Share

شهردار تهران گفت برای دولت جمهوری‌اسلامی ایران خوب نیست بگویند زمانی که محسن هاشمی مدیر عامل مترو بود پول نمی‌دادند و حالا که رفته پول می‌دهند.

مراسم تودیع و معارفه محسن هاشمی و وهاب درویش، مدیرعامل سابق و جدید متروی تهران، با شرکت محمدباقر قالیباف، شهردار تهران برگزار شد.

در این مراسم شهردار تهران به موضوع استعفای محسن هاشمی از مدیرعاملی مترو تهران پرداخت و گفت: «با وجود آن‌که هاشمی از همان ابتدا روحیه و نشاط کاری بالایی داشت اما اعلام می‌کرد که قصد استعفا دارد و چندین بار نیز اخبار استعفایش را شنیده بودم.»

وی افزود: «هاشمی اعلام می‌کرد که اصراری برای ماندن در مجموعه مترو ندارد و برگه استعفایش را هم به من تحویل داد و گفت که زمانی که صلاح دانستید تاریخ بزنید و امضا کنید.»
 

روز جمعه ۱۳ اسفندماه محسن هاشمی رفسنجانی، مدیرعامل متروی تهران و حومه، و فرزند ارشد اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس کنونی مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سمت خود استعفا کرد.

وی استعفای خود را در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران اعلام کرد و شهردار نیز با استعفای وی موافقت نمود.

محسن هاشمی در نامه خود ضمن اشاره به «پیشرفت‌های مترو» در دوران مدیریت‌اش دلیل استعفای خود را «تحریم خارجی»، «مشکلات داخلی امکان استفاده از اعتبارات قانونی» و «عدم همکاری دولت در برنامه‌های مهم مترو در امر توسعه خطوط» اعلام کرد.

شهردار تهران در مراسم تودیع و معارفه از عملکرد برخی از رسانه‌ها و تحلیل‌گران در مورد استعفای محسن هاشمی انتقاد کرد و گفت: «تفسیر می‌کنند که این جابه‌جایی به دلیل عدم حمایت‌های دولت از مترو بوده. شرم‌ام می‌آید که چنین مسائلی را حتی از رادیو بشنوم چرا که حتی برای دولت جمهوری ‌اسلامی هم خوب نیست که چنین تفاسیری داشته باشد مبنی بر این‌که فلانی وقتی بوده پول نمی‌دادند و حالا که رفته پول می‌دهند! اگر این مسائل باشد پس عدالت و انسانیت کجا رفته است؟»

قالیباف جابه‌جایی‌های از این گونه را «امری طبیعی» خواند و افزود: «جای تأسف است که روی مدیران معامله سیاسی اتفاق می‌افتد.»

وی همچنین گفت: «حتی طی ۲۴ ساعت گذشته برخی تحلیل‌گران اعلام می‌کردند که چرا حکم ایشان پذیرفته شد در حالی که شخص آقای هاشمی بارها و بارها اعلام می‌کردند که نشاط کاری گذشته را ندارند.»

قالیباف با بیان این‌که «همه چیز را می‌خواهیم سیاسی و پیچیده کنیم» گفت مدیرعامل جدید مترو جنس کارهای عمرانی دارد.

شهردار تهران تصریح کرد که محسن هاشمی از خانواده مترو جدا نشده و به‌عنوان عضو هیأت مدیره در مجموعه مترو مشاور است.

محسن هاشمی رفسنجانی بزرگ‌ترین پسر اکبر هاشمی رفسنجانی است. وی تا لحظه استعفا ۱۷ سال می شد که رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت متروی تهران و نایب رئیس اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل عمومی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود.

در زمان مدیریت وی متروی تهران راه‌اندازی شد و او تا کنون به جز دوران کوتاهی که از سوی شهردار وقت تهران، محمود احمدی‌نژاد عزل شده بود، عهده‌دار این سمت بوده‌است.

یکی از اختلافات مهم نهادهای حکومتی نظیر مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام با دولت بر سر خودداری دولت از اجرای برخی قوانین است که در ماه‌های اخیر چندین بار شدت گرفته است.

مهم‌ترین نمونه در این زمینه، قانون اختصاص تسهیلات به سیستم حمل و نقل شهری و متروی تهران است که دولت ماه‌هاست از اجرای آن سر باز می‌زند.

برخی از صاحب‌نظران دلیل آن را مخالفت دولت ایران با مدیریت محسن هاشمی، به‌عنوان فرزند اکبرهاشمی رفسنجانی، می‌دانند.

حامیان حکومت ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم می‌کنند که با «سکوت» در برابر «اقدامات فتنه‌گران» از آن‌ها «حمایت» می‌کند.
 

 

Share