه انداخته و برای رسانه‌های غربی آمریکایی «خوراک تبلیغاتی» تهیه کردند.

 

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان موسوی و کروبی برای راه‌پیمایی در حمایت از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند. با این حال این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.

 

در همین حال امروز صبح نیز نمایندگان مجلس با سردادن شعار‌هایی در مجلس، خواهان «اعدام» میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند.

نمایندگان با شعار «مرگ بر موسوی، کروبی و خاتمی»، فریادهای خود را آغاز کرده و سپس این شعارها به فریاد «موسوی، کروبی اعدام باید گردند»، تغییر یافت.

 

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز در سخنان امروز خود راه‌پیمایی مخالفان در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ٨٩ را دارای «ماهیت آمریکایی و صهیونیستی» توصیف کرد و آن را «محکوم» نمود.

 

رئیس مجلس بدون اشاره به نام موسوی و کروبی گفت «آقایانی که اطلاعیه صادر کردند در دام آمریکا افتادند.» وی شکل‌گیری راه‌پیمایی ۲۵ بهمن را با «تحریک آمریکا» ارزیابی کرد.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز از صبح امروز در بخش‌های خبری مختلف مصاحبه‌هایی را با نمایندگان مجلس پخش کرده که همگی خواهان «اشد مجازات» موسوی و کروبی شدند.

 

ناظران سیاسی احتمال داده‌اند که شدت گرفتن این فضا علیه رهبران مخالف دولت، می‌تواند به معنای برخورد قضایی حکومت ایران با موسوی و کروبی باشد.

 

این دو رهبر مخالف دولت از چند روز پیش در «حصر خانگی» به‌سر می‌برند.

 

Share