ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«علمای قم نمی‌گذارند خانم‌ها به ریاست جمهوری برسند»

اعظم طالقانی گفته است که در دیدار با «علمای قم» همه به جز یک نفر که در مقابل طرح این موضوع و نظر‌خواهی سکوت کرده است با ریاست جمهوری خانم‌ها مخالف بوده‌اند.

اعظم طالقانی، فرزند آیت‌الله محمود طالقانی، از بنیانگذاران جمهوری اسلامی که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ ثبت‌نام کرد و شورای نگهبان صلاحیت او را تأیید نکرد، گفته است که «علمای قم» با رییس جمهوری شدن خانم‌ها مخالفند و گفته‌اند که نمی‌گذارند خانم‌ها به ریاست جمهوری برسند.

بزرگ‌ کنید
اعظم طالقانی، فعال سیاسی

خانم طالقانی که به انگیزه تعیین تکلیف در مورد تعریف «رجل سیاسی» برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود، در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: «ما یک روز در قم به خدمت علما رسیدیم تا موصوع حضور زنان در انتخابات ریاست‌ جمهوری را حل کنیم ولی به جز یکی از علما که در این مورد سکوت کردند باقی علما با این امر مخالفت کردند.»

این نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران که در دوره‌های پیش از این نیز برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده بود و نخستین زنی‌ست که خود را نامزد ریاست جمهوری در ایران کرده است، در گفت‌و‌گو با ایلنا به موانع پیش روی زنان ایرانی برای رسیدن به موقعیت کاندیداتوری پرداخته است.

او با اشاره به این بر مبنای قانون اساسی بحث تفکیک جنسیتی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد، گفته است که پدرش هم بر موضوع عدم وجود تفکیک جنسیتی در جامعه تأکید داشته «اما برخی از علما در مجلس اول خبرگان می‌گفتند اگر شما خانم‌ها شیخ فضل‌الله نوری هم شوید ما نمی‌گذاریم که به سمت رییس‌جمهوری برسید.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • روزبه

    من تعجب میکنم با اینهمه تبعیض در قوانین و ظلم و نابرابری در کل جامعه که به زنان در ایران میشه خانمها اساسا یک تحریم سراسری انتصابات. و اعتصاب حتی در منازل و حتی در رختخواب برای برابری در خانه و کل جامعه ترتیب نمیدهند. متاسفانه زنان اگر انتظار دارند آقایان "علما" و مردان مردسالار حقوق آنها را بدانها بدهند باید تا ظهور مهدی. که هیچگاه صورت نخواهد گرفت صبر کنند. تنها راه کسب حق مبارزه در همه جبهه هاست برای در هم شکستن قیود دین و سنت جاهلیت. این مبارزه نه تنها برای خود بلکه برای. آزادی فرزندان دختر خود میباشد.