سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روایت گلستان از فروغ نمی‌تواند رمانتیک باشد

فاطمه حسینی شکیب- گلستان دیرزمانی فروغ را دوست داشت و اکنون همه چیز تغییر کرده و از آنها یادی و خاطره‌ای باقی مانده است.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بامداد

  اعتقاد به «عشق سیال» از هر کس که بروز کند٬ دیگر «عشق» نیست و«هرزگی» است. خواه از «احمد شاملو» یا «فروغ فرخزاد» یا «ابراهیم گلستان». «ایران» سرزمین «عشق» است و «ادبیات» این «سرزمین» مملو از عبارت «عشق». اما ناظر بودن بر لگد کوب کردن یک اسطوره ی «عشق» در «ادبیات ایران زمین» توسط صاحب اصلی آن «عشق»٬ یک ننگ است. ولو شما بگویید: «واقع گویی». واقعیت این بود و هست که «گلستان» باید یا خود را «عاشق» «فروغ» بداند (که ندانست) ؛ یا «فاسق» او (که بود). برای من به عنوان کسی که در بیرون این «سرزمین عشق» فقط به این «ادبیات پر از عشق ایران زمین» می بالم٬ جز خجالت جایی نذاشت این آقا. خجالت از «نمونه های ناب» در سرزمینی که باور به «عشق یگانه» فقط «عقب افتادگی» و «کودنی» است. «نمونه ی نامی» ای چون عشق وصف نشدنی «باراک اباما» به «میشل» همسرش.

 • Pasha

  مرگ چندین نفر همیشه مشکوک بوده و حتی درباره بعضی‌ها ( مثل کامو ) امروزه پس از انتشار اسناد طبقه بندی شده ، قطعی شده که‌ تعمدی سازمانی در پشت پرده نقش داشته، بدین ترتیب اسناد قطعی مبنی بر مرگ طبیعی برخی مشاهیر ایرانی وجود ندارد، ازجمله، صادق هدایت و شریعتی و تختی و فروغ فرخزاد که‌ حتی گلستان هم در مصاحبه اش اشاره به عدم احترام فروغ به خاندان پهلوی میکند. شاید گلستان واسطه و دلال آشتی دادن آنها بوده با ازدواج اجباری و ساختگی شأن. و چه شباهتی ست با ازدواج گوگوش و کیمیایی که‌ اصلا گروه خونی شون بهم نمی خوره !!! ۲- ایکاش مجری کمتر حرف می‌زد و اجازه می‌داد که‌ گلستان پیر ، رازهای مگوی بیشتری را از زیر زبانش لو میداد.

 • ماریا

  فاطما! با این تحلیل درهم و برهمت... سرم را بردی... دست کم کوتاه تر می کردی این روده درازی ها و قضاوت های پر دنگ و فنگت را....

 • grsss

  فروغ در زندگی و طرز فکر گلستان تاثیر زیادی نداشت چون فروغ بسیار جوان تر و بی تجربه تر از گلستان بود

 • افرا

  نکات این مصاحبه اینها بودند: داریوش کریمی همه اش توی حرف گلستان می پرید و اجازه نمی داد گلستان حرفش را تمام کند اگر چه یکی دو بار هم گلستان داشت از جواب پرسش پرت می شد اما رفتار مصاحبه کننده اعصاب خرد کن بود. دیگر این که سؤالهای کریمی بعضیهاش کلیشه ای بود مانند سؤالهای مربوط به پوچ گرایی در شعر فروغ و یا تمایل بیش از حد او به مرگ که گلستان خوب جواب داد.همین طور پرسشهای کنجکاوانه مصاحبه کننده در مورد رابطه گلستان با زنش و فروغ...خوب بود حالا که گلستان بعد پنجاه سال قبول کرد که در مورد فروغ حرف بزند سؤالهای بهتری از او پرسیده می شد.

