ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عفو بین‌الملل: رژیم سوریه هزاران نفر را اعدام کرده است

براساس شواهد سازمان عفو بین‌الملل، رژیم سوریه حدود ۱۳ هزار نفر زندانی را در مدت پنج سال در اعدام‌های دسته‌جمعی کشته است.

سازمان عفو بین‌الملل رژیم بشار اسد را متهم به جنایت علیه بشریت کرده است. در یک زندان سوریه هر هفته ده‌ها نفر به‌مدت پنج سال به‌طور منظم اعدام شده‌اند.

نمای سه بعدی از زندان نظامی صیدنایا واقع در نزدیکی دمشق

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که سه‌شنبه ۷ فوریه / ۱۹ بهمن در لندن منتشر کرده گفته است که در زندان نظامی صیدنایا واقع در نزدیکی دمشق از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۱۳ هزار نفر زندانی توسط عاملان حکومت بشار اسد اعدام شده‌اند.

به‌گفته عفو بین‌الملل، این زندانیان بدون طی کردن مراحل قانونی به دار آویخته شده‌ و بیشتر آن‌ها غیرنظامیان بوده‌اند.

بنا به این گزارش، رژیم سوریه از شرایط غیرانسانی زندان صیدنایا آگاه بوده است. در این زندان شکنجه، تجاوز و یا محرومیت از غذا، آب و مراقبت‌های پزشکی امری متداول بوده و بر اساس «سیاست نابودسازی» تعداد زیادی از زندانیان کشته شده‌اند.

از آن‌جا که مشاوران بشار اسد دستور کشتار را صادر می‌کرده‌اند، رهبر سوریه به‌طور مستقیم در این قتل‌عام نقش دارد. عفو بین‌الملل نیز در بیانیه خود گفته که این جنایات هولناک به دستور مقامات بلندپایه حکومت سوریه صورت گرفته است. هدف از این کشتار از بین بردن تمام مخالفان در بین مردم سوریه بوده است.

«سازمان ملل مداخله کند»

عفو بین‌الملل می‌گوید در کشتارهای دسته‌جمعی زندان صیدنایا در مدت پنج سال به‌طور منظم و متداول هر هفته و یا اغلب دو بار در هفته گروه‌هایی تا ۵۰ نفر از زندانی‌ها تحت تدابیر شدید امنیتی شب‌ها به دار آویخته شده‌اند. همچنین شواهد بسیار قوی وجود دارد که این کشتارها تا امروز نیز ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، زندانیان اعدام‌شده در دادگاه‌های نظامی و در محاکمه‌های کوتاه‌مدت به مرگ محکوم شده‌اند. آن‌ها زیر شکنجه مجبور به اعترافات دروغین شده‌اند و دادگاه بر پایه این اعترافات آن‌ها را به مرگ محکوم کرده است.

عفو بین‌الملل گزارش خود را بر اساس مصاحبه با ۸۴ نفر از شاهدان، از جمله نگهبان‌های سابق، مقامات، زندانی‌ها، قضات و وکلا تدوین کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر از سازمان ملل متحد خواسته است هر چه سریع‌تر در این‌باره مداخله کرده و موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

مارکوس ان. بیکو، مدیر بخش آلمانی عفو بین‌الملل می‌گوید شورای امنیت نباید چشم‌های خود را بر روی این جنایت‌های مخوف ببندد. برای این‌گونه جنایت‌ها باید هیچ مصونیتی از مجازات وجود نداشته باشد و عاملان آن در برابر دادگاه جنایی بین‌المللی قرار بگیرند.

پیش از این در ماه اوت ۲۰۱۶ (مردادماه سال جاری) سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی بر اساس سخنان ۶۵ تن از کسانی که از زندان‌های سوریه جان سالم به‌در برده‌ بودند گفته بود که از آغاز جنگ داخلی در سوریه ۱۸ هزار نفر در زندان‌های این کشور جان باخته‌اند و در زندان‌ها شکنجه‌های وحشیانه‌ حاکم است.

بر اساس برآوردهای فعالان حقوق بشر سوریه شمار کشته‌شدگان در زندان‌های رژیم سوریه از سال ۲۰۱۱ حتی به ۵۰ هزار نفر می‌رسد که بسیاری از آن‌ها زیر شکنجه کشته شده‌اند.

سه سال پیش، در سال ۲۰۱۳ یک عکاس نظامی با نام مستعار «قیصر» ده‌ها هزار عکس از زندانیان کشته‌شده در سوریه را به‌شکل پنهانی از کشور خارج و سپس منتشر کرد. این تصاویر هزاران جسد لاغر با آثار شدید بدرفتاری بر آن‌ها را نشان می‌دادند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.