ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اوباما: دستان روسیه و ایران آغشته به خون است

اوباما در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌اش، به‌شدت از نقش روسیه و ایران در سوریه انتقاد کرد و خود را در قبال فاجعه حلب مسئول دانست. او یکی از دلایل عدم اعزام نیرو به سوریه را درگیری احتمالی با «ابرقدرت نظامی» روسیه و ایران دانست.

باراک اوباما با محکومیت شدید‌اللحن خشونت‌ها در حلب، مسئولیت آنها را صرفاً متوجه دولت سوریه و متحدان آن، روسیه و ایران دانست.

اوباما در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌اش خود را در قبال فاجعه حلب «مسئول» دانست

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه ۱۶ دسامبر در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید با اشاره به نبرد ارتش سوریه و مخالفان مسلح در حلب گفت که «جهان یکپارچه از حملات وحشیانه رژیم سوریه و متحدان روس و ایرانی آن به شهر حلب در هراس فرو رفته.»

او در ادامه به انتقاد از استراتژی‌هایی همچون محاصره و گرسنه‌ نگه‌داشتن شهروندان، هدف‌ قراردادن امدادرسانان، تخریب سرتاسری کوچه‌ها و محله‌ها، اعدام ادامه‌دار شهروندان و تخطی از قوانین بین‌المللی پرداخت و در سخنانی شدیداللحن گفت: «مسئولیت این خشونت‌های سبعانه تنها و تنها با رژیم اسد و متحدان آن، روسیه و ایران است و دستان آنها آغشته به این خون‌ها و قساوت‌ها است».

اوباما؛ روسیه و ایران «ابرقدرت نظامی» هستند

اوباما در طولانی‌ترین کنفرانس مطبوعاتی خود همچنین گفت که خود را نیز در قبال فاجعه حلب مسئول می‌داند. رئیس‌جمهوری آمریکا اعتراف کرد که پس از هفته‌ها جلسه با مقام‌های نظامی، آژانس‌های امدادرسانی، دیپلمات‌ها و منتقدان نتوانسته به هیچ راه‌حلی دست یابد.

روند نزدیک به شش‌سال جنگ داخلی در سوریه، یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف سیاست خارجی اوباما در نظرگرفته می‌شود. رئیس‌جمهوری آمریکا ابتدا استفاده از سلاح‌های شیمیایی را «خط قرمز» دولت خود در قبال رفتار بشار اسد دانسته بود، اما بعدتر پس از رخ‌دادن حملات شیمیایی، نتوانست به وعده خود برای مداخله نظامی تحقق بخشد.

او گفت که آمریکا هیچ علاقه‌ای برای فرستادن ارتش خود بدون مجوز قانونی بین‌المللی یا حمایت کنگره به صحنه جنگ سوریه ندارد و حضور سربازان آمریکایی در عراق پس از یک‌دهه جنگ، هزینه‌های سرسام‌آور آن و نیز احتمال مقابله با «ابرقدرت نظامی» روسیه و ایران را از دلایل این عدم علاقه دانست.

اوباما خواستار وجود ناظران بی‌طرف بین‌المللی در حلب، دسترسی کامل امدادرسان‌ها به شرق این شهر و اعمال یک آتش‌بس گسترده و درازمدت شد.

او گفت که بر خلاف ادعاهای روسیه و رژیم بشار اسد، هنوز ده‌ها هزار تن در حلب به دام افتاده‌اند و آماده ترک این شهر تحت هر شرایطی هستند.

او همچنین در کنار سخن‌گفتن از حلب به «جنایت و قتل‌عام» در جنوب سودان اشاره کرد که هیچ‌کس از آن گزارشی نمی‌دهد و عامل این سکوت خبری را تا حدی به عدم وجود رسانه‌های اجتماعی در آن منطقه مربوط دانست. او گفت که به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال این حادثه نیز شخصاً احساس مسئولیت اخلاقی می‌کند.

