Share

ترکیه همچنان صحنه درگیری‌های پراکنده مسلحانه است. این‌بار در غازیان تپه در جنوب شرقی ترکیه، سه مهاجم به مقر پلیس حمله کردند. یکی از آن‌ها کشته شد، دیگری فرار کرد. از سرنوشت سومی اطلاعی در دست نیست.

محل وقوع مسلحانه در غازیان‌تپه

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که در حمله به مقر پلیس در غازیان تپه یک مأمور پلیس هم مجروح شده است.

شبکه خبری ان تی وی گزارش داده که سه «تروریست» به مقر پلیس در غازیان تپه در نزدیکی نوار مرزی ترکیه با سوریه حمله کرده‌اند. اما مأموران پلیس موفق شدند به حملات مهاجمان پاسخ دهند و مانع از آن بشوند که آن‌ها مقر پلیس را تصرف کنند.

ترکیه در ماه‌های گذشته صحنه بمب‌گذاری‌ها و حملات مسلحانه از سوی شاهین‌های آزاد کردستان یا گروه دولت اسلامی (داعش) بوده است. آخرین بار ۵ ژانویه در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه در نزدیکی ساختمان یک دادگاه بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود منفجر شد.
تقویم عملیات تروریستی در ترکیه

۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ ۳۴ نفر از فعالان جوان کرد در نوار مرزی ترکیه با سوریه به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان داعش را به عنوان مسئولان این ترور معرفی کرد.
۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ در گردهمایی به حمایت از کردهای ترکیه مقابل ایستگاه راه‌آهن آنکاراُ در یک حمله انتخاری ۱۰۳ نفر کشته و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.
۱۲ ژانویه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در استانبول ۱۲ گردشگر آلمانی به قتل رسیدند. دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که داعش مسئول این حمله انتحاری بوده است.
۱۷ فوریه ۲۰۱۶ در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو بر سر راه یک ستون نظامی کار گذاشته شده بود، ۲۸ سرباز ارتش ترکیه به قتل رسیدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
۱۳ مارس ۲۰۱۶

 

دست کم ۳۴ نفر در اثر انفجار یک بمب در مرکز شهر آنکارا به قتل رسیدند و عده زیادی هم مجروح شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را پذیرفت.
۱۹ مارس ۲۰۱۶ در یک مرکز خرید پرآمد و شد در مرکز شهر استانبول در یک حمله انتحاری چهار گردشگر، سه اسرائیلی و یک ایرانی به قتل رسیدند. مأموران امنیتی حدس می‌زنند که این حمله انتحاری کار داعش بوده است.
۷ و ۸ ژوئن ۲۰۱۶

 

در اثر بمب‌گذاری در مرکز شهر استانبول ۱۱ نفر و از جمله ۴ پلیس کشته شدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفتند.
۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ در سه حمله انتحاری پیاپی در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۷ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان می‌گوید داعش این حملات انتحاری را انجام داده است.
۱۸ ژوئیه ۲۰۱۶ در طی چند عملیات که پ ک ک در جنوب شرقی ترکیه انجام داد، ۱۴ نفر کشته و ۳۰۰ نفر مجروح شدند.
۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶ در یک حمله انتحاری در یک مجلس عروسی در غازیان تپه در جنوب شرقی ترکیه ۵۷ نفر از جمله ۳۴ کودک کشته شدند.
۲۶ اوت ۲۰۱۶ در حمله انتحاری یکی از اعضای پ ک ک مقابل مقر پلیس در شهر سیزر ترکیه، چندین افسر پلیس کشته شدند.
۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶ یک خودرو بمب‌گذاری شده مقابل دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه منفجر شد و ۴۸ نفر مجروح شدند. دولت اردوغان پ ک ک را به عنوان عامل این حمله معرفی کرد.
۴ نوامبر ۲۰۱۶ مقابل مقر پلیس در دیاربکر ۹ نفر در اثر انفجار بمب به قتل رسیدند. دولت اردوغان پ ک ک را مسبب این بمب‌گذاری دانست اما داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.
۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ در نزدیکی ورزشگاه بشیکتاش در استانبول، بعد یک بازی فوتبال در دو حمله انتحاری ۴۵ نفر که بیشترین آنها ماموران پلیس بودند به قتل رسبدند. شاهین‌های آزاد کردستان مسئولیت این حملات انتحاری را به عهده گرفتند.
۱ ژانویه ۲۰۱۷ در حمله به کلوب شبانه رینا در استانبول ۳۹ نفر به قتل رسیدند. داعش مسئولیت این کشتار را به عهده گرفت.
۵ ژانویه ۲۰۱۶ انفجار یک بمب و حمله مسلحانه در نزدیکی یک دادگاه در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه که محل رفت و آمد قاضی‌ها و وکلا بود. در این انفجار دست‌کم دو نفر کشته و ۱۰ نفر مجروح شده‌اند. از سه مهاجم مسلح، دو نفر کشته شد و یک نفر هم فرار کرد.

بیشتر بخوانید:

انفجار بمب و حمله مسلحانه در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه

Share