Share

کارن وفاداری، شهروند زرتشتی که همراه همسرش آفرین نیساری در تاریخ ۲۰ جولای سال ۲۰۱۶ از سوی مأموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند، پس از قریب به هشت ماه بازداشت، از سوی ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام‌های تازه‌ای متهم شده‌اند.

کارن وفاداری و آفرین نیساری که هشت ماه است در بازداشت هستند

همچنین دادگاه وکیل آن‌ها را نیز نپذیرفته و از آن‌ها خواسته است تا وکیل جدیدی معرفی کنند.

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری که مقیم آمریکاست در نامه‌ای با اعلام این موارد نوشته است که قاضی صلواتی در یک جلسه قبل از برگزاری دادگاه، نه تنها اتهام‌های جدیدی را متوجه بازداشت‌شدگان کرده، بلکه حتی اتهام‌هایی را که قبلاً از سوی بازپرس پرونده به دلیل فقدان مدارک حذف شده بودند، دوباره مطرح کرده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش کرده است که اتهام‌های وارده به کارن وفاداری و آفرین نیساری ممکن است محکومیت ۲۱ سال زندان برای آن‌ها به همراه داشته باشد و علاوه بر آن می‌تواند به جریمه نقدی، مصادره خانه و دیگر اموال آن‌ها از جمله اتومبیل‌های‌شان نیز منجر شود.

بر اساس نامه کاته وفاداری، برادر او و همسر برادرش که هر دو شهروندانی دو تابعیتی (ایرانی-آمریکایی) هستند، در ماه‌های اول بازداشت‌شان به اتهام‌هایی چون داشتن الکل در منزل و معاشرت با دیپلمات‌های خارجی، جاسوسی و همکاری با دشمنان دولت و حتی باز کردن «مرکز فساد» (خانه‌شان) متهم شده‌اند اما در جلسه اخیر با قاضی صلواتی، اتهام‌های «تلاش برای براندازی نظام»، «انتخاب و استخدام جاسوسان از طریق سفارت‌های خارجی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» هم به موارد اتهامی اضافه شده‌اند.

این زوج پنج ماه از بازداشت‌شان را در سلول‌های انفرادی سپاه پاسداران گذرانده‌اند و سپس به بند عمومی منتقل شده‌اند. آن‌ها در حال حاضر منتظر برگزار شدن دادگاه‌شان هستند.

کارن وفاداری، شهروند زرتشتی، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش‌آموز مدرسه البرز تهران بوده است.

آفرین نیساری هم فارغ‌التحصیل رشته معماری از ایران است. آن‌ها سه فرزند دارند که هر سه در آمریکا زندگی می‌کنند.

بر اساس نامه کاته وفادارای، این زوج در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کردند و مدیریت گالری هنری به نام «آن» را بر عهده داشته‌اند. این گالری به همراه خانه و اتومبیل‌های‌ آن‌ها پس از بازداشت از سوی مأموران مهر و موم شده‌اند.

کاته وفاداری نوشته است که خانواده این زوج بازداشت‌شده به شدت نگران حجم اتهام‌هایی هستند که به آن‌ها وارد شده است: «این صحنه‌سازی‌ها بر پایه اتهامات واهی است که در آن واقعیت هیچ ارزشی ندارد و این برای آینده زندگی و سلامتی کارن و آفرین بسیار نگران کننده است.»

الگوی تکرار شونده بازداشت دو تابعیتی‌ها

بر اساس اطلاعاتی که از سوی کاته وفاداری ارائه شده، بازداشت این زوج دو تابعیتی هم بر اساس الگوی تکرار‌شونده در بازداشت دیگر دو تابعیتی‌ها بوده است:  بازداشت آفرین نیساری در فرودگاه و بازداشت همسرش که برای پیگیری بازداشت او مراجعه کرده است و سپس  انتشار اخبار بازجویی‌ها و فهرستی از اتهام‌های وارده، پیش از برگزار شدن دادگاه:

«آفرین نیساری در تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۱۶ در فرودگاه امام خمینی توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است. او قرار بوده به کشور ایتالیا برود تا به بیژن بصیری برای انتقال آثارش به نمایشگاه انفرادیش در بیانیال ونیز کمک کند. کارن وفاداری نیز قرار بوده چند روز بعد به ایتالیا سفر کند و پس از آن هر دو برای دیدار با سه فرزندشان به آمریکا بروند. آفرین نیساری پس از بازداشت در تماسی تلفنی بازداشت خود را به همسرش اطلاع می‌دهد و پس از اینکه آقای وفاداری برای پیگیری وضعیت او به زندان اوین می‌رود، او نیز بازداشت می‌شود.»

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اما روز یک‌شنبه ۲۲ اسفند ماه با اشاره به بازداشت این زوج، آن را پرونده اتهامی زن و مردی خوانده که «اقدامات مجرمانه خود را در راستای تهیه مشروبات الکلی و تشویق به فساد و فحشا از طریق تشکیل مجالس مهمانی مختلط و … قرار داده بودند.»

او با اعلام صدور کیفرخواست در پرونده مذکور از سوی سرپرست دادسرای شهید مقدس، گفت: «متهم مرد این پرونده که دارای تابعیت مضاعف ایرانی-‌آمریکایی بوده و مالک ساختمان چند هزار متری در شمال غرب تهران است، با به کارگیری شش تبعه افغان، زیرزمین ساختمان را محل ساخت و تهیه مشروبات الکلی قرار داده بوده و قریب به چهار هزار لیتر مشروب الکلی از محل مذکور کشف شده است.»