 • بیژن

  فرض کنید گلستان متفرعن. آدمی با اعتماد بنفس که همه را تحقیر و تخفیف میکند. دوستان محترم؛ فروغ عاشق همین گلستان بود و از نامه هایش پیداست که او را چقدر دوست داشته و برایش جان میداده. یا شما تصور میکنید که گلستان را از فروغ که چند سال با او کار و زندگی کرده وحرف زده و احساساتش را با او در میان گذاشته بهتر میشناسید؟ کریمی میخواست حرفهای سوزناک و رمانتیک از دهان گلستان بشنود. یا رازهای نگفته را. اما گلستان گفت فروغ مثل همه روشنفکران وهنرمندان و مثل هر آدمی که به تغییرات جهان پیرامونیش حساس است گاهی بی محابا دوست میدارد و گاهی هم چنان افسرده میشود که به مرگ فکر میکند. و حرفهای زده شده این طرف و آنطرف وجه غالب رفتار و تفکر او نبوده. بدیهی است که فروغی که همه ما میشناسیم و دوستش داریم فروغ ایست که از زیر شنا گلستان بیرون آمده. مقایسه کارها و رفتار فروغ قبل از اشنایی و مراوده اش با گلستان و بعد از همکاری و اشنایی با او کاملا بیانگر نوع و عمق و تاثیر این رابطه هست. روشنفکران ما از اول با گلستان دشمن بودند.به این دلیل که نگره نهیلیستی نداشت و آسمان و زمین را دلیل بر افسرده شده خود نمیدانست. و کار بلد بود و پول در میآورد ، و لجشان میگیرد که فروغ این همه به گلستان ارادت داشت. سعی میکنند این رابطه و این تاثیر را کتمان کنند یا از فروغ قربانی بسازند.. همین

 • Nima

  من از نویسنده ی محترم مقاله این پرسش را دارم که اگر مرد یا زنی‌ همزمان عاشق چند نفر باشد آیا چنین وضعیتی، تفاوتی‌ با چند همسری دارد یا خیر؟ البته من نمی‌‌دانم که آیا می‌‌توان چند زنی‌ و یا چند شوهری را با مقوله ی عشق توضیح داد؟ شاید پاسخ ایشان مرا از ابهام و سر در گمی بیرون بیاورد. آن چه را که می‌‌دانم چند همسری همزمان در دنیای امروز به دلائل مختلف پذیرفتنی نیست و در کشور‌های پیشرفته حتا با پیگرد قانونی هم همراه است.

 • محسنی

  فرق فروغ فرخزاد با مهناز هدایتی زمین تا اسمان هست البته هر دو شاعرند و هر دو زن اما فروغ فرخزاد یک شاعر کم سواد بود اما مهنازهدایتی انقدر وسیع و پیچیده هست که حتی نمی شود در موردش نوشت .

 • فرهاد

  اين مصاحبه از چند جنبه جالب بود كه مهمترين ان بازگويى نكاتى بود كه تا به حال نشنيده و نه خوانده بودم واين بخشى از تاريخ ادبيات ماست. - تحولى كه در فروغ در دوران اشنايى با ابراهيم گلستان به وقوع پيوست. فروغ در دوران زندگى خود با پرويز شاپور به اين درجه از شعور و اگاهى نرسيده بود در صورتيكه پرويز شاپور هم از روشنفكران ان دوران بود با طرز تفكرى عميق و موشكافانه. - سياسى شدن افكار فروغ ؛ نكته اى كه براى من تازه بود عمل كردن دماغ بود در ان دوران كه در اثر صحبتهاى رضا شاه بوده و تناقضى كه بعدها با خانواده سلطنتى پيدا ميكند - اشاره به دوران كودكى او و تاثيررفتار و تربيت پدرش كه فردى ظالم و ديكتاتور منش بوده است نكته ديگر شخصيت ابراهيم گلستان كه نويسنده اين متن به ان اشاره كرده اين است كه او از روشنفكرانى است كه ٥٠ سال پيش در مجامع اى چون فستيوال ونيز برنده جايزه شده و از اين رو جامديت و نوعى غرور در شخصيت او پرورانده است البته به نظر من توجيح پذير نيست و استفاده ازكلماتى چون " نوكر" يا " بز" و ... افسوس كه ادبيات ما بخش مهمى از زندگى و اثار يك شاعره ( كه در ادبيات ما كمتر يافت ميشوند ) را از دست داد كه ميتوانست اميزه اى از عواطف ، منطق ، تعالى و رشد فروغ ميتوانست باشد. سفر حجمی در خط زمان و به حجمی خط خشک زمان را آبستن کردن حجمی از تصویری آگاه که ز مهمانی یک آینه بر میگردد