ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دادگاه تجدید‌نظر احکام صادر شده برای بهاییان گلستان را شکست

دادگاه تجدید‌نظر استان گلستان ۲۴ شهروند بهایی را از اتهام ارتباط با دولت متخاصم و جاسوسی تبرئه کرد. احکام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام اما به قوت خود باقی‌ست.

۲۴ شهروند بهایی استان گلستان که در دادگاه بدوی استان به اتهام ارتباط با دولت متخاصم به دو تا پنج سال حبس محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید‌نظر از این اتهام تبرئه شدند.

برخی از شهروندان بهایی بازداشت شده در استان گلستان

این رأی شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان گلستان، در رابطه با بهاییان بی‌سابقه است و می‌تواند متأثر از ابراز نگرانی‌های فعالان حقوق بشر درباره کم و کیف برگزاری این دادگاه و شکل‌گیری روندی ناعادلانه در جریان این محاکمه باشد: نگرانی‌ درباره دادگاه تجدید‌نظر متهمان بهایی: چهار دقیقه وقت دفاع برای هر متهم

به این ترتیب دادگاه تجدید نظر با شکستن رأی دادگاه بدوی، اعلام کرده که دفاعیات این ۲۴ نفر را در این مورد می‌پذیرد که ارتباط آن‌ها با بیت‌العدل (مرکز جامعه جهانی بهایی) تنها برای گرفتن پاسخ سوالات مذهبی بوده و رابطه‌ای با دولت اسراییل (که به عنوان دولت در حال جنگ با ایران شناخته می‌شود) نداشته‌اند.

به گزارش سازمان عدالت برای ایران، در رأی صادر شده از سوی قضات دادگاه تجدید‌ نظر آمده است: «در خصوص ارتباط با دول متخاصم، شاید افراد گروه جهت مفاهیم تبلیغی یا کنترل و مدیریت گروه، سفرهایی به کشورهای دیگر داشته‌اند ولی ارتباطی به عنوان جاسوسی یا ضربه به دولت اسلامی با دول متخاصم نداشتند و دلیلی هم در این قسمت از اتهام ارائه نشده است. لذا … در این قسمت، حکم به برائت همه معترضان در اتهام ارتباط با دول متخاصم صادر می‌گردد.»

با وجود تبرئه این افراد از اتهام ارتباط با دول متخاصم، دادگاه تجدیدنظر نیز جمع شدن بهاییان برای صحبت درباره مسائل دینی را عضویت در تشکیلات غیر‌قانونی با هدف بر هم زدن امنیت ملی دانسته و پاسخ دادن به سوالات مسلمانان درباره دین بهایی را تبلیغ علیه نظام اسلامی خوانده و با جرم دانستن این موارد، ۲۳ نفر از ۲۴ بهایی استان گلستان را در مجموع به ۴۸ سال و نیم حبس محکوم کرده است.

همچنین پرونده تینا موهبتی به دلیل این‌که در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال داشته است همچنان باز است و حکم ۹ سال حبس او که از سوی دادگاه انقلاب صادر شده، در دادگاه تجدید‌نظر تأیید نشده‌ است.

پیش از این ۱۰ نهاد حقوق بشری در نامه مشترکی از مقامات اتحادیه اروپا خواسته بودند تا از جمهوری اسلامی ایران بخواهد حکم‌های حبس صادر شده علیه شهروندان بهایی استان گلستان را لغو کند و درباره موارد شکنجه و آزار آن‌ها در زمان بازجویی دست به یک تحقیق مستقل بزند: درخواست از اتحادیه اروپا برای تحقیق درباره احکام سنگین ۳۲ تن از بهاییان در ایران

۳۲ شهروند بهایی ساکن شهرهای مختلف استان گلستان از مهر ماه سال ۱۳۹۱ و در جریان یک پروژه یک ساله به بهانه معاشرت با مسلمانان و تبلیغ بهاییت از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند و برای پذیرفتن اتهام‌های مطرح شده، زیر شکنجه‌های شدید فیزیکی و روانی قرار گرفتند. این بزرگ‌ترین دستگیری دسته جمعی بهاییان در ۱۰ سال گذشته بوده و از حیث شدت شکنجه‌‌ای که در بازجویی‌ها اعمال شده نیز کم‌نظیر است.

حالا هشت نفر از این افراد با احکام حبس پنج تا ۱۰ سال در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان رجایی شهر هستند. ۲۴ نفر دیگر هم که احکام‌شان در دادگاه تجدید نظر سبک‌تر شده است، به زندان از شش تا ۱۱ سال محکوم شده‌ بودند؛ یعنی در مجموع ۱۹۳ سال حبس برای ۲۴ نفر: احکام سنگین برای بهاییان در استان گلستان

به دنبال انعکاس گسترده و پوشش اعتراض‌ها به احکام صادر شده برای بهاییان گلستان، هادی هاشمیان، رییس دادگستری این استان به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته بود: «برخی رسانه‌های بیگانه که موضع ضد ایرانی آن‌ها برای همه جهانیان مشخص است تلاش می‌کنند با برجسته‌سازی و تکرار خبرهای جهت‌دار در حمایت از بهاییان محکوم شده به نحوه صدور رأی در دادگاه تجدید نظر به نفع متهمان تأثیر بگذارند.»

احکام دادگاه تجدید نظر اما نشان می‌دهد دادخواهی کسانی که شکنجه می‌شوند و استفاده آن‌ها از مکانیزم‌های شکایت داخلی و بین‌المللی در نهایت و برخلاف آن‌چه مسئولان دادگستری گلستان پیشتر اعلام کرده بودند، می‌تواند بر آرای محاکم تأثیر بگذارد.

اما با وجود این که شماری از افراد بازداشت‌شده در این پرونده پیشتر در نامه‌هایی جداگانه به رییس پیشین دادگستری استان، امام جمعه گرگان،‌ استاندار گلستان و شورای تأمین استان گلستان، نحوه شکنجههای اعمال شده  و موارد نقض قانون در روند بازداشت، بازجویی و محاکمه را شرح داده بودند و خواستار اقدام عاجل برای پیگیری عادلانه این پرونده در دادگاه تجدیدنظر و صدور حکم برائت شده بودند، دادگاه تجدید نظر استان گلستان در رأی خود اشاره‌ای به لزوم تحقیق درباره این شکنجه‌ها نکرده است.

سازمان عدالت برای ایران می‌گوید که به این ترتیب آمران و عاملان بازداشت‌های غیرقانونی و شکنجه ده‌ها بهایی استان گلستان همچنان مصون از پیگرد باقی مانده‌اند.

از سوی دیگر شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان گلستان در حالی رأی به برائت متهمان از اتهام ارتباط با دولت متخاصم و جاسوسی برای اسراییل داده است که در حال حاضر عده زیادی از بهاییان در سراسر ایران با این اتهامات در زندان به سر می‌برند، در حالی که در مورد تمامی آنان ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با بیت‌العدل (مرکز جامعه جهانی بهایی)، ارتباط با دولت متخاصم یا جاسوسی شناخته شده است.

به عنوان نمونه، سیامک صدری، فرهاد اقبالی، فرهاد فهندژ، فواد فهندژ، فرهمند ثنائی، پیام مرکزی، کمال کاشانی و کوروش زیاری هشت بهایی دیگر اهل استان گلستان هستند که در همین پرونده دستگیر شدند اما دادگاه انقلاب تهران آن‌ها را محاکمه کرد و به اتهام ارتباط با دولت اسراییل به حبس از پنج تا ۱۰ سال محکوم شده‌اند.

این افراد اکنون در زندان رجایی شهر کرج در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.