ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کشف نخستین منبع نفت شیل ایران در لرستان

به گفته یکی از معاونان وزارت نفت، یک معدن شیل نفتی در قالی‌کوه لرستان با ظرفیت دو میلیارد بشکه نفت کشف شده‌است. این نفت از نوع سبک است.

یکی از مقام‌های مسئول وزارت نفت ایران از کشف نخستین معدن شیل نفتی ایران در قالی‌کوه لرستان خبر داد.

ایران نخستین معدن شیل نفتی را در لرستان کشف کرد

بهمن سلیمانی، معاون مدیر در امور اکتشافات شرکت ملی نفت ایران شنبه ۳۰ بهمن‌ماه در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری «تسنیم» گفت که یک معدن شیل نفتی در قالی‌کوه لرستان با ظرفیت دو میلیارد بشکه نفت کشف شده‌است. او گفت که این نفت از نوع سبک است و نتایج مطالعات شیل‌های نفتی در استان لرستان به شرکت ملی نفت ارسال شده‌است.

نفت شیل نفتی است که از طریق عملیات‌ ویژه از سنگ‌های نفت‌زا (شیل نفتی) استخراج می‌شود. منابع این نوع نفت در پهنه وسیعی از طبیعت و در کنار آب‌های شیرین، دریاچه‌های شور و باتلاق‌های رسوبی یافت می‌شود. بیشترین منابع نفت شیل در ایالات متحده قرار دارد.

به گفته سلیمانی، مطالعات در خصوص کشف شیل‌های گازی در استان لرستان نیز صورت پذیرفته‌است. او گفت که ۸۰ درصد این مطالعات انجام گرفته و احتمالا تا آبان سال ۱۳۹۶ میزان گاز موجود در معدن شیل گازی این استان نیز مشخص خواهد شد.

استخراج نفت و گاز شیل نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارد و قیمت تمام‌شده تولید آن بالا است. به همین دلیل، تنها زمانی تولید نفت شیل مقرون به صرفه است که قیمت نفت استخراجی عادی در بازار جهانی بالا باشد. از سوی دیگر استخراج نفت و گاز شیل با آلودگی‌های محیط زیستی خاص خود همراه است که باعث شده تا در ایالات متحده بسیاری از گروه‌های حامی محیط زیست با آن مخالف باشند.

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که ایران به دلیل هزینه بالای تولید و نیز نیاز به حضور سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفتی برای استخراج شیل، احتمالاً در آینده نزدیک دست به استخراج این نوع نفت نخواهد زد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.