ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ممنوعیت دو انجمن حمایت از کودکان کار با توضیح: «برخی موانع»

در شرایطی که هزاران کودک به جای تحصیل به کار می‌پردازند و بخش زیادی از کودکان مهاجر امکان تحصیل ندارند، دو سازمان مستقل حمایت از حقوق کودکان کار از فعالیت منع شده‌اند.

دو  سازمان مستقل حمایت از حقوق کودکان یکی در تهران و دیگری در تبریز از فعالیت منع شده‌اند. مرکز «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» روز پنج شنبه ۳۱ فروردین پلمپ شد. در توضیح پلمب این مرکز تنها گفته شده است: «برخی موانع». مرکز «انجمن دوستداران حقوق کودک» در تبریز نیز با همین توضیح از فعالیت منع شده است. مربیان «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» در پی پلمپ این سازمان با برگزاری برخی از کلاس‌های آموزشی در پارک کوشیده‌اند به آموزش کودکان محروم ادامه دهند.

تعداد قابل توجهی كودك كار نیازمند حمایت نهادهای حمایت از کودکان هستند

«جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» که سال ۱۳۸۴ به عنوان یک نهاد مدنی مستقل در وزارت کشور ثبت شده طبق مقررات هر دو سال یکبار اعضای جدیدِ هیات مدیره‌اش را به وزارت کشور معرفی کرده است. با این حال به بهانه «عدم تمدید» مجوز پلمب شده است. به گفته مسئولان این سازمان، مجوز فعالیت آنان تاریخ صدور دارد و فاقد تاریخ انقضا است.

مسئولان این سازمان همچنین گفته‌اند که درخواست دریافت مجوز از سازمان بهزیستی را نیز به این سازمان ارائه داده اما با گذشت مدت طولانی هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

به نوشته روزنامه اعتماد، علاوه بر این دو انجمن، یكی دیگر از انجمن‌های فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی تهران نیز ار دو سال پیش با مشکل مجوز روبرو شده است . اما این روزنامه نام آن انجمن را ذکر نکرده است.

«جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان»  طی بیش از ۱۰ سال گذشته برای باسواد کردن و توانمندسازی کودکان از جمله از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی اقدام کرده است. به گفته مسئولان این سازمان، بیشتر کودکان تحت پوشش آن اغلب کودکان مهاجر و کودکان کار هستند که امکانی برای آموزش ندارند.

یکی از مسئولان جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به روزنامه اعتماد گفته است که طی سال‌های اخیر بر سر بسیاری از فعالیت‌ها و گردهمایی‌های آنان مانع تراشی شده است.

در اطلاعیه جمعیت دفاع پس از پلمپ مرکز آن آمده است: «با بسته شدن جمعیت دفاع کودکان و نزدیک به ۵۰۰ خانواده ای  که تحت پوشش این مرکز هستند تنها مکان سوادآموزی و توانمندسازی را ازدست داده اند.» با این حال این مرکز برای آن که کودکان از پروسه آموزش عقب نمانند، برخی کلاس‌های خود را در پارک نزدیکی دفتر خود برگزار می‌کند.

هنوز توضیح بیشتری درباره ممانعت از فعالیت این دو نهاد حمایت از حقوق کودکان داده نشده است.

فعالان حقوق کودک از تعطیل این مراکز مستقل حمایت از کودکان کار در شرایطی که هزاران کودک به جای تحصیل به کار می‌پردازند و بخش زیادی از کودکان مهاجر امکان تحصیل ندارند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش از این  مرکز «جمعیت مدافع حقوق کودکان کار» پلمپ شده بود.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.