Share

شورای نگهبان رجال باصلاحیت برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری را تعیین کرد. از میان ۱۶۳۶ نفر داوطلب تنها ۶ نفر باصلاحیت تشخیص داده شده‌اند. اکثریت قریب به اتفاق ناصالحان غیرخودی هستند که شامل ۱۳۷ زن هم می‌شوند که دست کم به دلیل نارَجُل بودن غیرخودی به حساب می‌‌آیند.

از میان خودی‌ها کسانی که باعث آشفته شدن بازی و ناراحتی مهره‌های درشت می‌شدند، کنار زده شدند. چهره اصلی آنان محمود احمدی‌نژاد، همان کسی است که آیت الله خامنه‌ای در یک نماز جمعه مشهور در خرداد ۱۳۸۸ گفت که با او به لحاظ نظری نزدیک است.

آیت الله نوری همدانی − آیت الله احمد علم الهدی − آیت الله موحدی کرمانی

در آستانه اعلام نظر شورای نگهبان، آیت الله نوری همدانی، مرجع تقلید حکومتی، حکم صادر کرد که «اعتراض و طغیان علیه نظر شورای نگهبان گناه است». به گزارش ایسنا او در جلسه درس خود در قم گفت: «امام در صحیفه نور در چند جا آورده کسی بخواهد در مقابل شورای نگهبان اعتراض کند نه تنها گناه کرده، بلکه مفسد فی‌الارض است زیرا قانون اساسی با خون این همه شهید به دست آمده و کسی نمی‌تواند آن را قبول نداشته باشد.» مجازات مفسد فی الارض در شریعت مرگ است.

روز جمعه اول اردیبهشت، روز صدور چنین احکامی بود. همه آیات عظام و حجج اسلام در نماز جمعه‌ها بر لزوم سر فرود آوردن در برابر انتخاب شورای نگهبان تأکید کردند.

آیت الله احمد علم الهدی، آخوند مشهور، که دامادش ابراهیم رئیسی، نامزد ممتاز اصول‌گرایان است، در نماز جمعه مشهد گفت: «احراز نشدن صلاحیت افراد در انتخابات از سوی شورای نگهبان دلیل و توضیح نمی خواهد.» او تأکید بر تسلیم در برابر تصمیم شورای نگهبان را با این سخن همراه کرد: «نظام جمهوری اسلامی ایران تنها نظام دنیاست که مردم برای آن تصمیم می گیرند.»

آیت الله موحدی کرمانی هم در نماز جمعه تهران گفت «افرادی که تایید صلاحیت نشدند جنجال به راه نیندازند.» او در این نماز جمعه ویژگی رئیس جمهوری اسلامی را در این دانست که «بتواند مشت محکم به دهان آمریکا و اسرائیل و انگلیس بزند».


در همین زمینه

شورای نگهبان: احمدی‌نژاد بی‌صلاحیت، روحانی باصلاحیت

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share