ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ایران: دولت پاکستان باید پاسخگوی حمله به مرزبانان باشد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره حمله به مرزبانان ایرانی در منطقه مرزی میرجاوه سیستان و بلوچستان و کشته شدن ۱۰ نفر از آن‌ها پاکستان را مسئول پاسخگویی دانست.

بزرگ‌ کنید
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

قاسمی روز پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت کشتار مرزبانان ایرانی را غیرقابل پذیرش خواند و گفت: «دولت پاکستان باید درباره نحوه حضور و عملیات این گروهک‌های شریر در خاک خود پاسخگو باشد.»

افراد گروه جیش‌العدل چهارشنبه شب ۶ اردیبهشت در منطقه مرزی میرجاوه واقع در شرق استان سیستان و بلوچستان و در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر زاهدان به ۱۱ نفر از مرزبانان ایران حمله کرده و ۱۰ نفر از آن‌ها را کشتند. حال یکی از مجروحان نیز وخیم گزارش شده است.

مهاجمان پس از حمله با استفاده از پوشش جنگلی منطقه به پاکستان گریختند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزوده است: «جا دارد کشورهایی که در ائتلاف‌های ضد تروریستی مشارکت می‌جویند پاسخ دهند چگونه از مقابله با گروهک‌ها و اشرار مسلح تروریستی در خاک خود عاجزند.»

قاسمی گفته است که ایران ضمن پیگیری این موضوع از همه مجاری دیپلماتیک و سیاسی «حق دفاع برای دفع شرارت را برای خود محفوظ می‌داند.»

در سال‌های اخیر مناطق جنوب شرقی ایران که در آن استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و هم‌مرز با پاکستان است، شاهد رویدادهای خشونت‌باری بوده و مسئولیت برخی از ترورها، انفجار‌ها و عملیات نظامی را گروه‌هایی چون جندالله و جیش‌العدل به عهده گرفته‌اند.

جندالله و جیش‌العدل خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند. ایران از این گروه‌ها با عنوان «اشرار» یاد می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی پاکستان را مسئول پاسخگویی به موضوع حمله به مرزبانان ایرانی دانسته که آذرماه ۱۳۹۳ محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفته بود که جمهوری اسلامی ایران با دولت پاکستان توافقنامه‌ای امضا کرده که برپایه آن ورود نظامی ایران به خاک پاکستان مجاز شمرده شده است.

محمدحسن آصفری گفته بود این توافقنامه امنیتی برای «برخورد با اشرار» امضا شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.