ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

فرانسه: انتخابات ریاست جمهوری

مجموعه مقالات گردآوری شده در این پرونده نمایی گام‌به‌گام از انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه (۲۰۱۷) ارائه می‌کند.

مجموعه مقالات گردآوری شده در زیر نمایی گام‌به‌گام از انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه (۲۰۱۷) ارائه می‌کند. ترتیب مقاله‌ها از نو به کهنه است.

■ مکرون رئیس‌جمهور جدید فرانسه است. نظر او در مورد ایران و عربستان، ترامپ و پوتین

یکسال پیش در چنین روزی هیچ کس گمان نمی‌کرد که امانوئل مکرون جوان ۳۸ ساله جنبش موسوم به «به پیش» هیچ شانسی برای ریاست‌جمهوری در فرانسه داشته باشد. در کمتر از یک سال اما او با بهره‌برداری حداکثری از کارنامه ناامیدکننده دولت اولاند، و البته هراس عمومی از وخامت و بدتر شدن اوضاع، و به پشتوانه «رأی سلبی» مردم فرانسه حالا کلید کاخ الیزه را در جیب خود می‌بیند.  برنامه او اما برای خاورمیانه چه خواهد بود؟ او چه نظری در مورد ایران دارد؟

■ پنج حقیقت آماری ناگفته درمورد انتخابات فرانسه

جوانان بازندگان پیشاموعد انتخابات: مکرون جوان گزینه جوانان فرانسوی نیست.
انتخاب نخست کارگران فرانسه، مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی «جبهه ملی» نیست.
بیشتر از چپهای رادیکال، این جمهوری‌خواهان‌اند که در دور دوم به مارین لوپن رأی خواهند داد.
نقشه رأی جبهه ملی از ۳۳ سال پیش تا کنون ثابت بوده است.
در انتخابات دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، چپهای فرانسوی به خودشان باختند، نه به رقبایشان.

■ راست افراطی و ایران: از نفرت آمریکایی تا عشق فرانسوی

موضع راست افراطی آمریکا و فرانسه در قبال ایران همان قدر با هم فرق می‌کند که وضعیت آشپزی و فلسفه  در دو سوی اقیانوس اطلس. هرچه قدر ترامپ از ایران متنفر است، لوپن ایران در وضع کنونی را دوست دارد.

■ رویارویی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در طولانی‌ترین مناظره تلویزیونی

امانوئل مکرون، نامزد مستقل و مارین لوپن، نامزد جبهه ملی فرانسه در آخرین مناظره تلویزیونی پیش از برگزاری دور پایانی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شرکت کردند. نقش فرانسه در اتحادیه اروپا، مقابله با بحران‌های اجتماعی از جمله بیکاری و تروریسم و همچنین یورو به عنوان واحد پول فرانسه، از موضوعات این مناظره تلویزیونی بود.

■ مارین لوپن از رهبری «جبهه ملی» فرانسه کناره‌گیری کرد

مارین لوپن، نامزد راست‌گرای «جبهه ملی» در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، از رهبری جبهه ملی کناره‌گبری کرد با این هدف که بر روی مبارزات انتخاباتی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تمرکز بیشتری داشته باشد. لوپن به تأکید گفته است که کناره‌گیری او موقتی‌ست.

■ خشنودی اتحادیه اروپا از نتیجه دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

یکی از اهداف مارین لوپن این است که عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا را در یک همه‌پرسی به رأی بگذارد.

امانوئل مکرون با ۲۳,۹ درصد و مارین لوپن با ۲۱,۴ درصد آرا به دور دوم راه پیدا کرده‌اند. هدف مکرون این بود که با لوپن در دور دوم رقابت کند. هدف لوپن این بود که بیشترین آرا را در دور اول به دست بیاورد. مکرون به هدفش رسید، لوپن اما ناکام ماند. یکی از دلایل خشنودی سیاستمداران طرفدار اتحادیه اروپا ناکامی لوپن در رسیدن به مهم‌ترین هدفش است.

■ پیشتازی ماکرون و لوپن

دور دوم انتخابات، در هفتم ماه مه برگزار خواهد شد.

■ کالبدشکافی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، ورای آمار و ارقام

امیرکیانپور − تفسیری به بهانه انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه: در مورد اختراع فرانسوی جمهوری و پاردایم حاکم بر آن، «افراط‌گرایی میانه و مرکز ».

■ اسلام‌هراسی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چقدر نقش دارد؟

انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه نه تنها ممکن است سرنوشت سیاسی این کشور و همینطور اتحادیه اروپا را رقم بزند، بلکه به معنای همه‌پرسی درباره اسلام و جایگاه مسلمانان در فرانسه به عنوان متنوع‌ترین جامعه چندفرهنگی در اروپا هم هست، آن هم در کشوری که در دو سال گذشته در پرتو حملات تروریستی مکرر در وضعیت‌ فوق‌العاده به سر برده است.

■ انتخابات فرانسه: رقابت بین چهار کاندیدای اصلی تنگ‌تر شد

چه کسی رئیس جمهوری آینده فرانسه خواهد شد؟ امانوئل ماکرون، کاندیدای مستقل و مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «جبهه ملی» همچنان در صدر قرار دارند اما ژان لوک ملانشون، کاندیدای چپ‌ها بر میزان آرای خود افزوده و با درصد کمی پایین‌تر از این دو قرار دارد. فرانسوا فیون، کاندیدای محافظه‌کاران نیز در گردونه رقابت‌ها باقی مانده است.

■ ۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چه کسانی هستند؟

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۱۷  برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که به ویژه به خاطر برگزاری انتخابات مقدماتی احزاب راست و چپ، و برنامه‌های رسانه‌ای، نسبت به دوره‌های قبل پرماجراتر و درازدامنه‌تر بود.
انتخاباتی با حضور ۱۱ نامزد، و ۱۱ برنامه کم و بیش متفاوت، از صنعتی کردن ماه گرفته تا هم‌پیمانی با ایران در خاور میانه، از برگزاری همه‌پرسی لائیسیته، و قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا تا ممنوعیت اخراج کارگران و خنثی کردن توطئه جهانی امپراطوری پول.

■ آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: برتری کاندیدای چپ‌ها بر محافظه‌کاران

از روز دوشنبه ۱۰ آوریل / ۲۱ فروردین به‌طور رسمی کارزار انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری فرانسه در این کشور آغاز شد. در آخرین نظرسنجی‌ها ژان لوک ملانشون، کاندیدای چپ‌ها بر فرانسوا فیون، نماینده محافظه‌کاران پیشی گرفته است.

■ افزایش آرای چپ‌گرایان؛ رقابت‌های ریاست‌جمهوری فرانسه تنگاتنگ می‌شود

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دو نظرسنجی جمعه هفتم آوریل نشان دادند که شکاف بین دو پیشتاز درازمدت رقابت‌ها، مارین لوپن و امانوئل ماکرون با دیگر نامزدها کاهش یافته‌است.

■ درخشش چپ در نخستین مناظره تلویزیونی انتخابات فرانسه

نخستین مناظره تلویزیونی پنج نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شکل یک میزگرد مبتنی بر پرسش مجریان و پاسخ نامزدها برگزار شد. در این میزگرد طولانی ژان لوک ملانشن، سیاستمدار چپ‌گرا و طرفدار حقوق کارگران و گسترش دولت رفاه و بنوآ آمون، نامزد حزب سوسیالیست از یک سو و از سوی دیگری مارین لوپن، رهبر جبهه ملی حضور برجسته‌ای داشتند. در مقابل، فرانسوا فیون، نامزد حزب جمهوری‌خواه فرانسه خسته و بی‌رمق جلوه کرد.

 ■ کاهش هرچه بیشتر بخت سوسیالیست‌های فرانسه در انتخابات ریاست‌جمهوری

یک نظرسنجی درباره انتخابات اتی ریاست‌جمهوری در فرانسه نشان داد که نامزدهای چپ‌گرا با کاهش محبوبیت و قرارگرفتن در رده‌های چهارم و پنجم شانسی برای پیروزی ندارند.

■ لغو مصونیت پارلمانی مارین لوپن در پارلمان اروپا

انتشار تصاویری از خشونت‌‌های داعش در توئیتر توسط مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه، موجب شد تا پارلمان اتحادیه اروپا مصونیت پارلمانی او را لغو کند.

■ چه کسی رئیس جمهوری فرانسه خواهد شد؟

تاکمتر از سه ماه دیگر، انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در روزهایی ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ و ۷ می‌۲۰۱۷ برگزار خواهد شد. چه کسی هشتمین رئیس‌ پنجمین جمهوری فرانسه خواهد بود؟ نظرسنجی‌ها می‌گویند: آنکه رأی دوم را در انتخابات مرحله اول بیاورد!

■ آمون با وعده دولت رفاه، نامزد نهایی سوسیالیست‌ها برای ریاست جمهوری فرانسه

بنوا آمون، وزیر پیشین آموزش دولت فرانسوا اولاند که به جناح چپ تعلق دارد، از رقیبش، مائوئل والس، نخست‌وزیر سابق پیشی گرفت.

■ سوسیالیست‌های فرانسوی چه رویایی در سر دارند؟

هواداران فرانسوی احزاب سوسیالیست و چپ میانه، ۲۹ ژانویه در دور دوم انتخابات مقدماتی این جناح پای صندوق‌ها خواهند رفت تا کاندیدای نهایی‌شان را از بین بنوآ امون و مانوئل والس برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ انتخاب کنند. برنامه‌های اصلی این دو کاندیدا چیست و آنها چه رویایی برای فرانسه در سر می‌پرورانند؟

■ افشای فساد مالی همسر فرانسوا فیون، کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه

یک هفته‌نامه فرانسوی نوشته است که پنه‌لوپه فیون، همسر فرانسوا فیون، کاندیدای جناح راست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور به‌شکل غیرقانونی هم به‌عنوان دستیار پارلمانی همسرش و هم به‌عنوان همکار یک نشریه به مدت چند سال مبالغ هنگفتی دریافت کرده است.

■ درآمد همگانی، ایده انتخاباتی چپ میانه در فرانسه

این ایده‌ای است که به آرمان‌شهرِ کارزار انتخاباتی بدل شده است: درآمد همگانی. فرانسه کاملاٌ مجذوب این مفهوم است؛ مفهومی که در بین لیبرال‌ها مدافع آن گاسپار کونیگ فیلسوف است، در جناح راست، ناتالی کوسیوسکو-موریزه و در جناح چپ بنوآ امون.

■ برگزاری اولین مناظره نامزدهای جناح چپ برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

هفت کاندیدای جناح چپ فرانسه برای شرکت در انتخابات مقدماتی درون حزبی و تعیین کاندیدای نهایی این جناح در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۳ دی نخستین مناظره تلویزیونی خود را برگزار کردند.

■ اولاند از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری صرف‌نظر کرد

فرانسوا اولاند پنج‌شنبه شب یکم دسامبر (۲۰۱۶) از کاخ الیزه با مردم فرانسه صحبت کرد و گفت این تصمیم او به‌منظور جلوگیری از چنددستگی و پرهیز از خطرات آن گرفته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.