Share

تمامی کتاب‌های عرضه‌شده علی‌اشرف درویشیان در بیست‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران جمع‌آوری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز گذشته تمامی کتاب‌های علی‌اشرف درویشیان، نویسنده و داستان‌نویس کرد ایرانی، توسط مسئولان کمیته «نظارت و ارزش‌یابی» توقیف و از نمایشگاه کتاب تهران خارج شد.

بر پایه این گزارش، ۱۵ عنوان از کتاب‌های درویشیان شامل مجموعه شش جلدی «داستان‌های محبوب من»، رمان چهار جلدی «سال‌های ابری»، مجموعه تک جلدی «افسانه‌ها و مثل‌های کردی» و نیز مجموعه چهار جلدی داستان‌های کوتاه این نویسنده که همگی از سوی نشر چشمه در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده بود، جمع‌آوری شدند.

پیشتر نیز گزارش‌هایی از جمع‌‌آوری آثار رامین جهانبگلو در نمایشگاه کتاب تهران منتشر شده بود.

کمیته نظارت منصوب وزارت ارشاد همچنین دستور داده است تا رمان‌های «نگران نباش» از مهسا محب‌علی، «بطالت» اثر احسان نوروزی و «شمایل تاریک کاخ ها» نوشته حسین سناپور از غرفه‌های نمایشگاه جمع‌آوری شوند.

کمیته «نظارت و ارزش‌یابی» آثار رامین جهانبگلو و رمان‌هایی از مهسا محب‌علی، احسان نوروزی و حسین سناپور را نیز از غرفه‌های نمایشگاه جمع‌آوری کرده است

مدیران نمایشگاه کتاب برخلاف وعده‌های پیشین به ناشران که گفته بودند موانع چندانی بر سر حضور کتاب ها در نمایشگاه اعمال نخواهند کرد به چندین ناشر اجازه حضور در نمایشگاه را نداده‌اند.

علی‌اشرف درویشیان در مهرماه ۱۳۲۰ در کرمانشاه به دنیا آمده است و از اعضای قدیمی کانون نویسندگان ایران به‌شمار می‌رود.

درویشیان نزدیک به ۱۵ سال به کار معلمی پرداخته و هم‌زمان با کار، تحصیل را هم ادامه داده است. از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه تهران در رشته‌ ادبیات فارسی و سپس تا فوق لیسانس روان‌شناسی تربیتی درس خوانده و هم‌زمان در دانشسرای عالی تهران تا مقطع فوق لیسانس مشاوره و راهنمایی تحصیلی پیش رفته است.

وی برخی از نوشته‌های خود را پیش از انقلاب ایران با نام مستعار «لطیف تلخستانی» منتشر می‌کرد. درویشیان پس از انقلاب چند بار به علت فعالیت‌های سیاسی زندانی شد.

او در زمینه‌های مختلف کتاب نوشته است. از جمله در زمینه‌ داستان کوتاه و رمان: از این ولایت، آبشوران، فصل‌نامه، همراه با آهنگ‌های بابام، قصه‌های بند، درشتی، سلول ۱۸، سال‌های ابری، از ندار تا دارا، برگزیده داستان‌ها و چهار کتاب؛ در زمینه‌ داستان برای کودکان و نوجوانان: ابر سیاه هزار چشم، گل طلا و کلاش قرمز، رنگینه، کی برمی‌گردی داداش جان؟، آتش در کتابخانه‌ بچه‌ها و روزنامه دیواری مدرسه‌ ما؛ در زمینه‌ فرهنگ عامه: افسانه‌ها و متل‌های کردی، فرهنگ گویش کرمانشاهی و فرهنگ افسانه‌های مردم ایران (۱۵ جلد) (با همکاری رضا خندان مهابادی)؛ و در زمینه‌ گردآوری: کتاب بیستون شماره یک، کتاب کودکان و نوجوانان (۱۱ شماره)، نقد و بررسی ادبیات کودکان و نوجوانان (سه شماره)، خاطرات صفرخان (گفت‌وگو با صفر قهرمانیان)، برگزیده‌ آثار صمد بهرنگی و…

علی‌اشرف درویشیان در دهمین دوره جایزه ادبی هوشنگ گلشیری، به‌خاطر «تعهد بی‌چون و چرا به آزادی بیان و در امان نگاه داشتنِ حریم قلم از دستبردِ قدرت» و «تصویر صادقانه‌ای که از گذر دردناک جامعه‌ای روستایی به جامعه‌ای شهری به‌دست داده»، مورد تقدیر قرار گرفت.

درویشیان درست چهار سال پیش در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ سکته مغزی کرد و از آن‌پس بخشی از بدن او فلج گردید.

بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه جاری با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، محمد حسینی، وزیر ارشاد، بهمن دری اخوی، رئیس نمایشگاه گشایش یافت و تا ۲۴ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

به گفته مسئولان نمایشگاه، در این دوره نزدیک به ۲۳۰۰ ناشر داخلی و ۱۶۰۰ ناشر خارجی شرکت دارند.
 

Share