ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیش از ۶۰ هزار معلم خواهان افزایش حقوق و بهبود کیفیت آموزش شدند

فعالان صنفی کمپین «بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس» را به راه انداخته‌اند. معلمان زیادی به این کمپین پیوسته‌اند.

بیش از ۶۰ هزار معلم پشتیبانی خود را از کمپین «بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس» که به تازگی از سوی فعالان صنفی فرهنگیان در فضای مجازی براه افتاده اعلام کرد‌ه‌اند. این کمپین با صدور بیانیه‌ای خواسته است دولت و مجلس در جهت بهبود سطح معیشت معلمان و بالا بردن کیفیت آموزش در مدارس، بودجه وزارت آموزش و پرورش را برای سال ۹۶ افزایش دهند.

بزرگ‌ کنید
عکس از آرشیو - یکی از تجمعات اعتراضی معلمان

آن‌ها می‌گویند کاستن از بودجه آموزش و پرورش و خصوصی سازی آموزش و پرورش بر کیفیت آموزش در مدارس تاثیر منفی بر جای گذارده و زندگی و کار معلمان را در معرض مخاطره قرار داده است.

محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان چند روز پیش در ارتباط با بیانیه کمپین به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «محتوای نامه به مساله کمبود بودجه ارسالی دولت به مجلس برای وزارت آموزش و پرورش اشاره داشته و تاکید دارد که حداقل حقوق پایه برای هر معلم مبلغ ۳۰ میلیون ریال در نظر گرفته شود.»

به گفته او: «با توجه به اینکه متوسط خط فقر حدود ۴۰ میلیون ریال و متوسط درآمد در سال ۹۴ حدود ۳۰ میلیون ریال اعلام شده است، با این شرایط اکثر فرهنگیان شاغل و بازنشسته زیرخط فقر محسوب می‌شوند که در این نامه تاکید شده حداقل حقوق پایه برای هر معلم مبلغ ۳۰ میلیون ریال پیش بینی شود.»

او اما افزود: «این نامه صرفا به بحث معیشت معلمان نپرداخته، بلکه موضوع کیفیت آموزشی و پایین بودن امکانات در مدارس مطرح و اشاره شده است که بودجه کنونی وزارت آموزش و پرورش صرفا به پرداخت حقوق کارکنان محدود می شود و عملا بودجه ای برای کیفیت بخشی مدارس باقی نمی ماند.»

کیفیت پائین آموزش و فقر معلمان

بنا بر بیانیه‌ی کمپین «بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس» مشکلات معلمان و بالابردن کیفیت آموزش و پرورش به اختصاص بودجه عادلانه به آموزش و پرورش گره خورده‌اند. معلمان و فعالان صنفی معلمان نیز که در رابطه با این کمپین به رسانه‌ها به گفتگو نشسته‌اند بر همین مساله تاکید کرده‌اند

محمدرضا مرادى، معلمى از كردستان و از اعضاء كمپين به روزنامه همدلی گفته است: «مدارس ما فقيرتر از آن چيزى است كه تصور مى‌شود؛ سرانه مدارس به فراموشى سپرده شده، گويا تصميمى براى سر و سامان دادن به اين اوضاع گرفته نشده است؛ با وجود اين مشكلات و هزاران مشكل ناگفته ديگر با گروهى از فعالان صنفى تصميم به ايجاد اين كمپين گرفت.»

ابراهيمى یک فعال صنفى معلمــان معتقد است: «اول بحث آموزش باكيفيت است كه اين روزها با عدم تخصيص بودجه مناسب و پولى شدن آموزش، آينده كودكان اين ســرزمين در هاله‌اى از ابهام قرار گرفته است؛ پس كودكان به عنوان ذى‌نفعان اصلى آموزش بازنده اين بودجه هستند؛ از سويى اين بودجه تامين كننده زندگى و معيشت معلمان نيست؛ در حال حاضر ميانگين دريافتى معلمان زير دو ميليون تومان است در حالى كه صحبت از اين اســت كه شاخص خط فقر نزديك به ۴ ميليون تومان است و درخواست ۳ ميليون تومان به عنوان حداقل حقوق پايه يك خواســته منطقى است كه بايد براى هر معلم در نظر گرفته شــود؛ ما باور داريم معلمان نه زياد هســتند و نه زياده‌خواه آن‌ها حق و مطالبه واقعى را مطالبه مى‌كنند بايد يك معلم در بدو استخدام حقوق پايه امروزش سه ميليون تومان باشد."

