سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

داستانی کردن زندگینامه فروغ فرخزاد توسط فرزانه میلانی

مسعود کدخدایی - خواستِ ماندگاری فروغ فرخزاد در صدا و در شعرش در تضاد است با خواست فرزانه میلانی که می‌خواهد زادن، خورد و خواب، و مردن او را بررسی کند. چنین کاری صدا و پرواز فروغ را به زمان محدود زندگی خاکی‌اش محدود می‌کند.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حسن هودجى

  جناب كدخدايى عزيز، تشكر ازبررسى و تحليل دقيق و مو شكافانه اتان. از اينكه سركار خانم ميلانى با تلاش و جديدت چنين كار قابل تحسينى را انجام داده اندقابل تقدير است و اميدوارم كه راهى را جهت نوشتن زندگينامه هاى تمام اهل قلم باز كرده باشند. نكته سنجى هاى فرهيختگانى مانند جنابعالى كه بدون شك به قصد خير و از روى "حسن نيت" است موجب مى شود كه در چاپهاى بعدى و يا نوشتن زندگينامه هاى بعدى دقت بيشترى بعمل ايد. انچه كه از زندگى "فروغ" برايم مبهم است، يكى طلاق او است از شوهرى كه نه تنها با كارهاى ادبى او مخالفتى نداشت بلكه بعد از جدايى هم از نظر مالى او را حمايت كرده. دوم اينكه، در واقع من نمى دانم چگونه مى شود فرزندى را "به هر دليل" انگونه از مادر جدا كرد كه مادر با حالى "زار"به دنبال فرزند خود بدود. با سپاس مجدد.

 • مسعود کدخدایی

  خانم تبریزی من احترام زیادی برای خانم میلانی قائل هستم و در همین مقاله بر ارزش کار ایشان تاکید کرده ام اما از نوشته شما چنین برمی آید که چیزها یا خوبند و یا بد و اگر چیزی خوب است نباید به آن انتقاد کرد. امکان بیان نظرهای موافق و مخالف اگر از افراد گرفته شود جلوی رشد فرهنگی هم گرفته می شود. خوبی آزادی بیان در این است که آن عده ای که با چیزی دربست موافق هستند بتوانند همانند کسانی که انتقادهایی به آن دارند یا حتا مخالفش هستند، حرفشان را بزنند. انتقاد داشتن به معنای رد کردن و منفی بودن نیست. در پی نقد است که گفتگو پیش می آید و جوانب مختلف کار دیده و بررسی می شود و حق با شماست که زندگینامه کم داریم و چه خوب می شود اگر با مشکلات نوشتن آن بیشتر آشنا شویم.

 • فريده تبريزى

  نويسنده محترم ، بواقع كه ايراد ها *** هستند !!!! من از دوستداران فروغ فرخزاد بوده و هستم ، اين كتاب بقدرى مفيد و زيبا نوشته شده كه حكم ديوان حافظ را براى من پيدا كرده و هر وقت دلم هواى فروغ را مى كند به اين كتاب پناه مى برم ، من از مقاله شما چيزى در خور دريافت نكردم ، جز اين كه شما به دليلى نا روشن با " ميلانى ها " دچار گر فتارى هستيد ، أشاره به كتاب هويدا در اين مقاله به هيچ روى ضرورت نداشت !!!!!! خانم دكتر ميلانى كارى بس پر أهميت كرده اند و ادبيات ايران و بخصوص ( زنان ) براى هميشه مديون ايشان خواهند بود !!!! بد نيست ما كمى قدر شناس تر و مثبت تر باشيم و ايند گان را براى كارها يى اين چنينى تشويق كرده تا نويسندگان بيشترى در زندگينامه نويسى داشته باشيم !!!! فرهنگ ايرانى در اين زمينه ( زندگينامه ) بسيار فقير است !!!!

 • سورنا

  ازاین مقاله لذت بردم....سپاسگزارم..