ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسپوتنیک: خروج ایران در برابر حفظ اسد، پیشنهاد اسرائیل به روسیه

اسپونیک نوشته تل‌آویو با ماندن اسد به این شرط موافقت کرده که روسیه اجازه بمباران انبارهای بمب دمشق را به اسرائیل بدهد و قسمت عمده نیروهای تحت حمایت ایران از سوریه خارج شوند.

شبکه خبری اسپوتنیک، وابسته به دولت مسکو در گزارشی از پیشنهاد بنیامین نتانیاهو به ولادیمیر پوتین برای کاستن از نفوذ ایران در سوریه خبر داده است.

بزرگ‌ کنید
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در ژوئن ۲۰۱۶ در مسکو

گِورگ میرزایان، یک تحلیلگر ژئوپولتیک خاورمیانه در اندیشکده‌ای که به مسکو در مورد سیاست خارجی مشاوره می‌دهد، در مقاله‌ای ادعا کرده که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیری اسرائیل در دیدار سه‌شنبه، ۹ مارس خود با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهادی برای کاستن از نفوذ ایران ارائه داده است.

بر اساس این گزارش، پیشتر توافقی بین اسرائیل و روسیه در مورد سوریه در جریان بوده و طبق آن، تل‌آویو با ماندن بشار اسد بر سر قدرت به این شرط موافقت کرده‌است که روسیه اجازه بمباران انبارهای بمب و موشک دمشق را به اسرائیل بدهد؛ انبارهایی که «محل ذخیره بمب‌هایی هستند که اسد در اختیار حزب‌الله لبنان قرار می‌دهد» و شاید حتی ساخت روسیه باشند.

این گزارش ادعا می‌کند که نتانیاهو در سفر اخیر در حال چانه‌زنی برای گسترش ضوابط این توافق است تا ضمن موافقت با بر سر کار ماندن اسد، امکان بیرون راندن ایران و حزب‌الله لبنان از سوریه فراهم شود.

به ادعای این گزارش، نتانیاهو همچنین خواستار تضمین بی‌طرفی مسکو در صورت بروز بحران نظامی بین ایران و برخی دیگر از کشورهای منطقه از جمله اسرائیل و عربستان است. با این حال، به نوشته میرزایان، اسرائیل خواستار یافتن راه‌حلی غیرنظامی برای کاهش نفوذ ایران است، زیرا چنین راه‌حلی «جز برای عربستان سعودی» برای کشور دیگری «جذابیت ندارد.»

همچنین در این گزارش، ایران در سوریه پس از اتمام جنگ، «رقیب احتمالی روسیه» توصیف شده‌است و بشار اسد نیز بی‌تمایل به بدل‌شدن به رئیس «دولت دست‌نشانده ایران». و بنابراین کاهش نفوذ ایران در سوریه استراتژی بالقوه مطلوبی برای طرفین درگیر دانسته شده‌است.

اسپوتنیک پیشنهاد مشخص نتانیاهو را خروج قسمت اعظم نیروهای تحت حمایت ایران و حزب‌الله لبنان از سوریه و نیز مذاکره برای تشکیل «منطقه امن» در بلندی‌های جولان عنوان می‌کند.

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه ۹ مارس با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در مسکو دیدار کرد و گفت که صلح در سوریه تا زمانی که ایران در سوریه هست ممکن نخواهد شد. رهبران اسرائیل و روسیه ابتدا در یک اجلاس خبری شرکت کردند و سپس جلسه را پشت درهای بسته برگزار کردند.

هنوز هیچ مقام رسمی از این دو دولت درباره چنین مفادی در توافق‌ها یا مذاکرات مربوطه به آنها سخن نگفته است.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حاوی

    نخست وزیر اسرائیل، یکی از بدترین دفاع ها از موجودیت اسرائیل کرد/ تاسف دارد، این بار بدجوری اشتباه کرد/ داشیعه و داعشی ها اصلا دنبال همین بهانه های تاریخی هستند و با همین عقده های تاریخی دارند مغز مردم اسلام زده را سشتشو می دهند تا حدی دست به خودکشی جنایتکارانه تروریستی (انتحار)، مثلا برای انتقان خون حسین ابن علی از بین سفیان، دارند مشابه سازی می کنند حوادث امورز سوریه و عراق را برای خرافات آخرالزمانی شان تا جنگ جهانی و کشتار راه به اندازند! نخست ویز اسرائیل و کل غرب و جهان سکولار، یک دلیل مسلم برای نابودی حکومت های اسلامگرا مثل ایران و داعش داند و آن مخالفت با بدیهیات اخلاقی و حققو بشر و لیبرال دمکراسی . دلیل دیگر لازم نیست فقط مماشات بگذرند کنار و این این رژیم های ضد بشری مثل داشیعه خاکم بر ایران نابود کنند/ در واقع ایارن اشغال شده توسط اجانب داشعی و مزدوران داخلی اشف بادی مثل دوران مبارزه با نازی ها در فرانسه و دیگر کشورهای مشابه تحت اشغال نازی ها، ارتش آزادی بخش تشکیل شود تحت رهبری یک دولت درتبعید تا جلوی چند دستگی و تجزیه گرفته شود، ولی نباید اشتابه جنگ کلاسیک شهری سوریه تکارا شود که جنایتکارن مثل داشیعه و داعش و صدام و قذافی و اسد... ابایی از نابودی شهرها و کرابدر سلاح کشتارجمعنی و بمبارن فرشی و بمب بشکه ای.. ندارند، باید پایگاه های نیروهای سرکوبگر بمباران شوند و البته از پیوستند نظامیان وطن پرست استقبال شودف ولی در شهرها مردم قیام دمکرایتک کنند.

  • خسرو

    من کاری به سیاست های حکومت ایران ندارم ولی به نظر من کشوری نباید برای ایران تعیین تکلیف کنه چه روسیه چه هر کشور دیگه ای ما کلی کشته و مجروح دادیم تو سوریه و عراق دادیم بعلاوه کلی هزینه مالی نباید به این همین راحتی همه چی رو واگذار کنیم به دیگران

  • علی

    مگه این آقای پوتین قیم ایرانه که در غیاب دولت ایران برای ایران تصمیم بگیره! شاید هم ولی مطلقه فقیه اصلی، ایشان است و آقای خامنه ای ظل (سایه) ایشان! مبارکمان باشد اینـــــــــهمه استـــــــــــــــــــقلال!