نکته دیگری که در این پرونده مورد اشاره دادستان تهران قرار گرفته، «اقدام متهمان در جذب و تطمیع برخی افراد برای تهیه تابلوهایی با تصاویر مبتذل و مستهجن و به دنبال آن، برگزاری گالری و فروش این گونه تابلوها»‌ست.

جعفری دولت آبادی اما روز ۱۲ مرداد ماه هم بدون ذکر نام این زوج با اشاره به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف، گفته بود خانه‌ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است.

دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است: «امروز دشمنان انقلاب در مورد فساد و فحشا سازمان‌یافته عمل می‌کنند و این اقدام ضابطان، از آن جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر در مجلس نیز در تاریخ ۲۵ آبان ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بازداشت ۱۲ دو تابعیتی و آوردن نام برخی از آن‌ها گفته بود: «یک زوج جوان با نام کارن و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعات‌شان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می‌آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله‌کشی میل می‌شود و فیلم آن را می‌گیرند و بعد تهدید می‌کنند و باج‌خواهی می‌کنند که اگر همکاری نکنید این‌ها را منتشر می‌کنیم.»

کاته وفاداری اما در واکنش به این اظهارنظرها نوشته است: «برای اقلیت مذهبی همانند زرتشتی تفاوتی میان مشروبات الکلی و مثلاً سکنجبین وجود ندارد. هر دو از محصولات مورد استفاده در خانه و زندگی است. زرتشتی در سوگواری شراب می‌نوشد یا در ایام دیگر و اعیاد متعدد آیین ما حضور و صرف مشروب امری عادی است. بازداشت صرفاً به دلیل داشتن مشروبات الکی در منزل، نقض مقررات جامعه چند آیین و مذهبی و اصول عرفی بوده و احترام به آداب و سنن همگان امری ضروری است.»

جمهوری اسلامی در حال حاضر رکورد بازداشت دو تابعیتی‌ها را شکسته است. از این بازداشت‌ها به عنوان گروگان‌گیری برای اعمال فشار به منظور رسیدن به مقاصد سیاسی یاد می‌شود: گروگان گرفتن دو تابعیتی‌ها

کسب درآمد از طریق درخواست پول در مقابل آزاد کردن این افراد یا معاوضه آن‌ها با زندانیان ایرانی در دیگر کشورها (به طور مشخص آمریکا) از دیگر دستاوردهای این بازداشت‌ها تلقی می‌شود که پیش از این نیز سابقه داشته است:

کریمی قدوسی: جیسون رضاییان با یک چمدان دلار و هفت زندانی ایرانی معاوضه شد

کاته وفاداری اما در نامه خود با اشاره به فشارهای وارد شده به این زوج ایرانی-آمریکایی نوشته است که بازجوها تا جایی پیش رفته‌اند که حتی «ازدواج مدنی» این زوج را نیز رد کرده‌اند.

از متن نامه کاته وفاداری درباره بازداشت برادر و همسر برادرش:

«در ابتدا قاضی کشیک به آن‌ها گفته است از آنجا که هیچ مدرکی در مورد جاسوسی آن‌ها وجود ندارد، آن‌ها با حداقل قرار وثیقه آزاد خواهند شد، با این حال آن‌ها آزاد نشده‌اند و به جای آن به بند دو-الف زندان اوین متعلق به سپاه پاسداران منتقل شده‌اند.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده، مأموران امنیتی به مدت ۱۲ روز مشغول تفتیش و بازرسی خانه و مجل کار این زوج بوده‌اند: «مأموران حتی برخی از آثار هنری در خانه و محل کار را نابوده کرده‌اند و برخی از آن‌ها را با خود برده اند و پس از آن منزل و گالری این زوج را مصادره کرده‌اند.»

کاته وفاداری بازجویی‌های اولیه از برادر و همسر برادرش را «سوررئال» خوانده و نوشته است که بازجوها از آفرین نیساری خواسته‌اند برای آن‌ها جاسوسی کند و علیه همسر و دوستانش به آن‌ها اطلاعات بدهد:

«بازجویی‌های اولیه خیلی سوررئال بوده‌اند. گالری‌های ایرانی نماینده بسیاری از هنرمندان هستند و با مشتریان از کشورهای مختلف در تماس هستند. وزارت اطلاعات بارها به آفرین فشار آورده که در جامعه هنری برای آن‌ها جاسوسی کند. از او خواسته‌اند علیه دوستانش و حتی همسرش کارن جاسوسی کند و وقتی با مخالفت او روبه‌رو شده‌اند، او را به انفرادی فرستاده‌اند.»

وضعیت جسمی و روحی آفرین نیساری در حال حاضر نگران‌کننده اعلام شده است«آفرین از نظر ذهنی و جسمی تحت فشار زیادی است. او در گفت‌و‌گویی با مادرش گفته است که وضعیتش غیرقابل تحمل است و اگر قرار باشد همین‌طور او را در زندان نگه دارند، ترجیح می‌دهد بمیرد.»


در همین زمینه

مذاکره‌های محرمانه برای آزادی ایرانی‌-آمریکایی‌ها در آخرین هفته‌های ریاست جمهوری اوباما

Share