ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

به راه افتادن کمپین کشیدن کارتون برای هنرمند زندانی،‌ مهدی رجبیان

سازمان طرح‌های متحد در فرانسه در کارزاری برای حمایت از مهدی رجبیان، هنرمند زندانی در زندان اوین، از کاریکاتوریست‌های سراسر جهان دعوت کرده است تا برای او طرح بزنند.

سازمان طرح‌های متحد (United Sketches) در فرانسه با به راه انداختن کمپینی برای حمایت از مهدی رجبیان، هنرمند و نوازنده زندانی در زندان اوین، از کاریکاتوریست‌های سراسر جهان دعوت کرده است تا برای او طرح بزنند.

بزرگ‌ کنید
طرحی از اسد بیناخواهی در کمپین طراحی کاریکاتور برای مهدی رجبیان

بر اساس اعلام این کمپین با وجود آن‌که هنوز یک ماه از آغاز این کارزار نگذشته اما طرح‌های بسیاری برای این هنرمند زندانی از سراسر جهان جمع‌آوری و منتشر شده است.

سازمان طرح‌های متحد در هفته گذشته ۲۴ طرح از کشورهای مختلف دنیا، از جمله ایتالیا، مکزیک، نروژ، فرانسه، اسپانیا، روسیه، یمن، بریتانیا، اسراییل، فلسطین و ... دریافت کرده است که برخی از این طرح‌ها به دست کاریکاتوریست‌ها و هنرمندان نامی و مطرح دنیا کشیده شده‌اند.

برخی از هنرمندانی که از این کمپین استقبال کرده‌اند از چهره‌های صاحب‌نام عرصه طراحی کاریکاتور به حساب می‌روند و گفته می‌شود که هیچ‌کدام از طرح‌های ارائه شده نیز از پیش آماده نبوده‌اند و کاریکاتوریست‌ها طرح‌های خود را برای این کمپین و برای مهدی رجبیان تولید ‌کرده‌اند.

یکی از این کاریکاتورها که با استقبال گسترده مخاطبان اینترنتی مواجه شده، کاری از «ویکتور بوگوراد» ۷۰ ساله از روسیه است که می‌توان او را از پیشکسوت‌های هنر کاریکاتور دانست.

بزرگ‌ کنید
کارتون ویکتور بوگوراد برای مهدی رجبیان

کاریکاتورهای ارائه شده در کمپین طراحی کاریکاتور برای مهدی رجبیان در صفحه فیس‌بوک سازمان طرح‌های متحد در دسترس و قابل مشاهده‌اند.

مهدی رجبیان که در طول دوران زندان خود دست به اعتصاب غذا زده است و در مدتی که از حبسش می‌گذرد، گاه و بی‌گاه از دسترسی به امکانات پرشکی و درمانی محروم مانده، در طول تعطیلات نوروزی چهار روز مرخصی داشته است. او به نوعی بیماری عصبی مبتلاست و نیازمند مراقبت و درمان است که این درمان باید خارج از زندان انجام شود.

حسین رجبیان، برادر مهدی رجبیان که فیلمساز است نیز همراه او در زندان به سر می‌برد. این دو هر کدام به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم شده‌اند.

بزرگ‌ کنید
طرحی دیگر از اسد بیناخواهی برای مهدی رجبیان

برادران رجبیان همراه با یوسف عمادی، مهر ماه سال ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت شدند، ۱۸ روز در مکانی نامشخص نگهداری شدند و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و سپس به سلول‌های انفرادی بند دو-‌ الف زندان اوین منتقل و بیش از دو ماه بازجویی شدند. آن‌ها در طول دوره بازجویی برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفتند.

آن‌ها در جریان برگزاری دادگاه هم از حق داشتن وکیل محروم بودند و محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشید.

یوسف عمادی نیز به سه سال زندان محکوم شده است.

لینک های مرتبط

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.