Share

با اینکه مخالفان از کشته‌شدن یک دانشجو در شیراز به دست مأموران نیروی انتظامی خبر می‌دهند اما منابع مستقل این گفته مخالفان را تأیید نکرده‌اند.

 

حامد نورمحمدی، دانشجوی لرستانی دانشگاه شیراز روز یکشنبه اول اسفند ٨٩ در این شهر به علت تصادف کشته شده است.

 

مخالفان می‌گویند که وی توسط مأموران انتظامی به داخل زیرگذر نمازی پرتاب شده و به همین دلیل با یک ماشین برخورد کرده است.

 

اما منابع مستقل در گفت‌وگو با زمانه، علت مرگ این دانشجو را «صرفاً تصادف» عنوان کرده و محل این تصادف را کنارگذر ساحلی در نزدیکی هتل پارس شیراز اعلام کرده‌اند. این مکان تا خیابان ملاصدرا و میدان نمازی که محل تجمع مخالفان بوده، فاصله دارد.

 

این منابع که خواستند نام‌شان فاش نشود، می‌گویند این دانشجو، فعالیت سیاسی نداشته و صرفاً به مسائل علمی توجه می‌کرده است. این منابع می‌افزایند در بازدیدی که از جسد حامد نورمحمدی داشته‌اند جای هیچ گلوله‌ای در بدن او مشاهده نکرده‌اند.

 

برخی از وب‌سایت‌های خبری پیش‌تر گزارش داده بودند که نورمحمدی به ضرب گلوله کشته شده است.

 

در همین حال، علی مویدی، فرمانده نیروی انتظامی فارس امروز به خبرنگاران گفت: «پس از سانحه، مأموران و کارشناسان راهنمایی و رانندگی در صحنه حضور یافته و کروکی تصادف را کشیدند و راننده و ماشین حاضر است که خود راننده هم می‌‏گوید که تصادف کرده است و اگر بخواهید از من رئیس پلیس سوال کنید، می‏گویم جز این چیز دیگری نیست.»

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید عابر پیاده در زیرگذر چه کار می‏‌کرده، گفت: «خیلی از عابرین پیاده را دیده‌‏ایم که از زیرگذر عبور کرده‌اند و اینکه چرا ایشان رفته است از آنجا عبور کرده باید رفت و از خودش پرسید و الله اعلم. اما محل سانحه را می‏توانید بروید ببینید که دقیقاً محل پارکینگ است و حدس ما این است که ایشان عابر بوده و اگر آمده که به جمعیت نخورد و از تاکسی پیاده شده به محل هم شناختی نداشته که تصادف کرده و اینکه به چه دلیلی آنجا رفته معلوم نیست.»

 

بنا بر پیگیر‌ی‌های زمانه، راننده‌ای که با حامد نورمحمدی تصادف کرده، فرد میانسالی به نام «محمد مذنب» است که هم‌اکنون در بازداشت است.

 

در همین حال، امروز عزت‌الله نورمحمدی پدر حامد نورمحمدی در جمع خبرنگاران در شیراز، «کشته‌شدن» فرزندش را در تجمعات اول اسفند رد کرد و افزود: «دلایل و مستنداتی که از سوی مسئولان ارائه شده ما را کاملاً توجیه کرد که پسرم در اثر حادثه تصادف فوت کرده است.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، پدر نورمحمدی خطاب به نماینده گروه‌های سیاسی دانشجویی که در این جمع حضور داشتند، گفت: «خواهش می‌کنم به عنوان نماینده گروه‌های سیاسی نه هیچ‌کدام حق دارید از پسر من بهره‌برداری سیاسی کنید نه هیچ‌کسی حق دارد فوت پسر من را به چیزهایی غیر از حادثه تصادف منتسب کند.»

 

وی افزود: «ما کسی را به عنوان نیروی امنیتی ندیدیم که بخواهند به ما فشاری بیاورند، که تحت فشار به ما بگویند حرف را بزنیم یا نوشته‌ای را به ما بدهند که بخوانیم. به خدا، به وجدان، به مولا علی و روح فاطمه زهرا نه کسی به ما فشار آورده نه چیزی گفته است.»

 

همچنین هرانا (تارنمای خبری مجموعه فعالان حقوق بشر) خبر داده که تجمع امروز دانشجویان در پی «جان باختن» حامد نورمحمدی با دخالت نیروهای حراست و بسیج دانشگاه به خشونت کشیده شده است.

 

بنا بر این گزارش «جمعیت دانشجویان که بالغ بر صد‌ها نفر بود یک‌صدا خواستار پاسخ‌گویی مسئولین دانشگاه شیراز در قبال جان باختن حامد نورمحمدی شدند.»

 

تارنمای رهانا (خبرگزاری خانه حقوق بشر ایران) نیز خبر داده که روز گذشته دوستان و هم‌دانشگاهیان حامد نورمحمدی برای «تهدید و توجیه» به حراست دانشگاه شیراز احضار شده‌ و از مصاحبه و یا اطلاع‌رسانی در مورد وی منع شده‌اند.

 

در همین حال، شامگاه سه‌شنبه سوم اسفند ارژنگ علی‌پور که می‌گفت «دوست حامد» است به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «این اتفاق زمانی رخ داده که همه در حال فرار بوده‌اند ولی چند نفر می‌بینند که از یک نفر خون پخش می‌شود و لکه‌های خون اطرافش می‌ریزد و به پایین پرت می‌شود. جایی که جنازه را پیدا کرده‌اند اصلاً محلی برای عبور عابر پیاده نیست.»

 

Share