سميه شهريسوند، آموزگار در لرستان که از کمپین حمایت می‌کند در انتقاد به کیفیت فعلی آموزش در ایران گفته است: «اگر خواســتار جامعه‌اى ســالم، فرهيخته و اخلاقمنديم بايد آموزش، مهم‌ترين سرمايه‌گذارى ما باشد؛ اگر مى‌خواهيم جامعه‌اى شاد و راضى، اقتصادى پويا و سالم، كودكانى در امنيت و در كل زندگى شايسته حقوق انسانى خود و سايرين بسازيم، ناگزيريم آموزش باكيفيت را مدار حركت به اين سمت قرار دهيم.» او تاکید می‌کند: «راه توسعه پايدار از آموزش مى‌گذرد اما نه آموزشى ناقص و پر از بى عدالتى بلكه آموزشى همگانى و باكيفيت كه مسلما رايگان هم باشد. زيرا در غير اين صورت همگانى نخواهد بود.»

معلمان سال‌هاست به پائین بودن سطح حقوق خود و وضعیت نابسان مدارس معترضند. آنان طی ده سال گذشته بارها تجمع، راهپیمایی و اعتصاب کرده‌اند و تعدادی از آنان دستگیر و مدت‌ها در زندان بسر برده‌اند.

از جمله اسماعیل عبدی دبیر ریاضی اسلامشهر و دبیرکانون صنغی معلمان ایران (تهران) از سال ۱۳۸۵ چند بار در ارتباط با فعالیت صنفی در حمایت از حقوق معلمان دستگیر شده است. او اسفند ۱۳۹۴ به «اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال حبس محکوم شده بود. دادگاه تجدیدنظر نیز این حکم را تأیید کرد.

اسماعیل عبدی  آخرین بار صبح ۱۹ آبان در خانه خود، از سوی مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد و هم اکنون در بند ۸ زندان اوین بسر می‌برد.

بودجه آموزش و پرورش

کمپین «بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس» از نمایندگان مجلس خواسته است از تصویب بودجه‌ی پیشنهاد شده در لایحه دولت برای وزارت آموزش و پرورش خودداری کنند.

جعفر ابراهيمى، فعال صنفى معلمــان در این رابطه به روزنامه "همدلی" ۲۴ بهمن گفته است: "هدف اصلى كمپين اين است كه ناعادلانه بودن ســهم آموزش و پرورش در بودجه را نشــان دهد و در سطوح مختلف مسئله توجه معلمان، جامعه و مسئولان را به اين امر جلب كند."

او افزوده: "بررســى لايحه بودجه ۱۳۹۶ كه توســط دولت به مجلس ارائه شده است نشان مى دهد كه در اين لايحه سهم اعتبارات آموزش وپرورش مبلغ ۳۹۰/۸۰۵/۳۳۴ هزار ریال اســت که این عدد معادل ۵۶، ۹ درصد از کل بودجه اســت. مقایســه این شــاخص با ســال هاى پیش نشــان مى دهد که سهم آموزش وپــرورش در بودجه عمومى دولت در ســال ۱۳۹۶ نسبت به سال هاى ۹۴ و ۹۵ کاهش یافته است."

طبق اطلاع کانال تلگرام کانون صنفی معلمان ایران تا کنون بیش از ۶۰ هزار معلم حمایت خود را از کمپین اعلام کرده‌اند.

بودجه آموزش و پرورش باید هزینه تحصیل نزدیک به ۱۴ میلیون دانش‌آموز و مزد و حقوق بیش از یک میلیون معلم و کارمند شاغل در این وزارتخانه را پوشش دهد.

بودجه آموزش و پرورش در حالی کاهش می یابد  که این وزارت خانه  هم‌اکنون با مبالغ کلانی کسری بودجه و مطالبات و معوقات پرداخت نشده مواجه است. رقم این بدهی‌ها حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.