Share

در پنجمین روز شورش مردم لیبی علیه حکومت معمر قذافی، معترضان بار دیگر به خیابان‌های طرابلس آمدند و به ساختمان‌های دولتی حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، رهبران قبیله‌ای نیز به مخالفان حکومت قذافی پیوستند و یک واحد ارتش لیبی امروز در بنغازی، واقع در شرق این کشور به صفوف مخالفان ملحق شد.
 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که تا کنون دست‌کم ۲۳۳ نفر در رویدادهای لیبی کشته شده‌اند و منابع غیررسمی از کشته شدن ۶۱ نفر در طرابلس، پایتخت این کشور در مدت شب گذشته و بامداد امروز خبر داده‌اند.

سیف الاسلام قذافی، یکی از پسران سرهنگ معمر قذافی در تلویزیون این کشور ظاهر شد و با وجود وعده اصلاحات سیاسی سخنان تندی را ایراد کرد.
 

وی هشدار داد که احتمال بروز جنگ داخلی می‌رود و تهدید نمود که طرفداران حکومت پدرش تا واپسین گلوله به نبرد خود ادامه خواهند داد.

روزنامه گاردین به نقل از یکی از منابع خود نوشته است مزدورانی از کشورهای چاد و سودان در سرکوب‌ها دخالت داشته‌اند.

شبکه الجزیره نیز تصاویری از جنازه یک آفریقایی کشته شده با لباس اونیفورم را نشان داد که گفته می‌شود مزدوری بوده که در درگیری‌ها جان خود را از دست داده است. با این حال الجزیره نتوانسته است هویت این فرد را مشخص کند.

از سوی دیگر اعلام شد که نزدیک به ۵۰ رهبر مسلمان لیبی خواهان پایان دادن به کشتار در این کشور شده‌اند.

ارتباط روزنامه‌نگاران جهان با لیبی به دشواری و عمدتأ توسط تلفن صورت می‌گیرد با این حال تلویزیون الجزیره امروز گزارش داد در میدان سبز طرابلس بار دیگر هزاران تظاهرکننده گرد آمده‌اند.
 

مخالفان حکومت قذافی شب گذشته ساختمان کنگره خلق را به آتش کشیدند. به گفته شاهدان عینی ساختمان تلویزیون دولتی لیبی نیز به غارت برده شد.

خشونت‌های لیبی قیمت نفت در بازار جهانی را بالا برد. قیمت یک بشکه نفت خام برنت دریای شمال نسبت به روز جمعه بیش از ۱۲/۱ دلار افزایش داشته است.

نمایندگان کنگره خلق لیبی، پارلمان این کشور، قرار است امروز گردهم آیند و در مورد اصلاحات در این کشور گفت‌وگو کنند.

به گزارش الجزیره، شهروندان طرابلس گفته‌اند که تا بامداد امروز صدای گلوله به گوش می‌رسید و بسیاری از پاسگاه‌های پلیس صبح امروز در سطح شهر، در میان شعله‌های آتش می‌سوختند.

تارنماهای نیروهای مخالف دولت در لیبی از برنامه‌ریزی دو قبیله برای فتح شهر سبها در مرکز لیبی نوشته‌اند. پیش از این گفته می‌شد معمر قذافی به این منطقه رفته است.

ظهر امروز جامعه دفاع از حقوق بشر (FIDH) خبری منتشر کرد که بر اساس آن چندین شهر در لیبی، از جمله سرت و بنغازی سقوط کرده و به‌دست مخالفان افتاده‌اند. جامعه دفاع از حقوق بشر تعداد کشته‌شدگان لیبی را از آغاز شورش‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر اعلام کرده است.

تا بامداد امروز در خیابان‌های طرابلس گاز اشک‌آور شلیک شده بود. فرودگاه پایتخت امروز دوشنبه همچنان باز است و بسیاری از خارجیان در حال ترک طرابلس هستند.

چندین شرکت و کنسرن بزرگ آلمانی از جمله زیمنس، RWE (کنسرن انرژی) و BASF (کنسرن مواد شیمیایی و نفتی) کارمندان خود را امروز از لیبی خارج کردند.

همچنین دولت فرانسه شهروندان خود در لیبی را تشویق کرد که از این کشور خارج شوند. ۷۵۰ فرانسوی در لیبی زندگی می‌کنند.

پیش از ظهر امروز فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا که پس از جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ما نباید این تصور اشتباه را موجب شویم که دموکراسی خود را صادر می‌کنیم . ما باید از آشتی مسالمت‌آمیز پشتیبانی کنیم.»

وی افزود لیبی «به آغاز روند آشتی ملی و مسالمت‌آمیز، پایان دادن به خشونت و در همین حال دفاع از تمامیت ارضی خود نیاز فوری دارد.»
 

طبق آخرین خبرها، مصطفی عبدالجلیل، وزیر دادگستری لیبی از سمت خود استعفا داد. وی دلیل استعفای خود را اعتراض به سرکوب بیش از حد تظاهرکنندگان اعلام کرد.

 

 

Share