Share

تیم ملی کشتی آزاد ایران در دیدار نهایی جام جهانی ۲۰۱۷ تیم آمریکا را با نتیجه ۵ بر ۳ شکست داد و برای ششمین بار متوالی قهرمان جهان شد.

تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا در دیدار نهایی مسابقات جهانی کرمانشاه

تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا در دیدار نهایی مسابقات جهانی کرمانشاه

مسابقات جام جهانی کشتی آزاد از صبح پنج‌شنبه ۲۸ بهمن در دو گروه در کرمانشاه آغاز شد و بعد از ظهر جمعه ۲۹ بهمن پایان یافت.

ایران در گروه دو ترکیه، هند و مغولستان را شکست داد و به فینال رسید و آمریکا نیز در گروه یک با پیروزی بر روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان موفق شد به دیدار نهایی راه یابد.

در مسابقات نهایی ابتدا حسن رحیمی قهرمان سال ۲۰۱۴ جهان و دارنده مدال برنز المپیک در وزن ۵۷ کیلوگرم با نتیجه ۶ بر صفر آنتونی راموس را مغلوب کرد. سپس در وزن ۶۱ کیلوگرم، مسعود اسماعیل‌پور، دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان، لوگان استیبر قهرمان سال ۲۰۱۶ جهان را با نتیجه ۶ بر ۲ شکست داد.

در وزن ۶۵ کیلوگرم میثم نصیری، فرانک مولینارو را در یک رقابت تنگاتنگ ۵ بر ۴ مغلوب کرد و در وزن ۷۰ کیلوگرم نیز مصطفی حسین‌خانی، برنده مدال برنز جهان جیمز گرین را ۲ بر صفر شکست داد.

پس از این چهار پیروزی متوالی ایران، نوبت به پیروزی‌های کشتی‌گیران آمریکایی رسید. در وزن ۷۴ کیلوگرم پیمان یاراحمدی با جُردن باروز دارنده دو طلای جهان و قهرمان المپیک لندن رویاروی شد و ۳ بر ۲ شکست خورد. پس از آن در وزن ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی قهرمان المپیک ریو با ضربه فنی از دیوید تیلور شکست خورد.

سومین کشتی‌گیر پیروز آمریکایی، کایل اسنایدر، قهرمان المپیک ریو بود که در وزن ۹۷ کیلوگرم امیر محمدی را با نتیجه ۶ بر صفر شکست داد.

بدین ترتیب نتیجه مسابقات ۴ بر ۳ به سود ایران شد که در دیدار سرنوشت‌ساز در وزن ۱۲۵ کیلوگرم کمیل قاسمی، نایب قهرمان المپیک ریو ۵ بر صفر حریف خود نیک گویازدوفسکی را شکست داد تا ایران سرانجام  با نتیجه نهایی ۵ بر ۳ آمریکا را شکست دهد و قهرمان جام جهانی شود.

تیم ملی کشتی آزاد آذربایجان نیز با پیروزی در دیدار رده‌بندی مقابل ترکیه به مقام سوم این رقابت‌ها دست یافت.

تیم ملی ایران پیش از این هفت مرتبه قهرمان این مسابقات و ۱۱ مرتبه هم نایب قهرمان شده بود.

مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در حالی در ایران برگزار شد که حضور تیم ملی آمریکا در این مسابقات با اما و اگرهایی همراه بود.

ترامپ ۷ بهمن‌ماه با امضای یک فرمان اجرایی، ورود اتباع ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان را به خاک آمریکا به مدت ۹۰ روز ممنوع کرد. در پی آن، دو هفته مانده به برگزاری جام جهانی کشتی آزاد در ایران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اقدامی تلافی‌جویانه سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران برای شرکت در این مسابقات را ممنوع اعلام کرد. سپس وزارت امور خارجه ایران به دنبال درخواست رئیس فدراسیون کشتی ایران و همچنین فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) از موافقت برای صدور روادید تیم ‌ملی کشتی آمریکا خبر داد.

بیشتر بخوانید:

آغاز مسابقات جام جهانی کشتی آزاد با حضور کشتی‌گیران آمریکایی در کرمانشاه

Share