ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

محمد محمودی شاه نشین، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراها:

«شوراها اجازه دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها را ندارند»

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراها اعلام کرد که «شوراها اختیار دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها را ندارند.» همچنین علی مطهری، نماینده مجلس نیز اجرای کامل طرح تفصیلی و جلوگیری از تراکم فروشی را از مهم‌ترین اولویت‌های شورای شهر تهران دانست.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها و نماینده مجلس دهم اعلام کرد «شوراها اختیار دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها را ندارند.»

محمد محمودی شاه نشین، نماینده مجلس دهم

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ محمد محمودی شاه‌نشین بر ضرورت نظارت شوراهای شهر بر عملکرد شهرداری‌ها تاکید کرد و گفت: «در قانون اشاره شده که تصویب بودجه شهرداری‌ها، انجام معاملات کلان، تفریغ بودجه و نظارت بر عملکرد کمی و کیفی شهرداری‌ها بر عهده شوراها است و اگر شوراها به میزان اختیاراتشان بر عملکرد شهرداری‌ها واقف باشند به‌طور قطع می‌توانند از بسیاری تخلفات احتمالی جلوگیری کنند.»

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها همچنین گفته است «نباید از این نکته غافل شد که شوراها اختیار دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها را ندارند.»

به گفته این نماینده مجلس دهم «گاهی شوراها به‌جای پرداختن به امور نظارتی، توجه به استانداردها و عملکرد بودجه‌ای و ارائه برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت برای امور اجرایی شهرداری‌ها، اقدام به تحمیل نیرو به شهرداری‌ها و یا تعیین تکلیف برای مدیران شهرداری می‌کنند که این امر قابل‌پذیرش نیست.»

محمودی شاه‌نشین گفت: «تنها زمانی شوراها در خصوص پرسنل شهرداری‌ها صاحب رأی هستند که شهردار بخواهد بخشی از وظایف خود را به فردی از کارکنان شهرداری واگذار کند که به استناد برخی مواد قانون شهرداری‌ها، این امر باید به تصویب شوراها برسد.»

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها همچنین افزود: «مشاهده می‌شود که شوراها به‌جای بحث نظارتی خود به دنبال چینش افراد در بدنه شهرداری‌ها هستند که این امر تهدید جدی برای شوراها محسوب خواهد شد.»

به اعتقاد این نماینده مجلس دهم «مشکلات شهرداری‌ها در امورات جاری سبب شده تا شوراها اقدام به فروش بخشی از اموال غیرمنقول شهرداری یا فروش تراکم کنند که این موارد بستری برای تخلفات خواهد شد.»

محمد محمودی شاه‌نشین نماینده مجلس دهم از حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس است که در این دوره از سوی مجلس به ریاست هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا انتخاب شده است.

«جلوگیری از تراکم فروشی و اجرای کامل طرح تفصیلی اولویت شورای پنجم باشد.»

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در اظهارنظر دیگری اجرای کامل طرح تفصیلی و جلوگیری از تراکم فروشی را مهم‌ترین اولویت‌های شورای پنجم شهر تهران دانست.

علی مطهری در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) گفت: «جلوگیری از تراکم فروشی مهم‌ترین مسئله است زیرا آسیب‌هایی را متوجه تهران کرده و رفاه پایتخت‌نشینان را تحت تأثیر قرار داده است.»
بخشی از درآمدهای شهرداری تهران و دیگر کلان‌شهرهای ایران از طریق عوارض و بخش دیگر با فروش تراکم در سطح شهر تأمین می‌شود. در واقع شهرداری‌ها برای مالکان زمین‌هایی که متقاضی ساخت‌وساز هستند، بر اساس قیمت زمین، متراژ و این‌که در کدام منطقه واقع شده است، مجوز ساخت‌وساز و تعداد طبقه‌های مجاز صادر می‌کنند.

علی مطهری همچنین با انتقاد از اجرای نادرست طرح تفضیلی تهران گفت: «بناهای بلندمرتبه در فضاهای کم‌ظرفیت جانمایی شده‌اند، به‌نوعی که این ساختمان‌های چندین طبقه در فضاهای کوچک شهر معضلاتی چون ترافیک، محدودیت در آب‌رسانی و ... ایجاد کرده بنابراین مهم‌ترین معضل شهر تراکم‌فروشی است.»

طرح تفصیلی مورد اشاره علی مطهری عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین‌های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آن‌ها و وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و اولویت‌های مربوط به مناطق به‌سازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین می‌شود و نقشه‌ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی تهیه و تنظیم می‌گردد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.