Share

روسیه به دولت دونالد ترامپ امیدوار است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از این‌که دولت آینده آمریکا می‌خواهد در مبارزه با تروریسم جهانی شرکت داشته باشد استقبال کرد و همچون همتای ترک خود از حضور آمریکا در مذاکرات صلح سوریه پشتیبانی کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست رسانه‌ای سه‌شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۸ در مسکو

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست رسانه‌ای سه‌شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۸ در مسکو

سرگئی لاوروف، سه‌شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۸ دی در نشست رسانه‌ای خود در مسکو گفت امیدوار است که هیأت‌های نمایندگی سازمان ملل و آمریکا در مذاکرات «آستانه» حضور داشته باشند.

لاوروف گفت اگر آمریکایی‌ها در این مذاکرات شرکت کنند، این نخستین تماس روسیه با دولت جدید آمریکا در پیوند با مبارزه علیه تروریسم خواهد بود.

مذاکرات درباره سوریه به ابتکار روسیه و ترکیه در تاریخ ۲۳ ژانویه / ۴ بهمن در «آستانه»، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ما بر این نظریم که دولت آینده آمریکا مصمم به مبارزه با تروریسم و همکاری با روسیه در این زمینه است.»

با این حال لاوروف افزود هنوز در مورد سوریه با آمریکا تماسی گرفته نشده و روسیه منتظر آن است که دولت جدید آمریکا در روز جمعه ۲۰ ژانویه / یکم بهمن آغاز به‌کار کند.

سرگئی لاوروف اظهار امیدواری کرد که مسکو بتواند با دولت ترامپ بهتر از دولت باراک اوباما برای حل مناقشه سوریه همکاری کند و به همین دلیل مشارکت دولت جدید آمریکا در مذاکرات «آستانه» اهمیت دارد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۳ دی در ژنو گفته بود که از آمریکا برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» دعوت به عمل آمده است و روسیه نیز با ورود آمریکا به مذاکرات صلح موافق است.

با این حال مقامات روسیه تا اظهارات امروز لاوروف این دعوت را تأیید نکرده بودند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که دعوت رسمی برای شرکت در مذاکرات «آستانه» از ایالات متحده صورت نگرفته است.

تونر در همین حال دولت ترامپ را تشویق کرد در تلاش‌ها برای حل بحران سوریه شرکت کند.

روز گذشته، دوشنبه ۱۶ ژانویه / ۲۷ دی، گروه‌های شورشی سوریه پس از ساعت‌ها گفت‌وگو با نمایندگان دولت ترکیه موافقت کردند که در مذاکرات «آستانه» شرکت کنند. شورشیان مذاکرات آستانه را سکویی برای از سرگیری مذاکرات صلح ژنو که تاکنون بی‌نتیجه مانده است، می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

استقبال شورشیان سوریه از شرکت در مذاکرات «آستانه»

ترکیه: از آمریکا برای شرکت در مذاکرات سوریه دعوت شد

«آمریکا به‌طور رسمی به مذاکرات سوریه دعوت نشده است»

Share