ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رسوایی مالی برادر همسر واعظ طبسی در آستان قدس رضوی جنجال آفرید

اختلاس مالی مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس. او از ایران گریخته است. یک مقام مسئول این سازمان گفته که عزیزیان از شش ماه پیش برکنار شده بود.

در پی انتشار گسترده خبر اختلاس مالی مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و برادر همسر آیت‌الله واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس رضوی، مسئول دفتر قائم‌ مقام این سازمان توضیحاتی در این‌باره ارائه کرد.

بزرگ‌ کنید
مهدی عزیزیان که اختلاس مالی به او نسبت داده شده، قائم مقام سابق، عضو پیشین هیئت امنای آستان قدس رضوی و برادر همسر واعظ طبسی است.

جعفر صباغیان مسئول دفتر قائم‌مقام آستان قدس رضوی روز دوشنبه ۷ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت آیت‌الله ابراهیم رئیسی هنگامی که تولیت آستان قدس رضوی را برعهده گرفت مهدی عزیزیان را عزل کرد و «حتی یک روز هم در سمت مشاوره یا هیئت امنا اشتغال نداشته است.»

او گفت پس از معلوم شدن تخلفات مالی صورت گرفته در آستان قدس رضوی شکایت این سازمان از متخلفان حدود ۶ ماه پیش به دادسرای عمومی تهران تقدیم شد.

آستان قدس رضوی سازمانی است در مشهد که زیر نظر متولی حرم و موقوفات امام هشتم شیعیان در این شهر اداره می‌شود. اداره تمام نذورات و موقوفات امام هشتم شیعیان بر عهده آستان قدس رضوی است. این سازمان یکی از ثروتمندترین سازمان‌های زیر نظر حکومت ایران است که با وجود فعالیت‌های اقتصادی فراگیرش به دولت مالیات نمی‌دهد.

تولیت آستان قدس رضوی از آغاز دوران صفوی و رسمی شدن مذهب تشیع در ایران اهمیت یافت و توسط پادشاه وقت تعیین می‌شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران انتخاب تولیت بر عهده ولی فقیه یا همان رهبر جمهوری اسلامی گذاشته شد. عباس واعظ طبسی از آغاز انقلاب تا زمان مرگش در اسفند ۱۳۹۴ تولیت این سازمان را برعهده داشت. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از تاریخ ۱۷ اسفند همین سال تولیت این سازمان را به ابراهیم رئیسی واگذار کرد.

مهدی عزیزیان که اختلاس مالی به او نسبت داده شده، قائم مقام سابق، عضو پیشین هیئت امنای آستان قدس رضوی و برادر همسر واعظ طبسی است. میزان اختلاس مالی او هنوز اعلام نشده است.

سایت «آمدنیوز» روز یکشنبه ۶ فروردین گزارش داد که مهدی عزیزیان با هماهنگی مرتضی بختیاری، قائم مقام فعلی ۶ ماه پیش از ایران خارج شده است.

«آمدنیوز» به‌نقل از یک منبع آگاه که نام او برده نشده، نوشته بود که پس از مرگ واعظ طبسی مسئولان تنها فرزندان او و مهدی عزیزیان را ممنوع‌الخروج كردند تا به پرونده مالی آنان رسیدگی كنند.

به‌گفته این منبع پس از مدتی مرتضی بختیاری كه دادستان انقلاب مشهد و بعد وزیر دادگستری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران بود و اکنون نیز قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی است، مهدی عزیزیان را احضار و خود از او بازجویی کرد. بعد از این بازجویی‌ها مسئولان به این نتیجه رسیدند که عزیزیان از كشور خارج شود «تا عواقب مسائل اختلاس‌های مالی آستان‌ قدس رضوی سروصدا نكند.»

بنا به این گزارش آخرین چکی که به مهدی عزیزیان پرداخت شده مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان بوده است.

آستان قدس رضوی را یکی از غول‌های بزرگ اقتصاد ایران می‌دانند. تولید و ارائه بیش از ۳۰۰ نوع محصول کشاورزی، صنعتی، لبنی، مالی، خدماتی و فنی و تجارت و مالکیت حداقل ۴۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، آستان قدس رضوی را به غول غیر‌قابل مهاری در اقتصاد و سیاست ایران تبدیل کرده و هیچ نظارتی نیز بر آن وجود ندارد.

در دی‌ماه سال گذشته خبرگزاری مهر از ورود آستان قدس رضوی به صنعت نفت نیز خبر داد.

اختلاس‌های مالی در جمهوری اسلامی ایران به امری روزمره تبدیل شده است. از جمله مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی که دست به اختلاس مالی زدند، محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران و متهم ردیف اول اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بود که در مهرماه ۱۳۹۰ موفق شد به کانادا بگریزد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • دلسرد

  چه جالب: به‌گفته این منبع پس از مدتی مرتضی بختیاری که دادستان انقلاب مشهد و بعد وزیر دادگستری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران بود و اکنون نیز قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی است، مهدی عزیزیان را احضار و خود از او بازجویی کرد. بعد از این بازجویی‌ها مسئولان به این نتیجه رسیدند که عزیزیان از کشور خارج شود «تا عواقب مسائل اختلاس‌های مالی آستان‌ قدس رضوی سروصدا نکند.» بنا به این گزارش آخرین چکی که به مهدی عزیزیان پرداخت شده مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان بوده است. بقول جاهلها پول حمومش بوده.

 • مهرزاد

  هموراه بینادهای دینی،بزرکترین و بیشترین دزدی هاو خون خواری ها را انجام می داده اند

 • حاج سلامی

  میتونیم میخوریم میتونید بسم اله

 • فرهاد - فریاد

  با توجه باینکه اختلاس در جمهوری اسلامی امری ولائی و الهی و بخشی از عبادات محسوب میشود دلیلی وجود ندارد که عزیزی را متهم به چنین اقدامات الهی دی بنمایند فقط اختلافات قدرت و غارت همدیگر تنها دلیل برای این سر و صداها بوده البته انتقام جوئی را باید در صدر این رفتارها قرار داد . اما آنچه گه باید از مدافعین سکولاریزم پرسید اینست که آقایان رفتارهای سکولاریستی یعنی عدم دخالت دولت در امور دینی از جمله وقفیات و در مقابل عدم دخالت دین در امور دولتی ست و اگر سکولارها برنده ی حکومت آینده شوند این نوع بی حساب کتاب های وقفیات تا ابد ادامه خواهد داشت یکی از دلائل محکمی که سکولارها باید کمی فکر کنند همین است و این یعنی تنها لائیسیته است که می تواند بساط فریبکاری رمالی و خرافات و مالکیتهای وقفی را نابود کند و به دین اجازه ی ورود به سیاست بطور کلی را نخواهد داد . نکته ی سوم اینکه چرا امام رضا که ضامن آهو شده و میلیونها نفر بست می بندند تا در پناه او قرار بگیرند چرا این دزدان و چپاولگران و اختلاس گران اموال خودش را سنگ نمی کند چرا از خودش نمی تواند مراقبت کند ؟

 • اﻓﺴﺎﻧﻪ

  اﻳﻨﮕﻮﻧﻪ ﺧﺒﺮ ﻫﺎ ﺩﻳﮕﺮ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ اﻓﺸﺎﮔﺮﻱ ﻧﻴﺴﺖ,ﺑﻨﻴﺎﺩ اﻳﻦ ﻧﻆﺎﻡ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎﻱ ﺩﺯﺩﻱ و ﺟﻨﺎﻳﺖ اﺳﺘﻮاﺭ اﺳﺖ