ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

داعش مسئولیت «حمله لندن» را به عهده گرفت

فرد مهاجم چهار نفر را کشت و خود نیز کشته شد. اکنون خبرگزاری «اعماق» اعلام کرده که او سرباز دولت اسلامی بوده است. مهاجم در بریتانیا متولد شده بود.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت حمله تروریستی در نزدیکی پارلمان بریتانیا را به عهده گرفت.

بسیاری از ساکنان لندن مقابل پارلمان بریتانیا با قرار دادن دسته‌گل‌هایی خاطره قربانیان را گرامی داشتند

خبرگزاری «اعماق» - خبرگزاری داعش - اعلام کرده که مهاجم «سرباز دولت اسلامی» بوده است.

خبرگزاری اعماق درباره انگیزه و هدف از این حمله تروریستی نوشته است: «این حمله پاسخی‌ست به دولت‌هایی که در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق و سوریه شرکت دارند.»

بعد از ظهر چهارشنبه ۲۲ مارس در اطراف پارلمان بریتانیا در لندن فردی با یک خودرو به پیاده‌رو پل وستمینستر در کنار پارلمان بریتانیا وارد شد، عده‌ای را زیر گرفت و یک مأمور پلیس را هم با چاقو به قتل رساند.

فرد مهاجم با گلوله پلیس از پای درآمد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا پنج‌شنبه ۲۳ مارس / ۳ فروردین در نخستین نطق خود در پارلمان این کشور پس از حمله تروریستی روز چهارشنبه اعلام کرد که پلیس فرد مهاجم را شناسایی کرده و او زاده بریتانیاست.

نخست‌وزیر بریتانیا افرود این مرد یک بار در ارتباط با شبکه‌های افراطی مورد بازجویی قرار گرفته بود اما به‌عنوان یک چهره حاشیه‌ای طبقه‌بندی شده بود.

ترزا می درباره هویت کشته و زخمی‌شدگان این حمله گفت آن‌ها از بریتانیا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی، یونان، رومانی، لهستان، چین و آمریکا هستند.

مارک راولی، مسئول بخش مبارزه با تروریسم اسکاتلندیارد روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در پیوند با اقدام تروریستی روز چهارشنبه در اطراف ساختمان پارلمان بریتانیا در لندن، هشت نفر در شش نقطه مختلف دستگیر شدند.

او گفت این بازداشت‌ها در لندن و بیرمنگام انجام شده اما درباره نوع ارتباط این افراد با فرد مهاجم اطلاعاتی نداد.

رسانه‌های بریتانیا پیش از اظهارات این مسئول اسکاتلندیارد از عملیات جست‌وجوی پلیس در یک آپارتمان واقع در شهر بیرمنگام خبر داده بودند.

روزنامه گاردین نیز گزارش داده است که خودرویی که فرد مهاجم در حمله به مجلس بریتانیا از آن استفاده کرده بود در بیرمنگام اجاره شده بود.

بیرمنگام به‌عنوان مرکز فعالیت‌های گروه‌های تندرو اسلامگرا در بریتانیا شناخته می‌شود. یکی از مظنونان حملات تروریستی بروکسل و پاریس به نام محمد عبرینی در این شهر زندگی می‌کرد. او در بلژیک دستگیر شده و از آوریل سال گذشته در زندان به‌سر می‌برد.

اسکاتلندیارد بر این نظر است که عامل حمله تروریستی به ساختمان پارلمان بریتانیا گرایش‌های اسلامگرایانه داشته است.

پلیس بریتانیا اطلاعات بیشتری در مورد این شخص ارائه نداده است.

صدها مأمور و کارمند پلیس در حال تحقیق درباره انگیزه فرد مهاجم، چگونگی تدارک این حمله و همدستان احتمالی او در این حمله هستند. پیش از آن، پلیس گفته بود که این حمله یک اقدام فردی بود.

بر اساس آخرین خبرها فرد مهاجم چهار نفر، از جمله یک مأمور پلیس ۴۸ ساله و سه عابر پیاده را کشته و دست‌کم ۴۰ نفر را زخمی کرده است.

بر اساس اطلاعات پلیس و رسانه‌ها در مرکز لندن این اتفاقات رخ داد:

فرد مهاجم بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۲ مارس / ۲ فروردین با خودروی هیوندای خاکستری‌رنگ خود بر روی پل وست‌مینستر دو نفر را می‌کشد و چند نفر از جمله سه مأمور پلیس را زخمی می‌کند. پس از آن با خودرو به حصار پارلمان می‌کوبد. دست‌کم ۱۰ نفر بر روی پل وست‌مینستر به کمک‌های اولیه پزشکی نیاز پیدا می‌کنند.

فرد مهاجم خودروی خود را ترک می‌کند و به ساختمان پارلمان بریتانیا حمله‌ور می‌شود و یک مأمور پلیس را با چاقو زخمی می‌کند. مأموران دیگر با شلیک گلوله او را از پای در می‌آورند. پلیسِ زخمی‌شده نیز بر اثر جراحت جان می‌بازد.

توبیاس اِلوود، منشی دولتی با تنفس دهان به دهان و جلوگیری از خونریزی تلاش می‌کند که پلیس زخمی‌شده را زنده نگاه دارد اما موفق نمی‌شود. به همین دلیل رسانه‌های بریتانیا از اِلوود به‌عنوان قهرمان یاد می‌کنند.

مقامات فرانسوی اعلام می‌کنند که سه دانش‌آموز فرانسوی در جریان این حمله زخمی شده‌اند.

یک زن نیز از روی پل وست‌مینستر به رودخانه تیمز سقوط می‌کند اما نیروهای امدادرسان او را نجات می‌دهند.

حومه پارلمان بریتانیا تا ساعاتی از شب مسدود ‌می‌ماند و بالگردها مدام بر فراز منطقه دولتی لندن در رفت و آمد می‌کنند.

حمله تروریستی لندن درست در سالگرد حملات تروریستی بروکسل رخ داد. در حملات بروکسل تروریست‌ها ۳۲ نفر را کشتند و بیش از ۳۰۰ نفر را زخمی کردند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که به‌رغم این حمله وضعیت هشدار ترور افزایش نمی‌یابد. او گفت زندگی ادامه خواهد داشت و «فردا، پارلمان مثل همیشه اول صبح آغاز به‌کار خواهد کرد.» در حال حاضر بر اساس سطح هشدار ترور در بریتانیا، این کشور در حد «احتمال حمله تروریستی بسیار بالا» قرار دارد.

پلیس از مردمی که در جریان این حمله فیلم و عکس گرفته‌اند خواسته است تا این مدارک خود را در اختیار پلیس قرار دهند و تصاویر و ویدئوهایی از زخمی‌شدگان منتشر نکنند.

روز چهارشنبه پارلمان اسکاتلند نیز بحث خود درباره استقلال این کشور را به حالت تعلیق در آورد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.