Share

در پرتو بحران‌های جهانی و جنگ‌های داخلی در خاورمیانه کنفرانس امنیتی مونیخ بعد از ظهر جمعه ۱۷ فوریه آغاز به کار می‌کند. وزاری خارجه و دفاع ۳۰ کشور جهان از جمله ایران در این اجلاس شرکت دارند.

هتل بایریشر هوف، محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ

رسانه های داخلی  گزارش داده اند که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ وارد آلمان شده است. برخلاف سال گذشته که توافق هسته‌ای ایران در کانون توجه مهم‌ترین اجلاس امنیتی جهان قرار داشت، این بار، در سال ۲۰۱۷ سیاست خارجی آمریکا، یکپارچگی اتحادیه اروپا و ناتو مورد توجه است.

ولفگانگ ایشنیگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ به خبرگزاری آلمان گفته است: «ما در دورانی هستیم که حداکثر ناامنی وجود دارد.»

او در آستانه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با روزنامه ایندیپندنت مهم‌ترین چالش‌ها را مشخص کرده بود: « همه‌پرسی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت) و انتخاب دونالد ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا، نهادهای جهانی همچون اتحادیه اروپا، سازمان ملل، و ناتو را در وضعیت متزلزلی قرار داده است.»

آنتونیو گوتِرِش، دبیرکل سازمان ملل هم در گفت‌و گویی که پیش از برگزاری کنفرانس مونیخ با چهار روزنامه بزرگ اروپایی انجام داده بود، وضعیت جهان را با پیش از جنگ جهانی اول مقایسه کرده بود. گوترش نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور دارد.

در کنفرانس امنیتی مونیخ که به مدت سه روز برگزار می‌شود، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه، ۱۸ نوامبر رئوس سیاست خارجی آمریکا را توضیح می‌دهد. انتظار می‌رود که معاون رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان نیز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

رویکرد تازه امریکا به تاتو، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متزلزل کرده است. چهارشنبه، ۱۵ فوریه، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در اجلاس ناتو که در بروکسل برگزار شد، کشورهای عضو ناتو را تهدید کرد که اگر سهم بیشتری از بودجه ناتو را به عهده نگیرند، آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی خارج می‌شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ مهم‌ترین اجلاس امنیتی جهان به شمار می‌آید. اهمیت این اجلاس در این است که معمولاً در حاشیه نشست‌ها، وزاری خارجه و دفاع کشورهای مختلف جهان می‌توانند با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کنند. در سال جاری موضوعات زیادی برای چنین رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی وجود دارد: جنگ داخلی سوریه، بحران اوکراین و آتش‌بس شکننده در این کشور، تنش‌های بین غرب و روسیه بر سر شبه‌جزیره کریمه و همچنین آینده اتحادیه اروپا.

علاوه بر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، جیمز ماتیس (وزیر دفاع) و جان کلی (وزیر امنیت داخلی) و همچنین سناتور جمهوری‌خواه جان مک کین و یکی از مخالفان دولت ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، آنتونیو گوتِرِش، دبیرکل سازمان ملل، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان و حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق از دیگر شرکت‌کنندگان پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی مونیخ‌اند.

۴۰۰۰ پلیس امنیت سران کشورهای شرکت‌کننده را به عهده گرفته‌اند. به شعاع چندین کیلومتر از محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ منطقه پرواز ممنوع اعلام شده، کانال‌های آب را پلمب و خیابان‌های منتهی به محل برگزاری اجلاس را نیز مسدود کرده‌اند.

کنفرانس امنیتی مونیخ، یکشنبه ۱۹ فوریه به کار خود پایان می‌دهد.

برنامه کنفرانس امنیتی مونیخ

جمعه ۱۷ فوریه

سخنرانی جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا.

بحث و گفت‌وگو درباره:

آینده اتحادیه اروپا (متحد یا پر از اختلاف؟)

آینده غرب (فترت یا شکوفایی کشورهای غربی؟)

ناتو (یک پیمان نظامی ضروری یا زائد؟)

شنبه ۱۸ فوریه

سخنرانی مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

سخنرانی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

سخنرانی آنتونیو گوتِرِش، دبیرکل سازمان ملل

سپس گفت‌وگو و رایزنی وزاری خارجه کشورهای جهان با یکدیگر

بحث و گفت‌وگو در کارگروهایی درباره امنیت سلامت، محیط‌ زیست، امنیت کشورهای اروپایی، همکاری نهادهای اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم.

بحث و گفت‌وگو در کارگروه‌هایی درباره امنیت در شرق آسیا، ترکیه و بحران پناهجویی

یکشنبه ۱۹ فوریه

نمایندگان آمریکا در میزگردی رئوس سیاست خارجی آمریکا را توضیح می‌دهند.

بحث و گفت وگو درباره جنگ داخلی سوریه و بحران‌های خاورمیانه

بیشتر بخوانید:

دبیر کل سازمان ملل: وضع جهان شبیه قبل از جنگ جهانی اول است

Share