ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادامه پیشروی ارتش عراق در بخش قدیمی موصل

منابع عراقی از تنگ کردن محاصره مسجد معروف النوری موصل توسط ارتش عراق خبر دادند. کردها گفته‌اند حمله به رقه نیز از ماه آوریل آغاز خواهد شد.

نیروهای عراقی در نبرد با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در بخش قدیمی موصل مسجد معروف النوری را به محاصره خود در آوردند.

منابع عراقی گفته‌اند که نیروهای ارتش این کشور در ۶۰۰ متری این مسجد معروف قرار دارند.

بالگردهای عراقی مواضع داعش در بخش قدیمی موصل را با مسلسل و موشک مورد حمله قرار دادند.

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در سال ۲۰۱۴ در مسجد ۱۰۰ ساله النوری حکومت خلیفه‌ای خود را اعلام کرد. از دست دادن این مسجد برای داعش شکست سختی خواهد بود.

ارتش عراق پیش از این، بخش شرق و بخش بزرگی از غرب موصل را بازپس گرفته است. به‌تازگی ایستگاه قطار این شهر نیز به‌دست ارتش عراق افتاد.

چندی پیش توقف موقت نبردها در موصل به دلیل شرایط بد آب و هوایی موجب شد تا هزاران نفر از ساکنان موصل موفق شوند که از این شهر بگریزند. در میان آن‌ها کودکان و زنان نیز بودند. پناهجویان موصل پس از فرار اعلام کردند که از هفته‌ها پیش به‌ندرت چیزی خورده‌اند. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، در موصل هنوز ۶۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

نیروهای داعش با نارنجک، تک‌تیراندازها و بمب‌گذاران انتحاری در برابر پیشروی ارتش عراق و متحدانش مقاومت می‌کنند. گفته می‌شود هنوز دو هزار نفر از نیروهای داعش در موصل به‌سر می‌برند. با این حال، به‌گفته نیروهای عراقی، مقاومت داعش کاهش می‌یابد و آن‌ها به‌‌ویژه از خودروهای بمب‌گذاری‌شده برای مقاومت استفاده می‌کنند.

منابع عراقی گفته‌اند که نیروهای امنیتی این کشور همچنین موفق شده‌اند که یک فرمانده مهم داعش، رئیس دیوان الحسبه را دستگیر شده است. دیوان الحسبه به‌نوعی پلیس مذهبی داعش محسوب می‌شود و قوانین سخت‌گیرانه شریعت اسلام را به‌اجرا می‌گذارد.

موصل آخرین شهر داعش در عراق است. در سوریه، کشور همسایه نیز داعشی‌ها زیر فشار قرار دارند. به‌گفته منابع کُرد در سوریه، از ماه آوریل حمله برای بازپس‌گیری رقه، پایگاه اصلی داعش در سوریه نیز آغاز خواهد شد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.