Share

تجار و مغازه‌داران منطقه سرباز در استان سیستان و بلوچستان، مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند. این اقدام در اعتراض به بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی صورت گرفته است. فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه پشامگ، روز دوشنبه ۱۴ فروردین به دنبال احضار به دادگاه ویژه روحانیت در شهر مشهد بازداشت شده است.

مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه بازداشت‌شده پشامگ

کمپین فعالین بلوچ گزارش کرده است که در ادامه اعتراض‌ها به بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی، تاجران و مغازه‌داران سرباز در روستاهای سرباز و شهر کلات مغازه‌های خود را بسته‌اند: «بنابر گزارش‌های رسیده بسیاری از مغازه‌داران شهر سرباز کلات، راسک، جکیگور، بیدلد، نصیرآباد و …، در ادامه اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به بازداشت امام جمعه پشامگ، اقدام به تعطیلی و بستن مغازه‌های خود کرده‌اند.»

به دنبال بازداشت فضل‌الرحمن کوهی، گروهی از مردم سرباز روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در اعتراض به این اقدام تجمع اعتراضی برگزار کردند. در جریان این اعتراض‌ها جاده ترانزیتی سرباز – چابهار نیز مسدود شد:

معترضان بلوچ جاده «ایرانشهر به چابهار» را مسدود کردند

دادگاه ویژه روحانیت مشهد روز چهارشنبه ۹ فروردین در تماس با مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه پشامگ، از او خواست که روز دوشنبه ۱۴ فروردین خود را به این دادگاه معرفی کند.

پس از مراجعه فضل‌الرحمن کوهی به این دادگاه، بازجویی‌ها از او آغاز شده است و تا پایان وقت اداری ادامه داشته است. بعد از پایان وقت اداری به همراهان این روحانی اهل سنت گفته شده است: «بروید! مولوی مهمان ماست و انتظار شما در اینجا برای‌تان گران تمام می‌شود.»

پس از انتشار خبر بازداشت فضل‌الرحمن کوهی، صدها نفر از ساکنان شهرستان سرباز صبح سه‌شنبه ۱۵ فروردین با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان خواستار آزادی این روحانی اهل سنت شدند.

همچنین ۲۰۰‌نفر از روحانیان اهل سنت هم با تجمع در مقابل ساختمان دادگاه ویژه روحانیت مشهد خواستار آزادی فضل‌الرحمن کوهی شده‌اند.

کوهی از روحانیان برجسته اهل سنت در بلوچستان است که در سخنرانی‌هایش از مسئولان جمهوری اسلامی به دلیل تضییع حقوق اقلیت‌‌ها به شدت انتقاد کرده است.

این روحانی اهل سنت که پیش از این نیز بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار شده است، مرداد ماه سال گذشته در واکنش به اعدام گروهی از زندانیان عقیدتی اهل سنت، اعدام جمعی را «صفت فرعونیان» و «خیانت به ملت» دانسته بود.

Share