باراک اوباما ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ جای خود را به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از حزب جمهوری‌خواه خواهد داد.

بیشتر بخوانید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • nashenas

  ببخشید این اوباما ..... خورده مردکیه بی همه چیز , اون موقعی که با اون آخند 5 تومانی (علی گدا خامنه ای ) به طور محرمانه سر مملکت و مردم ایران معامله میکرند و خوش میگفتند و خوش میشنیدند و اون پولهای بلوکه شده این مملکت بدبخت را دادید به علی گدا و پاسدارهای سرسپرده اش تا برای لبنانیها , حزب الله لبنان , فلسطین , حوثی های یمن و طلا برای بقعه حضرت عباس , زهرا و .......... خرج شود حالا چی شد یکدفعه چرخش 180 درجه ای دادید جناب آقای اوباما , ما یک ضرب المثل داریم که میگیم " هر جه بکاری همون را هم درو میکنی " ملتفت شدی آقای حسین اوباما ( شیعه 14 امامی ) ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • IRAN

  اوباما تو مایه شرم سیاهانی. اعتماد مردم دنیا را نسبت به تژاد سیاه از بین بردی. تبریک و تهنیت به حزرت آغا رهبر مفسدین جهان و جنایتکاران سپاه و بسیج و حزب الشیطان لبنان، و تبریک مضاعف به اوباما و کری که با حمایتهای مالی و اطلاعاتی مقدمات این کشتار و قتل عام زنان و کودکان و مردم بی پناه و بیگناه را فراهم کردند و قلب حزرت آغا و پوتین و اسد جنایتکار را شاد کردند.با خیال راحت جنایت کنید که طبق وعده قران و انجیل و تورات ، رسوایی ونابودی ظاالمین و جنایتکاران و حامیان آنها حتمیست. غذای فرزندانتان خون کودکان مظلوم سوریست.سران اصلی داعش ساخته سپاه قدس و روسیه هستند با اطلاع کامل اوباما برای حمایت اسد، تفرقه بین مخالفین سنی اسد، تضعیف و از بین بردن مبارزین بالتیک که برای روسیه خطرناک بودند، و نابودی سنیها. وقتی از ثبات کامل اسد جنایتکار مطمین شدند داعش خودبخود محو و نابود میشه و سرانش مثل سران سایر گروههای تروریستی حوثی و اخوان المفسدین و حزب الشیطان لبنان و طالبان و القاعده و دزدان دریایی و قاچاقچیان بین المللی همراه و در کنار ولی سفیه با پول ایران در آرامش کامل زندگی میکنند مرگ و لعنت خدا بر همه انها.

 • افشین

  کار بد فقط اگه از ایران سر بزنه بده !؟ چرا بمبارانهای یمن که توسط عربستان صورت میگیره بد نیست !؟ یه بام و دو هوا !؟ بان کیمون ه حتی گزارش خود سازمان ملل رو که علیه عربستان بود رو وتو کرد ... این حقوق بشر اینام واسه در کوزه خوبه ....

 • شاهد

  در اخرین روزهای ریاست جمهوری به ناله و نفرین کردن افتاده است . احساس ادمی دارد که میراثش در اخرین لحظه بر باد رفته و چیزی بر جای نگذاشته است . بهتر بود با سری بلند و احساس بازگشت میراث خودش قدرت را ترک می کرد تا با نشان ضعف و زبونی !

 • زمانی

  دستان اوباما هم برای بی عملی به همچنین.

 • پیام

  از اوباما باید پرسید وقتیکه خبررسید سپاه پاسداران با استفاده ازهواپیماهای مسافربری ماهان برای جابجائی وبردن تسلیحات از ایران به سوریه واستفاده ازهوای عراق که دردست شما هست وبود چرا یک چنین اجازه ای دادی تا اینها یعنی پاسداران بتوانند سلاح به سوریه برده وجنگ را تا این زمان ادامه دهند وحالا که خبر مرگت داری میروی خودرا مسئول میدانی