ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

موافقت ایران با محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده زیر ۳۰۰ کیلوگرم

ایران در نشست «کمیسیون مشترک برجام» با شرکت معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ که در وین برگزار شد، متعهد شد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده را به زیر ۳۰۰ کیلوگرم برساند.

ایران در نشست «کمیسیون مشترک برجام» با شرکت معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ که  ۱۰ ژانویه /۲۱ دی در وین برگزار شد، متعهد شد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش را به زیر ۳۰۰ کیلوگرم برساند.

عکس از آرشیو

به گزارش «وال استریت ژورنال» به نقل از دیپلمات‌های غربی، ایران توافق کرده که گام‌های لازم را برای کم کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش بردارد.

سقف ۳۰۰ کیلوگرم ارونیوم غنی‌شده پیش از این، در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و گروه ۱+۵ آمده بود اما اکنون ایران متعهد شده این ماده را اجرا کند.

«وال‌استریت ژورنال» در نوامبر ۲۰۱۶ در مورد جزئیات اجرایی طرح کاهش مقدار اورانیوم غنی‌شده ایران گزارشی منتشر کرده بود. در زمان گفت‌وگوها برای توافق هسته‌ای، حدود ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در لوله‌ها و ماشین‌آلات تأسیسات هسته‌ای نطنز باقی مانده بود. از ایران خواسته شده که این ۱۰۰ کیلوگرم را یا به نحوی از لوله‌ها خارج کند یا با استفاده از روش‌های شیمیایی از غنای اورانیوم جامانده در لوله‌های نطنز بکاهد.

از جمله روش‌های پیشنهادی شستشوی لوله‌های دستگاه‌های غنی‌سازی با مواد شیمیایی است.

پیش از این عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، در مورد نشست ۲۱ دی در وین گفته بود که بیشتر موضوع شکایت ایران از آمریکا به دلیل تمدید تحریم‌هاست. او گفته بود که به‌جز جلسه معاونان وزیرها و کارشناسان «کمیسیون مشترک برجام»، ایران با آمریکا جدا جلسه دارد.

ایران برگزاری این سری از گفت‌وگوهای «کمیسیون مشترک برجام» را در تاریخ ۲۶ آذر /۱۶ دسامبر به دنبال تمدید «قانون تحریم‌های ایران» در کنگره ایالات متحده امریکا درخواست کرده بود.

با اینکه قانون‌گذاران آمریکایی می‌گفتند که تمدید «قانون تحریم‌های ایران» (مخفف: آیسا) شامل تحریم‌هایی توافق شده در برجام نمی‌شود، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به دنبال فشارهای مجلس و اصولگرایان، برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا، از ۱+۵ درخواست جلسه مشترک کرد.

جلسه به مدت سه ساعت در هتل کوبورگ وین برگزار شد. هیئت مذاکره‌کننده آمریکا تأکید کردند که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، متن تمدید آیسا را امضاء نکرده و همچنین این کشور با تمدید «قانون تحریم‌های ایران» در کنگره قرارداد برجام را نقض نکرده است و به این قرارداد پایبند است. در نهایت آنها گفتند تمدید «قانون تحریم‌های ایران»، تأثیر اجرایی بر برجام ندارد.

این جلسات آخرین جلسات مرتبط با برجام بود که نمایندگان اوباما در آن شرکت داشتند. جلسات آتی با همراهی نمایندگان رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • ح

    عراقچی خبر وال استریت را تکذیب کرده این روزنامه تندرو شده منبع خبر