Share

سازمان حقوق بشری «برای پناهجویی» (Pro Asyl) در آلمان مصوبه نشست دولت‌های محلی ایالت‌های آلمان درباره اخراج سریع پناهجویان را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد.

در ماه‌های گذشته گروهی از پناهجویان افغان ساکن آلمان به کشورشان بازگردانده شدند

در ماه‌های گذشته گروهی از پناهجویان افغان ساکن آلمان به کشورشان بازگردانده شدند

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، گونتر بورکهارت، سخنگوی گروه «برای پناهجویی» جمعه ۱۰ فوریه / ۲۲ بهمن گفت: «آلمان از کشور پذیرای پناهجویان به کشور اخراج پناهجویان تبدیل شده است.»

آلمان در دو سال‌ گذشته شمار زیادی پناهجو از کشورهای مختلف را پذیرفت اما در حال حاضر قصد دارد با طرحی ۱۶ ماده‌ای بسیاری از پناهجویان، به‌ویژه افغان‌ها را اخراج کند.

نمایندگان دولت آنگلا مرکل و رؤسای ۱۶ دولت محلی آلمان شامگاه پنج‌شنبه ۹ فوریه / ۲۱ بهمن با این موازین جدید برای کاهش شمار پناهجویان و یافتن یک سیاست واحد به توافق کردند.

گونتر بوکهارت در این‌باره گفت: «چنین تصمیم گسترده‌ای توسط رؤسای دولت‌های محلی، بدون بحث‌های عمومی گسترده و بدون مشارکت نمایندگان منتخب در ایالت‌ها و کشور، گمراه‌کننده است.»

برمبنای طرح ۱۶ ماده‌ای، اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی درخواست پناهندگی بسیاری از پناهجویان را در ماه‌های آینده رد خواهد کرد و شمار پناهجویان اخراجی در سال ۲۰۱۷ افزایش خواهد یافت.

قرار است که دولت آلمان ۴۰ میلیون یورو برای بازگشت پناهجویان و ۵۰ میلیون یورو برای جذب دوباره آن‌ها در کشورشان اختصاص دهد.

در ماه‌های گذشته گروهی از پناهجویان افغان ساکن آلمان به کشورشان بازگردانده شدند اما این اقدام با مخالفت فعالان حقوق بشر مواجه و در برخی از ایالت‌ها روند اخراج آن‌ها متوقف شد.

بیشتر بخوانید:

اعتراض به استرداد پناهجویان افغان در آلمان

Share