ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آزادی رضا شاهینی، زندانی دو تابعیتی به قید وثیقه

رضا شاهینی با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان گرگان آزاد شده است. او بر اساس مجموعه‌ای از اتهام‌ها از جمله جاسوسی به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

رضا (روبین) شاهینی، زندانی دوتابعیتی (ایرانی-آمریکایی)، با قرار وثیقه ۲۰۰‌میلیون تومانی از زندان گرگان آزاد شده است. او بر اساس مجموعه‌ای از اتهام‌ها به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴، «مجازات اشد» یعنی ۹‌‌سال زندان قابلیت اجرا دارد.

بزرگ‌ کنید
رضا شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکایی بازداشت شده در ایران

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خبر آزادی غلامرضا (روبین) شاهینی را از زندان امیر‌آباد گرگان منتشر کرده است. در هفته‌های اخیر کارزار گسترده‌ای برای درخواست آزادی او در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده بود.

رضا شاهینی ۴۶ ساله، بیش از ۱۶ سال در آمریکا زندگی کرده است. او که به نوشته وایس نیوز، در رشته «امنیت بین‌المللی و حل تنازعات» از  دانشگاه ایالتی سن دیه‌گو فارغ التحصیل شده، برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود که نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران (سپاه نینوا)، تیر ماه سال ۹۵ او را در شهر گرگان، مرکز استان گلستان بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

مأموران حکم بازداشتی به او نشان داده‌ بودند که بر اساس آن او به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده بود. منزل مسکونی او تفتیش شده و لوازم شخصی و الکترونیکی‌اش را هم همراه با خود او برده بودند.

او مهرماه ۱۳۹۵به اتهام «همکاری با صدای آمریکا به عنوان بخشی از بدنه‌ دولت متخاصم آمریکا و حضور در برنامه‌های مرتبط آن‌ها، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، عضویت در جمعیت یا شبه جمعیت‌های مخالف نظام از جمله سلطنت‌طلب‌ها و …، اغوا و تحریک مردم به قصد بر هم زدن امنیت کشور و توهین به امام خمینی به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آیت‌الله خامنه‌ای»، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان به ریاست قاضی ابراهیم موسوی به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که با توجه به اعمال ماده ۱۳۴، تنها «مجازات اشد» یعنی ۹ سال از این حکم قابلیت اجرایی دارد.

حالا یک منبع نزدیک به آقای شاهینی به هرانا گفته است که این زندانی سیاسی دوتابعیتی که از بیماری آسم رنج می برد بعد از اعتصاب غذای خود که به مدت بیش از یک ماه طول کشیده، دچار شرایط بد جسمی و روحی شده است.

اواسط اسفند ۹۵، نامه‌ سرگشاده‌ای از رضا شاهینی منتشر شد که در آن از به خطر افتادن سلامتی‌اش در زندان امیرآباد گرگان گفته بود و ضمن اعتراض به حکم صادر شده، خواستار اعتراض تک‌تک شهروندان به این حکم شده بود. او از عموم مردم خواسته بود که او را تنها نگذارند.

او در نامه خود نوشته بود که با توجه به تغییر دولت جمهوری اسلامی و با توجه به شعارهای دولت حسن روحانی به ایران بازگشته، چون فکر می‌کرده که سیاست‌های دولت نسبت به حقوق شهروندان تغییر کرده است: «در تاریخ ۲۵ می ۲۰۱۶ برای دیدار با خانواده‌ام رفتم؛ با توجه به اینکه فکر می‌کردم سیاست دولت در قبال شهروندانش عوض شده و می‌خواهد فصل نوینی را در روابط خود با شهروندانش بر اساس حقوق شهروندی بنا کند. ولی متأسفانه به دلیل واهی دستگیر و در دادگاهی غیر عادلانه در شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم شده‌ام.»

هافینگتن پست در هفته‌های گذشته گزارش کرد که در روزهای پایانی ریاست جمهوری باراک اوباما، نمایندگان دولت او مذاکره‌های محرمانه‌ای را با هدف آزاد کردن شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران از جمله روبین (رضا) شاهینی انجام داده‌اند: مذاکره‌های محرمانه برای آزادی ایرانی‌-آمریکایی‌ها در آخرین هفته‌های ریاست جمهوری اوباما

در حال حاضر چند شهروند ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی در ایران زندانی هستند. علاوه بر این دو، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز رضا (روبین) شاهینی، کارن وفاداری، آفرین نیاسری و نزار زاکا را بازداشت کرده است. این افراد که اقامت دائم ایالات متحده را داشته‌اند به اتهام جاسوسی محاکمه و محکوم شده‌اند: احکام سنگین قضایی برای شش متهم به جاسوسی آمریکا

جمهوری اسلامی در دوره اخیر رکورد بازداشت دو تابعیتی‌ها را شکسته است. از این بازداشت‌ها به عنوان گروگان‌گیری برای اعمال فشار به منظور رسیدن به مقاصد سیاسی یاد می‌شود: گروگان گرفتن دو تابعیتی‌ها

کسب درآمد از طریق درخواست پول در مقابل آزاد کردن این افراد یا معاوضه آن‌ها با زندانیان ایرانی در دیگر کشورها (به طور مشخص آمریکا) از دیگر دستاوردهای این بازداشت‌ها تلقی می‌شود که پیش از این نیز سابقه داشته است:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.