Share

صبح روز پنج‌شنبه ۹ فوریه / ۲۱ بهمن در سایت نیروگاه اتمی فلامانویل یک انفجار شدید رخ داد. پنج نفر زخمی شدند. مقامات نیروگاه گفته‌اند خطر تشعشعات هسته‌ای وجود ندارد زیرا «انفجار در خارج از منطقه هسته‌ای رخ داده است».

نیروگاه اتمی فلامانویل

نیروگاه اتمی فلامانویل

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مقامات نیروگاه گفته‌اند، در این حادثه پنج نفر دچار مسمومیت شدند اما مصدومیت شدید وجود نداشته و نیروگاه نیز به دلیل وقوع این انفجار خاموش شده است.

یک مقام مسئول گفته است: «این یک حادثه فنی قابل توجه بود، اما حادثه هسته‌ای نبود.»

نیروهای امدادگر و آتش‌نشانی در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی از وقوع حادثه مطلع شده و خود را به محل رساندند.

 آتش‌نشانی گفته است انفجار در یک سالن دستگاه‌های انرژی برق نیروگاه که در آن بخار تولیدشده در راکتور به برق تبدیل می‌شود، رخ داده است. آتشی که بر اثر انفجار شعله‌ور شده بود تا ظهر پنج‌شنبه خاموش شد.

یک سخنگوی دولتی بخش «مانش» فرانسه اعلام کرد که «هیچ خطر هسته‌ای» مردم منطقه را تهدید نمی‌کند. این سخنگو جزئیات بیشتری ارائه نداد و آن را به مقامات شرکت انرژی فرانسه (EDF) واگذار کرد اما از سوی این شرکت هنوز اظهارنظری نشده است.

نیروگاه اتمی فلامانویل در ناحیه نُرماندی در حدود ۲۵ کیلومتری بندر شمالی فرانسه، شربورگ، قرار دارد. در این نیروگاه دو راکتور اتمی وجود دارد که یکی در سال ۱۹۸۵ و دیگری در سال ۱۹۸۶ راه‌اندازی شده‌اند.

این دو راکتور حدود ۴,۵ درصد انرژی هسته‌ای فرانسه را تولید می‌کنند.

ساخت راکتور سوم این نیروگاه از سال ۲۰۰۷ آغاز شده و قرار است در پایان سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شود.

در نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه بارها حوادث این‌چنینی رخ داده است. فرانسه به‌شدت به انرژی هسته‌ای وابسته است. ۵۸ راکتور اتمی حدود ۷۵ درصد نیازهای برقی کشور را تأمین می‌کنند. این میزان در مقایسه با آلمان بسیار بالاست. در آلمان سهم برق تولیدشده از انرژی هسته‌ای در سال گذشته میلادی ۱۳,۱ درصد بود.

در سال ۲۰۱۵ قانونی درباره تغییر منابع انرژی در پاریس به‌تصویب رسید که براساس آن سهم انرژی هسته‌ای در فرانسه تا سال ۲۰۲۵ به ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، از جمله با گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر.

Share