ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سهم مساجد و حوزه‌های علمیه از بودجه تهران؛۱۷۰۰ میلیارد تومان

حوزه‌های علمیه، مساجد و سازمان‌های اسلامی سهم ویژه‌ای از بودجه سالانه ایران می‌برند. لایحه پیشنهادی دولت نشان می‌دهد ۱۶۸۴ میلیارد تومان اعتبار برای حوزهای علمیه برآورد شده است.

۱۷۰۰ میلیارد تومان از بودجه سال آینده شهرداری تهران هزینه مساجد و حوزه‌های علمیه می‌شود. نهادهای مذهبی بیش از چهار هزار میلیارد تومان از بودجه سالانه ایران و شهرداری تهران را می‌بلعند.

بزرگ‌ کنید
مراسم عمامه‌گذاری در حوزه علمیه- عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد سالاری عضو شورای شهر تهران سه‌شنبه ۲۶ بهمن از افزایش ۳۰۰ میلیارد تومانی بودجه مساجد و حوزه‌های علیمه در لایحه بودجه سالانه شهرداری تهران خبر داد.

او گفته است که بخش زیادی از این بودجه «در محل‌ها و پروژه‌هایی غیر از مساجد و حسینه‌ها که محل رجوع مردم برای مناسبت‌های مختلف و اقامه نماز است هزینه می‌شود».

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر تهران بدون افشای نام خاصی، از هزینه کردن بخش قابل توجهی از اعتبار فرهنگی سالانه شهرداری تهران در « مساجد و حوزه های علمیه خاص» انتقاد کرده و گفته است که توزیع بودجه فرهنگی شهرداری تهران ناعادلانه است.

به گفته سالاری ۱۰۰۰ حسینه و مسجد در تهران فعال و خواستار دریافت کمک از شهرداری و شورای شهر تهران هستند. او گفته است که به برخی از مساجد ۵۰۰ میلیون و یک میلیارد تومان کمک می‌شود.

عضو شورای شهر تهران همچنین از تخصیص ۲۰۰ میلیون تومانی بودجه شهرداری به مداحان منطقه خبر داده و خواسته است که «معلوم شود که این مساجد و حسینیه‌ها برای کیست و چرا این ارقام به آنها کمک می‌شود.»

بودجه‌خوارهای مذهبی

علاوه بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار شهرداری تهران برای مساجد و حوزه‌های علیمه، دولت حسن روحانی نیز در لایحه بودجه سال آینده حداقل ۲ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای نهادهای مذهبی و حوزه‌های علیمه در نظر گرفته است.

بر اساس جداول پیوست لایحه بودجه برای نهادهای بالادستی حوزه‌های علیمه در مجموع یک هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است. سهم این نهادها در بودجه به شرح زیر است:

 • شورای عالی حوزه‌های علیمه ۳۶۷ میلیارد تومان
 • شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علیمه خواهران ۲۲۹ میلیارد تومان
 • مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۷۰۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان
 • دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان
 • جامعه المصطفی ۲۶۷ میلیارد و ۶۷۳ میلیون تومان

هیئت دولت همچنین ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار به بنیاد بین‌المللی و فرهنگی امام رضا و ۵۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به کانون فرهنگی مساجد تخصیص داده است.

اعتبار برآورد شده دولت برای سازمان تبلیغات اسلامی ۳۷۷ میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. در بودجه سازمان تبلیغات اسلامی نیز ۳۵ میلیارد تومان به مرکز رسیدگی به امور مساجد اختصاص یافته است. همچنین ستاد اقامه نماز ۱۷ میلیارد تومان و شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه ۳۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از بودجه تبلیغات اسلامی سهم می‌برند.

سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی و اوقاف و امور خیریه دو نهاد مذهبی دیگر هستند که به ترتیب ۲۸۵ میلیارد و ۱۳۸.۸ میلیارد تومان از بودجه سال آینده را به خود اختصاص داده‌اند.

علاوه بر این در لایحه بودجه دولت نام برخی از حوزه‌های علیمه و نهادهای مذهبی در فهرست کمک‌بگیران حقیقی و حقوقی به چشم می‌خورد.

همچنین شهرداری سایر شهرها نیز در بودجه سالانه اعتبارهای ویژه‌ای را برای کمک به مساجد و هئیت‌های مذهبی در نظر می‌گیرند.

در همین زمینه

مراکز حوزویِ زیر نظر رهبری و بودجه آن‌ها

«۸۵ درصد بودجه فرهنگ در اختیار سازمان‌های غیرپاسخگو است»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • احمدی

  قانونی هم از مجلس دست نشانده و استصوابی خود گدرانده اند که تمام مساجد و حسینیه ها و امام زاده ها و حوزه های علمیه را از پرداخت بهای آب و برق و گاز و حتی حق انشعاب معاف کرده اند این در حالی است که تمام دانشگاهها و مدارس حتی کودکستانها باید هزینه آب و برق و گاز خود را بپردازند ولی حوزه علمیه را معاف کرده اند الآن ابر میلیاردر ایران یعنی امام رضا که مقبره اش دارای 33000 لامپ پر مصرف و نیز 6000 لوستر است از پرداخت پول برق معاف است و هزینه برق مصرفی او را روی قبوض مردم سرشکن می کنند و از طرفی تمام فعالیتهای تجاری آستان قدس رضوی از پرداخت مالیات معاف هستند

 • فرهاد - فریاد

  قیمت گاز برق آب تلفن بنزین و گازوئیل را افزایش دهید تا آخوندها و روضه خوانهای انگل ارتزاق شوند در حالی که فقر و فلاکت گریبان مردم را گرفته است در حالی که بودجه ی آموزش و پرورش و وزارت علوم به اندازه ی یکی از حوزه های علمیه نیست دولت اصلاحات و مجلس اصلاح طلبان همچنان ریخت و پاش می کنند حسن روحانی به بهانه ی طرحهای صندوق بین المللی پول همه چیز را گران می کند تا هزینه های دولتی را کاهش دهد اما با خاصه خرجی و باج دادن به آیت الله ها و مداحان و دیگر انگلهای حکومتی مردم ایران را دجار فقر بیکاری و ... می کند