ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نتایج انتخابات هلند: تحلیل‌ها و تفسیرها

کبری قاسمی − تفسیر نتایج انتخابات هلند ادامه دارد. آیا این آغاز پایان پوپولیسم در هلند و اروپا بود؟ گفت‌وگو در این باره با سه صاحب‌نظر و فعال سیاسی ایرانی-هلندی.

انتخابات پارلمانی هلند بازتاب جهانی گسترده‌ای داشت. تفسیر نتایج آن به ویژه در خود هلند و اروپا ادامه دارد. در برخی تفسیرها بر شکست پوپولیسم خیرت ویلدرز از حزب آزادی هلند تأکید می‌شود و در برخی دیگر شکست حزب سوسیال‌دموکرات برجسته می‌گردد.

انتخابات پارلمانی هلند روز چهارشنبه ۱۵ مارس همراه با توجه ویژه جهانی برگزار شد و  نتایج نهایی آن روز پنج‌شنبه اعلام شد.

حضور گسترده مردم دراین انتخابات چشمگیر بود.  بیش از ۸۰ درصد از واجدین شرایط رای دادن در هلند در این انتخابات شرکت کردند.

توجه ویژه جهانیان به این انتخابات از جمله به دلیل حضور خیرت ویلدرز از حزب آزادی هلند بود که با شعارهای ممنوعیت قرآن، بستن مدارس و مساجد اسلامی، جلوگیری از ورود مسلمانان به هلند و خروج از اتحادیه اروپا توانسته بود در چند ماه اخیر درنظرسنجی ها رشد کند. به ویژه از ماه دسامبرگذشته، پس ازانتخابات آمریکا و رشد پوپولیسم که به روی کار آمدن ترامپ انجامید، او درنظرسنجی‌ها با تصور کسب کرسی ۴۲ در صدر همه احزاب قرار گرفته بود.

اما این روند ادامه نداشت و درهفته های اخیر به تدریج آرای ویلدرز پایین آمد و سرانجام در انتخابات  ۱۵ مارس با ۱۹ کرسی با فاصله  نسبتا زیادی از حزب لیبرال حاکم، در رده دوم قرار گرفت.

ویلدرز چنانچه در انتخابات بیشترین آراء را بدست می‌آورد، می‌توانست تاثیری  چشمگیر در کشورهای دیگر اروپایی و آینده اتحادیه اروپا بگذارد.

پرسش‌ها

اما اکنون که حزب ویلدرز نتوانسته است بیشترین آرا را بدست آورد، چه نتیجه‌ای از این انتخابات می‌توان گرفت؟ آیا عصر پوپولیسم  به سر آمده است؟

یکی دیگر از ویژگی های این انتخابات، تعدد احزاب و تقسیم آراء بود که در نتیجه نهایی شاهد حضور چهار حزب بزرگ با فاصله کمی از همدیگر هستیم.

افزایش چشمگیر کرسی های حزب چپ های سبز از ۴ به ۱۴ از دیگر ویژگی های این انتخابات بود. این وضعیت سبب شده که امکان  تشکیل کابینه جدید با ائتلاف چهار حزب میسر باشد. دشواری های تشکیل کابینه چیست؟ نه تنها از زاویه عدد و رقم بلکه از زاویه اشتراکات و افتراقات برنامه ای.

و در پایان، شگفتی این دوره شکست تاریخی حزب سوسیال دموکرات، حزب کار بود. حزبی که در ائتلاف کنونی با حزب لیبرال، سکان حکومت کشور را در دست دارند. سوسیال دموکرات ها ۲۹ کرسی از دست دادند و در مجلس پیش‌رو دارای تنها ۹ کرسی خواهند بود. آیا این را می توان به طور کلی به معنای شکست سوسیال دموکراسی هلندی یا آنطور که برخی می گویند شروع پایان شکست آن دانست یا نقطه عطفی تلقی کرد برای تغییر و تطبیق با واقعیت‌ها.

عباس ناصری، دامون گلریز، پیمان جعفری
عباس ناصری، دامون گلریز، پیمان جعفری

این پرسش ها را با سه ایرانی‌–‌هلندی صاحب نظر و فعال درعرصه سیاست هلند، درمیان می‌گذاریم. عباس ناصری، عضوحزب سوسیال دموکرات هلند، دامون گلریز، پژوهشگر انستیتوی حقوق بین المللی در لاهه، و عضو حزب لیبرال حاکم و پیمان جعفری، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه آمستردام.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • دنیا تاثیر خشکسالی و سدسازی‌های بی رویه و تغییر اقلیم را در خاورمیانه و بروز داعش مشاهد میکند. اقبال به حزب سبزها از سوی رای دهندگانی که عمقی به مسایل نگاه میکنند را میتوان از این منظر نیز تفسیر کرد.