Share

به گفته یک پژوهشگر حوزه حمل‌ و نقل و ترافیک، حوادث رانندگی نخستین علت مرگ و میر میان افراد گروه سنی زیر ۴۰ سال است.

به گزارش روزنامه شهروند، مرتضی شمسی، پژوهشگر حوزه حمل‌ و نقل و ترافیک با بیان آمار بالای تصادف میان افراد زیر ۴۰ سال گفت: «میانگین سنی قربانیان تصادف اغلب ١۵ تا ۴۴ ساله و به‌ویژه جوانان هستند که از ذخایر نیروی انسانی کشورها محسوب می‌شوند.»

همچنین تصادفات رانندگی که نهمین علت مرگ و میر در دنیاست دومین علت مرگ و میر شهروندان ایرانی است.

ایران درمیان کشورهای دنیا به لحاظ تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن رتبه هشتم را دارد. یعنی در بین ١٩٠ کشور جهان رتبه ایران از آخر هشتم است.

به گفته این کارشناس در ایران به ازای هر ١٠٠٠ نفر، ٣٠٠ خودرو وجود دارد ولی در کشورهای هم‌طراز کشورمان به ازای هر ١٠٠٠ نفر، ۴٠٠ خودرو وجود دارد.

در کشور انگلستان سه برابر بیشتر از ایران‌ خودرو وجود دارد، ولی میزان تصادفات رانندگی آنها  ٣٢ برابر کمتر از ایران است.

مرتضی شمسی می‌گوید در حال حاضر میزان افرادی که به واسطه تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند به ١٧‌هزار نفر و تعداد معلولین ۴٠‌ هزار نفر و تعداد مجروحین به ٢٢٠‌ هزار نفر رسیده است.

موسی امیری، جانشین فرمانده پلیس راهور نیروی انتظامی ایران اسفندماه سال گذشته گفته بود سالانه ۳۰۰ هزار تن در ایران بر اثر تصادف معلول و مصدوم می‌شوند.

به‌گفته کار‌شناسان «تراکم بالای خودرو در جاده‌ها، کمبود ظرفیت بزرگراهی، وجود بیش از دو هزار نقطه حادثه‌خیز در جاده‌ها، کمبود خدمات ایمنی و امدادی و فرهنگ نادرست رانندگی» از مهم‌ترین عوامل تصادف جاده‌ای در ایران به‌شمار می‌آید.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

تا اول دی، ۵۱۰ نفر در حوادث رانندگی جاده‌های مازندران جان باخته‌اند

حوادث رانندگی در ایران روزانه ۱۰۰ معلول برجای می‌گذارند

مرگ ٢٨٠ هزار ایرانی در حوادث رانندگی ۱۰ سال گذشته

Share