Share

سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از «شهادت» یکی دیگر از مجروحان تظاهرات ۲۵ بهمن ۸۹ خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، نام این فرد، محمد مختاری اعلام شده است. بنا بر این گزارش وی بر اثر «شدت جراحات وارده» فوت کرده است.

 

روز گذشته نیز صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

 

خبرگزاری فارس در مصاحبه‌هایی‌ با پدر و بردار ژاله، وی را «دانشجوی بسیجی» معرفی کرده است. اما وب‌سایت سحام‌نیوز عکسی از این دانشجو در کنار آیت‌الله حسین‌علی منتظری، مرجع تقلید مخالف حکومت منتشر کرده است.

 

خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نوشته است که ژاله در تقاطع خیابان جمال‌زاده – انقلاب به علت اصابت مستقیم گلوله زخمی شد اما به علت شدت جراحات وارده پس از انتقال به مراکز درمانی، جان خود را از دست داده است.

 

طرفداران دولت معتقدند که مخالفان حکومت ایران خود به سوی تظاهرکنندگان معترض شلیک می‌کنند تا با این روش مسئولیت قتل شهروندان را به گردن حکومت ایران بیندازند.

 

از سوی دیگر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های ایران که یک تشکل هوادار دولت است امروز خبر داد که مراسم تشییع پیکر صانع ژاله، فردا برگزار می‌شود.

 

هادی قاسمی، مسئول روابط عمومی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: «مراسم تشییع پیکر شهید صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر تهران که روز گذشته در اغتشاشات خیابانی مورد هدف تیر مستقیم گروهک تروریستی منافقین قرار گرفت ساعت ۹ و نیم فردا چهارشنبه از مقابل دانشگاه هنر تهران به سمت دانشگاه تهران برگزار می‌شود.»

 

مخالفان دولت ایران گفته‌اند فردا اجازه نمی‌دهند که بسیج، مراسم تشییع صانع ژاله را که به گفته آن‌ها از حامیان جنبش سبز بوده، برگزار کند.

 

در همین حال اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مستقل برای رسیدگی به حوادث روز گذشته شده است.

 

وی درباره مجروح شدن معترضان به وب‌سایت‌ کلمه گفته است: «مجروح شدن این عده توسط مقامات انتظامی و لباس‌شخصی‌ها، قطعی و غیر قابل تردید است.»

 

مشاوری موسوی، مسئولیت این «فجایع» را بر عهده‌ی نیروهایی دانست که مسئولیت حفظ امنیت را بر عهده دارند.

 

امیرارجمند افزود: «ما خواستار تشکیل یک کمیته‌ حقیقت‌یاب مستقل هستیم تا با رعایت موازین قانونی و بی‌طرفانه، فرد یا افرادی که مسئول این‌گونه اعمال بودند، مشخص شوند و همچنین گروه‌هایی که اقدام به دستگیری و ضرب و شتم مردم کردند نیز شناسایی و معرفی شوند.»

 

آمریکا، فرانسه، اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین‌الملل، اعمال خشونت علیه مخالفان حکومت ایران را محکوم کرده‌اند و از دولت این کشور خواسته‌اند تا حق برگزاری راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز مخالفان را به رسمیت بشناسد.

 

مخالفان دولت ایران، روز گذشته در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان، برای راه‌پیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند اما این راه‌پیمایی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.

 

با این حال این دو رهبر مخالفان به دلیل «حصر خانگی» نتوانستند در راه‌پیمایی شرکت کنند. وب‌سایت‌های مخالفان نیز تاکنون گزارشی درباره وضعیت موسوی و کروبی پس از حصر خانگی منتشر نکرده‌اند.

 

Share